Boj v hlavním městě, Oceláři se postaví Spartě

18.09.2019 · Daniel Ježek, Michal Samiec
Třízápasový venkovní trip se blíží ke svému konci, Oceláře ve čtvrtek čeká předehrávka třetího kola na ledě pražské Sparty. Hráči s drakem na prsou budou chtít napravit zaváhání z derby proti Vítkovicím, Sparta zase poprvé v sezoně zvítězit za tři body. Utkání startuje v 18:30, přímým přenosem jej vysílá O2 TV.

HC Sparta Praha

Sparta v minulém ročníku na poslední chvíli zachraňovala postup do předkola play off, v něm pak nestačila na Vítkovice. Po sezoně se v pražském celku odálo mnoho změn, a to jak v kabině, tak ve vedení. Pozici generální manažerky obsadila Barbora Snopková Haberová, novým sportovním ředitelem se pak stal Petr Ton a sportovním manažerem Jaroslav Hlinka. Hlavní trenér Uwe Krupp musel oželet odchod třinácti hokejistů, ve své kabině naopak přivítal osm nových jmen.

Tým z hlavního města posiloval hlavně ofenzivní řady, když z osmi posil je hned sedm útočníků. Jediným příchozím obráncem je Adam Polášek, který se do Sparty vrátil z KHL. Mezi útočná esa Pražanů by se v nové sezoně měli zařadit Michal Řepík, nový kapitán Sparty, Vladimír Růžička, který do Prahy přestoupil z Chomutova a Marek Kvapil, jehož ale v úvodu ročníku zastavilo zranění prsního svalu a musel podstoupit operaci.

V přípravném období Sparta odehrála devět klání, z nichž pět vyhrála. Do extraligy Pražané vstoupili v hodně divokém stylu. Dva zápasy, dvě přestřelky, celkové skóre 14:14. Spartě se však ani v jednom případě nepovedlo dotáhnout utkání ke tříbodovému konci, když s Plzní vyhrála v prodloužení, v Liberci pak dvakrát ztratila čtyřbrankový náskok a v nastaveném čase musela před svým sokem pokleknout. „Přijeli jsme do Liberce pro body. To se nám v uvozovkách povedlo, ve finále ale po takovém utkání cítíme, že jsme spíše dva body ztratili. Jak říkám, domácí mají skvělé mužstvo, které se nevzdalo, bojovalo i za nepříznivého stavu. My jsme malinko povolili a asi už jsme byli jednou nohou v autobusu, což se v Liberci bohužel nevyplácí,“ řekl asistent trenéra Jaroslav Nedvěd po posledním divokém zápase.

Poslední utkání Sparty

15. září 2019: Bílí Tygři Liberec – HC Sparta Praha 8:7 prodl. (2:6, 2:1, 3:0 – 1:0).
Branky a nahrávky: 2. Filippi (Marosz), 11. Filippi (Šmíd), 34. Lenc, 37. Šír, 42. Bulíř (Birner, Šmíd), 45. Birner, 53. Birner (Bulíř), 64. Birner (Hudáček) – 2. Klíma (T. Pavelka, Ďaloga), 4. Košťálek, 4. Forman (Pech, Kudrna), 7. Řepík (V. Růžička, Košťálek), 12. Ďaloga (Řepík), 20. Říčka (Pech, Forman), 36. Pech (Kudrna, Forman).
Sestava Vítkovic v posledním utkání: Machovský (45. Sedláček) – Polášek (A), Košťálek, Blain, Kalina, T. Pavelka, Ďaloga – Dvořáček, Smejkal, Dočekal – Forman, Pech (A), Kudrna – Říčka, Sukeľ, Klíma – Řepík (C), V. Růžička, Rousek.

Z kabiny Ocelářů

Oceláři v novém ročníku odehráli již tři duely, z ledu ale jako vítězové odcházeli jen v jednou případě, a to v domácím utkání s Kladnem. Hráči s drakem na prsou následně prohráli po nájezdech v Brně, v úterní předehrávce třiatřicátého kola pak na ledě krajského rivala z Vítkovic. Svěřenci trenérského tria Varaďa, Zadina, Raszka přitom ještě pět minut před koncem vedli o dvě branky, nakonec se ale museli smířit s porážkou 4:3 v základní hrací době.

”Zápas ovlivnila první třetina. Vypracovali jsme si v ní spoustu šancí, soupeře jsme zatlačili, hráli dobrý hokej. Přesně tak bychom chtěli hrát, jenže jsme neproměňovali šance a netrefovali prázdné brány. Prvních šest sedm minut ze druhé třetiny jsme ještě navázali na první část, ale po inkasované brance se hra vyrovnala. Vítkovice přidaly na důrazu, začaly nás dohrávat, my naopak trošku polevili. Pak jsme měli skvělý vstup do třetí třetiny, rychle jsme skórovali, dali gól na 3:1. Ale přišly zase naše chyby a závěr už byl zkrat,“ hodnotil asistent trenéra Marek Zadina poslední duel.

