Boj o titul začíná! První dva duely hostí Liberec

17.04.2019 · Daniel Ježek, Michal Samiec
Naživu zůstali jen dva, Oceláři a Bílí Tygři. Play off jde do své poslední kapitoly, ve čtvrtek se rozehraje finálové dějství bojů o Masarykův pohár. Hráči s drakem na prsou začnou na venkovním kluzišti, v liberecké Home Credit Areně se ve čtvrtek a pátek hraje shodně od 17 hodin.

Bílí Tygři Liberec

Liberec zaslouženě ovládl základní část a získal Prezidentský pohár. Ve čtvrtfinále Tygři narazili na svého úhlavního rivala z Mladé Boleslavi, tým Filipa Pešána se radoval po pěti duelech. V další fázi play off Bílí Tygři narazili na obhájce titulu z Brna. Vyrovnaná a atraktivní série skončila po šesti kláních, Liberečtí stvrdili postup do finále vítězstvím v DRFG aréně. O titul si to tak rozdají dva nejlepší celky po základní části.

Bílé Tygry ve finále čeká ocelový drak. „Od pondělního večera už se připravujeme už konkrétně na Třinec. Proti Kometě, což byl extrémně těžký soupeř, jsme si dokázali, že můžeme porazit kohokoliv. Na Třinec se přichystáme jako na každého jiného soupeře. My jsme natolik silný tým, že by se spíš měli Oceláři starat o to, jak porazit nás,“ řekl Filip Pešán pro klubový web.

Očekávat lze útočně laděnou sérii, když oba fináloví soupeři mají velkou sílu především v ofenzivních formacích. „Hrozně se těším, už aby to vypuklo. Asi tam nebude větší nervozita, než třeba u čtvrtfinále a semifinále. Je to prostě další těžká série. Budeme makat a bojovat každý zápas. Třinec má v týmu spoustu šikovných hráčů, jsou silní a bojovní. Hrozně se na to těším, bude to zajímavý souboj. V náš prospěch zas hraje ohromná bojovnost a odhodlanost,“ říká útočník Radan Lenc.

Obsáhlejší informace o cestě libereckých Bílých Tygrů do finále naleznete v samostatném článku.

Poslední zápas Liberce

13. dubna 2019: HC Kometa Brno – Bílí Tygři Liberec 1:3 (1:1, 0:1, 0:1).
Branky a nahrávky: 20. Zaťovič (O. Němec) – 3. Redenbach (J. Vlach, Ševc), 22. Ordoš (L. Hudáček), 59. Filippi (Lenc).
Sestava Liberce v posledním zápase: Will (Schwarz) – Derner, Kolmann, Šmíd, T. Hanousek, Ševc, Havlín, Doherty – Birner, L. Hudáček, Ordoš – M. Kvapil, Filippi, Lenc – L. Krenželok, P. Jelínek (C), M. Zachar – J. Vlach, Redenbach, Lakatoš.

Z kabiny Ocelářů

Oceláři zvládli rozhodující sedmé semifinále na jedničku a znovu po roce postoupili do finálové bitvy o Masarykův pohár. Hráči s drakem na prsou v první třetině skórovali třikrát, čímž si zajistili dostatečný náskok pro zbytek utkání. Dvěma brankami se prezentoval útočník Vladimír Dravecký, který v play off zaskakuje na postu beka. „Pocity jsou velmi pěkné. Jsem rád, že to tam padlo, ale více mě těší, že jsem pomohl týmu. Byla to týmová práce, všichni jsme šli naplno a věřili jsme, že se to povede,“ radoval se slovenský univerzál.

Oceláře od čtvrtku čeká další těžká šichta. V závěrečném boji o mistrovský titul si to Slezané rozdají s Libercem, vítězem základní části. „Šance jsou vyrovnané. Podle mě to takhle vidí i organizace Liberce. Finále se rozhodne na ledě, ne v sázkové kanceláři. Někdy outsider dokáže potrápit toho, který by to celé měl zvládnout. O nějaké motivaci to už není. Je to finále, kluci ví, kde se nacházejí. Postup je stál spoustu sil, podle toho naše hra bude vypadat. Kluci si za tím půjdou od prvního hvizdu, nic nevypustí. Do série jdeme s cílem zvítězit,“ hlásí hlavní trenér Václav Varaďa.

Třinečtí se s finálovým sokem v play off utkali zatím jen jednou, a to ve čtvrtfinále v roce 2007. V sedmi zápasech se tehdy radovali Bílí Tygři, nyní je čas na odvetu. „Loni to nedopadlo dobře, tohle jsem si z toho vzal. Nechci být opět na téhle straně. Udělám vše pro to, aby tým šlapal a od prvního utkání odevzdal maximum. Sladká tečka za touhle sezonou by byla skvělá, čeká nás ale ještě velmi dlouhá a těžká cesta. Nechci končit trpce, ale sladce,“ dodává třinecký lodivod.

