Marek Gryc: Kluci plní to, co jsme jim uložili

08.05.2020 · Martin Stebel
Start letošního přípravného cyklu snad všech sportovních klubů byl vinou světové pandemie koronaviru ve znamení nejrůznějších omezení. Nejinak tomu bylo v Třinci, kde Oceláři už několik dnů nabírají optimální fyzičku pod vedením kondičního kouče MARKA GRYCE, jenž v organizaci stále úřadujících mistrů republiky zahajuje svou třetí sezonu.

Probíhá sice postupné uvolňování koronavirových omezení, ale stále nemůžete pracovat v plném rozsahu. Jak se za této konstalace daří optimálně "nalajnovat" přípravné období profesionálního oddílu?

Naplánovat letošní "suchou" přípravu bylo opravdu velmi složité. Měli jsme vícero variant, jak začít. Všechno muselo být v souladu s nařízením vlády ČR. Do poslední chvíle jsme čekali, jak se situace a konkrétní instrukce směrem k našemu sportovnímu odvětví vyvine. Společně s trenéry jsme nakonec vybrali tréninkový plán, o kterém jsme přesvědčeni, že je tím správným postupem.

Podstatná část kádru už ale plnila tréninkový plán dávno před začátkem května, že?

Ano. Konec sezony byl, jaký byl a nikdo moc netušil, jak se epidemiologická situace bude vyvíjet. Dokud to bylo možné, tak někteří chodili dál do posilovny a pracovali na sobě. Kluci trénovali sami, protože jsme nevěděli, jestli se soutěž rozběhne či ne. Jakmile bylo jasno, že sezona je ukončena, tak všichni měli volno. Tohle volno ale bylo jiné než v minulých letech, kdy nám sezona končila až v závěru dubna.

V jakém stavu se hráči po vynuceném volnu vrátili do plné tréninkové zátěže?

Musím kluky pochválit. Sezona skončila dost nečekaně, ale hráči k tomu přistoupili svědomitě. Každý poctivě makal, jelikož věděl, že toto nelze ošidit. V aktuálním týdnu proběhly interní testy, kde jsme si zjistili, jak na tom kdo je. Všechny jsme si zvážili a poté prověřili celý tým jak v silové, tak i v kondiční složce.

Letošní suchá příprava tedy bude trvat jak dlouho?

Nyní nás čeká čtyřtýdenní individuální režim do konce května. Kluci, kteří jsou v domovech, tak trénují podle nastaveného plánu. Kompletní tým se sejde začátkem června na společnou přípravu, vyjma o hráče, kteří mají individuální přípravu ve svých smlouvách. Znovu trénovat jsme začali minulé pondělí, kdy jsme zahájili startovací týden. Hráči si vše osahali, pořádně se rozběhali a od aktuálního týdne se do tréninkového procesu zapojili všichni. Někteří mají individuální plán se svými osobními kondičními trenéry, kdo ale je z Třince a okolí, do počtu deseti osob, tak trénuje společně a dodržuje náš nastavený plán tréninku. Letos je příprava delší a můžeme začít od úplných základů, což je objem. Je to objem jak v posilovně, kdy trénujeme svalovou vytrvalost a hypertrofii, aby svalová hmota narostla, tak i objem, který se týká hlavně běžecké přípravy.

Jak zásadní komplikací jsou současná vládní omezení?

Vše pochopitelně probíhá za přísných hygienických podmínek, trénujeme venku i v posilovně. Máme velkou výhodu v tom, že například zde v posilovně jsou instalovány speciální ozonové infrazářiče, které zabíjejí veškeré bakterie a viry. Dodržujeme také předepsané rozestupy, zatím se to vše dá zvládnout.

Momentálně se budete připravovat jednofázově či dvoufázově?

Tréninkových jednotek je sedm za pět dnů. Kluci si pak mohou vybrat, jestli denní porci absolvují dvoufázově anebo to stihnou za tři hodiny dopoledne. Všichni mají na ruce sport-testery a každý jednotlivec mi poté posílá svá data z kondiční části. S trenéry pak vidíme, jestli kluci udělali to, co měli, podle předem stanoveného plánu.

V minulých letech jste jezdívali na kondiční soustředění do Nízkých Tater. Kvůli zavřeným hranicím tahle varianta letos asi padá, že?

Kondiční kemp v okolí Mikulášské chaty zatím bohužel kvůli zmíněného důvodu není v plánu, ale vše budeme řešit operativně, podle vývoje situace. Pokud by nás na Slovensko pustili, tak budeme rádi. Uvidíme, jak se to nakonec vyvrbí.

Foto: Petr Rubal