Martynkova kariéra pokračuje. Odchovanec Třince odchází do Německa

01.07.2022 · Adam Sušovský
Devětatřicetiletý odchovanec Ocelářů Rostislav Martynek si po konci ve Frýdku-Místku splní poslední přání kariéry: Vyzkouší si angažmá v zahraničí, příští sezonu stráví v Německu.

Má za sebou devatenáct sezon v profesionálním českém hokeji.

Je vítězem Tipsport extraligy. A ve sbírce má i stříbrnou medaili ze slavného Spengler Cupu.

Teď si třinecký odchovanec Rostislav Martynek splní také poslední hokejové přání: Vyzkouší si angažmá v zahraničí.

Už se zdálo, že devětatřicetiletý útočník zůstane v rodině Ocelářů: Ještě před koncem poslední sezony sportovnímu vedení klubu oznámil konec v partnerské organizaci ve Frýdku-Místku, aby se hned na to v Třinci ujal coby hlavní kouč týmu 6. třídy, s níž absolvoval také celou letní přípravu. Do nové sezony ale nakonec mladé třinecké talenty Martynek jako kouč nepovede, klub splnil jeho přání a umožnil mu přijmout atraktivní nabídku z Německa.

Nové působiště: ESC Kempten

Rostislav Martynek tak začátek své trenérské kariéry minimálně o rok odkládá, v příští sezoně nebude působit u třinecké mládeže, ale bude dál hrát hokej, a to ve čtvrté nejvyšší německé soutěži, v malebném bavorském městečku Kempten za tamní ESC. Ve stejné lize, ve které letos například působil také Martynkův někdejší spoluhráč z Třince Martin Podešva.

"Záměrně jsem se po konci uplynulé sezony vyhýbal tomu, abych někde v rozhovorech mluvil o konci své kariéry. Jeden takový jsem taky odmítl. Nechtěl jsem být ten, co řekne, že končí, aby se za pár měsíců zase vracel. Pravda ale je, že jako hráč už jsem v sobě neměl motivaci dál pokračovat v partnerské organizaci, ani kdekoliv jinde v Česku, Polsku nebo na Slovensku. Přestože jsem nabídky pokračovat měl, na čistě profesionální úrovni už jsem hokej dál hrát nechtěl. Ale strávit rok někde v poloamatérské soutěži na hezkém místě v zahraničí, to mě lákalo moc," říká Rostislav Martynek.

/foto_tri/2021_33_PCE/LUK_0389.JPG

"Měl jsem nějakou možnost ve Francii, ale to by s ohledem na rodinu bylo z Třince příliš daleko. Proto jsem čekal na možnosti z nižších soutěží v Rakousku nebo Německu, ideálně v hezkém prostředí s možností si třeba v zimě zalyžovat," doplňuje Martynek.

"Přestože jsem hned na začátku léta přijal nabídku stát se mládežnickým trenérem u Ocelářů, vedení klubu o tomhle mém přání vědělo a byli jsme dohodnuti, že když nabídku ze zahraničí dostanu, budu moct ještě odejít. Rozcházíme se v dobrém, s vedením klubu budu nadále v kontaktu a věřím, že se jednou jako trenér už definitivně domů vrátím," dodává.

Kempten je bavorské městečko přibližně dvacet kilometrů od Oberstdorfu, jednoho z pořadatelských měst slavného Turné čtyř můstků. Místní hokejový tým má ambice, letos v závěru sezony marně bojoval o postup do třetí ligy. Martynek by měl být velkou posilou.

Smlouva na jeden rok

Vždyť ještě letos třinecký odchovanec nastoupil také v nejvyšší české soutěži, za Oceláře Martynek v poslední mistrovské sezoně odehrál tři zápasy, jednou dokonce skóroval. V partnerském Frýdku-Místku coby klíčový hráč a mentor působil posledních pět sezon, prvnímu týmu během nich vypomáhal pravidelně. V dresu Ocelářů Martynek zářil především v roce 2019 na Spengler Cupu, kde si v pěti zápasech připsal pět kanadských bodů a pomohl týmu k zisku stříbrných medailí.

"Ale víte, jak to je... Sport je krutý a krásný zároveň, nevyzpytatelný. Dohodl jsem se v Německu na ročním angažmá, ale třeba se za dva měsíce vrátím a zjistím, že to bylo špatné rozhodnutí. Kdybych to ale nezkusil, litoval bych mnohem víc," říká Martynek.

Oceláře tak definitivně opouští hráč, který pod Javorovým nastartoval svou dlouhou extraligovou kariéru. Za Třinec debutoval Rostislav Martynek 13. září roku 2002 a hned ve svém prvním utkání kariéry také do sítě Havířova skóroval: stylově ve vlastním oslabení po nahrávce Romana Meluzína. Hned v dalším utkání ve Zlíně přidal mladý talent další dvě branky a na konci sezony byl vyhlášen nejlepším nováčkem.

V Třinci hrál Martynek nepřetržitě až do roku 2010, když v létě před začátkem historicky první mistrovské sezony klubu odešel do Českých Budějovic. Extraligového titulu se nakonec v Třinci přece jen dočkal, v roce 2015 ale v rodném městě slavil v dresu Litvínova, odkud se nakonec i kvůli zdravotním problémům vratil do Beskyd a válel ve Frýdku.

"A doufám, že takových kluků, co se sem budou chtít vracet a v klubu po kariéře zůstat, bude víc," říká.

Splnil cíl: Zahrál si s F-M play off

"Nemít tehdy v Litvínově boreliózu, asi bych si kariéru v extralize ještě o pár let prodloužil, ale nakonec jsem si i v posledních letech nejvyšší soutěž za Třinec několikrát zahrál: to bylo příjemné, ale má hlavní úloha byla hrát ve Frýdku a pracovat tam s mladými hráči. Poslední roky jsem i jim už ze srandy říkal, že až postoupíme do play off, skončím kariéru. Letos nám to po letech vyšlo, zahráli jsme si s Frýdkem sérii proti Slavii a z legrace se stala realita," usmívá se Martynek, který přes léto vedl tréninky 6. třídy, ale zároveň sám zůstával v zátěži. V mini WERK ARENĚ chodil dál na led s hokejisty Frýdku, aby byl na případné zahraniční angažmá dobře připravený.

"Přes léto jsem přebral tým šesté třídy, dva měsíce jsem s dětmi trénoval a musím říct, že mě to bavilo. Dal jsem na vlastní pocit, spoustu věcí ale konzultoval také s kondičními trenéry. Pracovat s dětmi je něco jiného, kolik ony mají energie! Až skončím v Německu, rozhodně se za nimi a do Třince budu chtít vrátit."

V české extralize Rostislav Martynek během devatenácti sezon odehrál 779 zápasů (174+141), z toho 436 za Oceláře (106+78). V historických statistikách klubu mu patří deváté místo v počtu odehraných zápasů i nastřílených branek, patří zároveň mezi devět hráčů, kteří v dresu Třince dokázali v nejvyšší soutěži vstřelit více než sto branek.

Odehrané v 17:00 | Muži
HC Motor České Budějovice