Slova těžko hledal i brankář Patrik Bartošák. „Dostali jsme tři góly, nevím, jak jinak to popsat. Udělali jsme chyby a Vítkovicím tam i s trochou štěstí napadaly góly. Pokud chceme hrát nahoře, což chceme, těchto kiksů a výpadů se musíme do další části sezony vyvarovat,“ ví třinecká jednička. Oceláře ve čtvrteční předehrávce čeká soupeř, který ve dvou duelech již nasázel čtrnáct branek.

Poslední utkání Ocelářů

17. září 2019: HC Vítkovice Ridera – HC Oceláři Třinec 4:3 (0:1, 1:0, 3:2).
Branky a nahrávky: 29. Lakatoš (Bukarts, Šidlík), 56. Kurovský (Vopelka), 58. Bukarts, 60. Dej (Bukarts) – 14. Marcinko (Hrňa, Gernát), 41. P. Vrána (Chmielewski, Stránský), 53. Marcinko.
Sestava Ocelářů v posledním utkání: Bartošák – Galvinš, Musil, Doudera, Dravecký, Gernát, Haman, Hrachovský – Chmielewski, Vrána, M. Stránský – Novotný, Marcinko, Hrňa – Adamský, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Hrehorčák, Hladonik, Kofroň.

Umístění v tabulce 5. 7.
Bilance v TELH 3 zápasy, 1-0-1-1, skóre 10:8, 4 body 2 zápasy, 0-1-1-0, skóre 14:14, 3 body
Bilance venku/doma 2 zápasy, 0-0-1-1, skóre 4:6, 1 bod 1 zápas, 0-1-0-0, skóre 7:6, 2 body
Bilance posledních 10 zápasů (včetně předligového období) 10 zápasů, 5-0-2-3, skóre 34:23, 17 bodů 10 zápasů, 4-1-1-4, skóre 41:31, 15 bodů
Aktuální forma v posledních 5 zápasech (včetně předligového období) - - - - - - - -
Aktuální série 2 prohry 1 prohra
Lídr bodování Tomáš Marcinko 6 (5+1) Jan Košťálek 5 (3+2)
Nejlepší střelec Tomáš Marcinko 5 Jan Košťálek, Michal Řepík oba 3
Nejlepší nahrávač Martin Gernát, Matěj Stránský oba 3 Lukáš Pech 4
Nejproduktivnější obránce Martin Gernát 3 (0+3) Jan Košťálek 5 (3+2)
Nejtrestanější hráč Martin Gernát, Ondřej Kovařčík oba 4 Miroslav Forman 16
Nejlepší v +/- Tomáš Marcinko, Matěj Stránský oba +3 Lukáš Pech +4
Vítězné góly Erik Hrňa 1 Jan Košťálek 1
Góly v přesilovce Tomáš Marcinko 3 Michal Řepík 2
Body v přesilovce Tomáš Marcinko 3 (3+0) Michal Řepík 2 (2+0)
Góly v oslabení Tomáš Marcinko 1 nikdo dosud nevstřelil gól v oslabení
Nejvíc gólů v nájezdech Matěj Stránský 100 % (1 z 1) dosud nerozhodovaly nájezdy
Nejvíce střel na branku Tomáš Marcinko 11 Michal Řepík 7
Nejvíce času na ledě Matěj Stránský 21:34 Jan Košťálek 24:06
Využití přesilovek / počet branek v přesilovkách / pořadí v lize 25,00 % / 3 / 5. 75,00 % / 3 / 1.
Ubráněná oslabení / počet branek vstřelených v oslabení / pořadí v lize 90,91 % / 1 / 5. 50,00 % / 0 / 13.
Nejslušnější tým (počet trestných minut na tým) / pořadí v lize 22 / 5. 54 / 13.
Týmový Radegast Index / pořadí v lize 56 / 5. 34 / 11.
Radegast Index David Musil, Petr Vrána oba 7 Jérémie Blain 7
Největší počet hitů Filip Haman, Martin Adamský oba 4 Michal Řepík, Jiří Smejkal oba 3
Zblokované střely Guntis Galviņš, Petr Vrána oba 4 Jérémie Blain 6
Brankáři Patrik Bartošák 3 z. – 1/2, úsp. 91,86 %, prům. 2,27 g/z, 0 SO Matěj Machovský 2 z. – 1/1, úsp. 81,82 %, prům. 6,55 g/z, 0 SO