Marek Malík: První volbou byl určitě Třinec!

28.05.2020 · Šárka Kolková
Poslední medailista z olympijských her z Turína s bohatými zkušenostmi z NHL bude novým koučem dorostenců. Místo přebírá po trenérovi Reném Muchovi, který bude nově působit u žáků sedmé a deváté třídy. Ostravský rodák si tak poprvé ve své kariéře vyzkouší funkci hlavního trenéra. Jak se tuhle novinku dozvěděl a co řekl na adresu svého syna Nicka?

Poprvé ve své kariéře budete působit na pozici hlavního trenéra, těšíte se na novou funkci?

Moc se těším. Nejen na pozici hlavního kouče, která samozřejmě obnáší hodně zodpovědnosti a starání se o tým. Jsem především vděčný za to, že jsem nabídku dostal a těším se na celý ročník.

Jak jste se o svém povýšení dozvěděl?

Po sezóně probíhaly mítinky, na kterých jsme zhodnotili minulou sezonu a dělaly se další plány na tu novou. Dostal jsem nabídku od Vency Varadi, který je novým šéftrenérem celé organizace. Dal mi pár dní na to, abych si to rozmyslel. Potom jsme si plácli.

Když se ohlédneme zpět za loňskou sezonou, kdy jste plnil roli asistenta u juniorů, jak byste ji celkově zhodnotil?

Chtěli jsme od toho ročníku víc. V předloňské sezoně nám odešlo deset lidí, kteří byli v základu a toto nás poznamenalo. Nemůžu říct, že kluci nemakali, to určitě ne. Velký zásah se projevil tím, že jsme se dlouho hledali. Někteří kluci si našli své pozice a než se adaptovali, trochu to trvalo. Nebereme to jako alibi, sezona mohla být o hodně lepší.

Dostal jste i jiné nabídky? Přece jenom jste člověk s bohatými zkušenostmi jak z reprezentace, tak i z NHL...

Ano, měl jsem více nabídek. Byly z různých oborů, něco hokejového, něco mimohokejového, ale většinou se to točilo kolem sportu. Preferoval jsem Třinec, práce tady mě baví, kolektiv je výborný a jsem tu spokojený. První volbou byl určitě Třinec.

Sezona sice ještě nezačala, ale jak se na další ročník nejvyšší české dorostenecké soutěže s kluky připravujete?

Jsme omezení jako všichni na celém světě koronavirem. Musíme dbát na různá vládní nařízení a omezení. Moc chválím naší kategorii! Kluci se toho chopili fantasticky. Během karantény jsme měli individuální plán, ve kterém kluci makali doma, posílali nám reporty a videa, jak trénují. Všechno plnili zodpovědně. Když sem kluci přišli, viděli jsme, že nikdo nestrádal.

Dokázal byste nám už teď říct, jestli v roli hlavního kouče a asistenta vidíte velké rozdíly?

Největší rozdíly jsou asi v papírování (směje se). Vyplňování papírů jak pro organizaci, tak český svaz. Je toho víc než u asistenta, ale je to starost nejen po stránce hokejové. Jde i o školu, ubytování či spolupráci s rodiči. V tomhle vidím největší rozdíl.

Váš syn Nick před nedávnem odešel do zámoří, dával jste mu během jeho působení ve Frýdku-Místku a u Ocelářů nějaké rady, i když hraje hokej na jiné pozici než vy?

Co se týká Nicka, těch rad už tam moc není. Má výborné trenéry, hlavně pana Švaříčka, se kterým dlouho spolupracoval. Co se týká brankářských věcí, moc rad mu tam ani nemůžu dát. Je to odlišné řemeslo, ale bavíme se o spolupráci mezi obráncem a brankářem. Často o tom nemluvíme, protože Nick je bystrý, má svou hlavu. Ve svém věku dokázal už hodně věcí sám. Když se mě zeptá, tak mu vždy pomůžu, ale nevedeme o tom dlouhé diskuze.

Už jste přemýšlel o tom, kdo bude vaším asistentem?

Roli bude plnit Aleš Mach. To je jasně dané.

Od nové sezony se bude měnit i kádr, máte v hledáčku nějaké hráče, které byste chtěl do klubu přivést?

Měli jsme v hledáčku nějaké hráče a snažíme se je tady přivést. Chceme je získat proto, abychom vytvořili konkurenci a mužstvo tím zkvalitnili. Jestli se nám to podaří nebo ne, to ještě nemůžu říct. Situace s koronavirem je zatím nejistá a kvůli reorganizaci soutěže, odpověď ještě nemáme.

S jakým cílem chcete jít do další sezony?

Rádi bychom vstřelili vždy o jeden gól víc než soupeř, ale určitě nechceme a nemůžeme takhle hrát pořád. Musíme vytvořit taktiku pro tým, jaký máme. Nemůžeme jim tam nasadit něco šíleného, co by je svazovalo nebo by na to neměli kvalitu. Budeme se snažit přizpůsobit hlavně týmu, ale chtěli bychom určitě hrát rychlý, útočný a aktivní hokej.

Dnes v 17:30 | Jun.
HC Kometa Brno