Poslední zápas Ocelářů

15. dubna 2019: HC Oceláři Třinec – HC Škoda Plzeň 5:1 (3:0, 0:1, 2:0).
Branky a nahrávky: 11. Dravecký, 14. Werek (Marcinko, Gernát), 19. Dravecký (Hrňa), 56. Martin Růžička (Polanský, Adamský), 60. Galviņš (Polanský) – 38. Preisinger (Pulpán, Jones)..
Sestava Ocelářů v posledním zápase: Hrubec – Roth, Gernát, D. Musil, Galviņš, M. Doudera, Dravecký – Martin Růžička, P. Vrána, Chmielewski – Hrňa, Marcinko, Werek – Svačina, Polanský, Adamský – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Cienciala.

Vzájemné zápasy v základní části

V základní části se ve vzájemných zápasech více dařilo Liberci. Bílí Tygři zvítězili ve třech případech, Oceláři se radovali jednou. Úvodní bitvu sezony viděla liberecká Home Credit Arena. Po vyrovnané první třetině se domácí trefou Marka Kvapila dostali do vedení, které v poslední dvacetiminutovce navýšili na konečných 4:1. Druhý duel nabídl fantastickou podívanou. Severočeši si v první třetině vypracovali dvoubrankový náskok, hráči s drakem na prsou ale v prostřední periodě čtyřmi trefami otočili zápas na svou stranu. Poslední třetina nabídla pouze kosmetickou úpravu skóre. Třetí měření sil bylo od začátku v režii Liberce, který si do druhé přestávky vypracoval tříbrankový náskok. Oceláři ale zabrali a během čtyř minut stav srovnali. O vítězi rozhodla předposlední minuta a trefa Libora Hudáčka. Poslední utkání se Ocelářům nepovedlo, když na domácím ledě prohráli 2:5. Jednalo se o sérii tří domácích nezdarů v řadě, během které Slezané přišli o Prezidentský pohár.

23. září 2018: Bílí Tygři Liberec – HC Oceláři Třinec 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 13. Bulíř (L. Krenželok, Stříteský), 34. M. Kvapil (Derner, Lenc), 45. Ševc (M. Kvapil), 50. Redenbach (Valský, Ševc) – 19. Adamský (Roberts Bukarts, Krajíček).

4. listopadu 2018: HC Oceláři Třinec – Bílí Tygři Liberec 5:3 (0:2, 4:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 24. Chmielewski (Cienciala, O. Kovařčík), 28. Gernát (Werek), 32. Svačina (Martin Růžička, Polanský), 36. Svačina (Adamský, Gernát), 48. Hrňa (D. Musil, Marcinko) – 1. Kvapil (Šmíd, Doherty), 17. Kvapil (L. Hudáček, Lenc), 41. Ševc (Jelínek).

22. ledna 2019: Bílí Tygři Liberec – HC Oceláři Třinec 4:3 (1:0, 2:0, 1:3)
Branky a nahrávky: 14. Kvapil (T. Hanousek, Ševc), 21. Filippi, 29. Filippi (Birner, L. Hudáček), 59. L. Hudáček (P. Jelínek, L. Krenželok) – 46. Roberts Bukarts (Roth), 47. Hrňa (M. Kovařčík), 49. Martin Růžička (Krajíček).

13. února 2019: HC Oceláři Třinec – Bílí Tygři Liberec 2:5 (0:2, 1:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 22. Gernát (Svačina), 56. Hrňa (Martin Růžička, Roth) – 2. L. Krenželok, 17. Jelínek (Stříteský, L. Krenželok), 32. Ordoš (Šmíd, L. Krenželok), 48. J. Vlach (M. Kvapil, Doherty), 48. Ordoš (L. Krenželok, T. Hanousek).

Bilance venku/doma 5 zápasů, 4/1, skóre 15:11 6 zápasů, 5/1, skóre 24:12
Bilance posledních 10 zápasů 10 zápasů, 7-0-0-3, skóre 29:21 10 zápasů, 5-2-2-1, skóre 30:22
Aktuální forma v posledních 5 zápasech - - - - - - - -
Aktuální série 1 výhra 2 výhry
Lídr bodování Martin Růžička 13 (6+7) Michal Birner 10 (6+4)
Nejlepší střelec Martin Růžička 6 Michal Birner, Tomáš Filippi, Petr Jelínek všichni 6
Nejlepší nahrávač Martin Růžička 7 Martin Ševc 9
Nejproduktivnější obránce Milan Doudera 5 (1+4) Martin Ševc 9 (0+9)
Nejtrestanější hráč Jiří Polanský 32 Jaroslav Vlach 26
Nejlepší v +/- David Musil +6 Jan Ordoš +7
Vítězné góly Martin Růžička, Ethan Werek oba 2 Petr Jelínek, Jaroslav Vlach oba 2
Góly v přesilovce Martin Růžička, Erik Hrňa oba 2 Michal Birner, Tomáš Filippi oba 3
Body v přesilovce Erik Hrňa 5 (2+3) Michal Birner 6 (3+3)
Radegast Index David Musil 45 Jaroslav Vlach 29
Největší počet hitů David Musil 21 Michal Birner, Tomáš Havlín, Lukáš Derner všichni 12
Zblokované střely Vladimír Dravecký 22 Jaroslav Vlach 22
Brankáři Šimon Hrubec 11 z. – 8/3, úsp. 92,31 %, prům. 2,09 g/z, 1 SO Roman Will 11 z. – 8/3, úsp. 92,81 %, prům. 1,84 g/z, 0 SO