Na prvního se každý chce vytáhnout, říká Václav Varaďa

30.11.2010 · Martin Stebel
Napínavý seriál s názvem Tipsport extraliga je pro letošní sezónu ve své polovině. Oceláři ukončili úvodní část soutěže neúspěchem na vítkovickém kluzišti, kde po tuhém boji padli 2:3. Obě branky hostující družiny zaznamenal Václav Varaďa.

Rozhodujícím obdobím pro vývoj moravskoslezské konfrontace byla druhá perioda, kterou domácí vyhráli poměrem 2:0. Ani dvě branky čtyřiatřicetiletého forvarda z úvodní a závěrečné dvacetiminutovky nestačily na bodový zisk: "Je mi to líto. Doufal jsem, že ten zápas zvládneme a urveme nějaké body. Neodehráli jsme tady vůbec špatný zápas, ale bohužel to na výhru tentokrát nestačilo," hlesl velezkušený borec, jenž na dotaz reportéra České televize ohledně své vítkovické minulosti trefně poznamenal: "Nejsem přece Vítkovičák, jsem Třinečák!"

Charakteristickým rysem hutnických derby je v posledních sezónách vzácně vyrovnaná bilance vzájemných zápasů. Také úterní střetnutí se neslo v obdobném duchu: "Byl to poměrně vyrovnaný duel a vyhrát mohly oba týmy. Vítkovice měly dostatek dobrých šancí. Peter pochytal několik nadějných příležitostí. Škoda, že jsme nedali my gól na 2:1 po začátku druhé třetiny. Zápas se pro nás mohl vyvíjet o něco lépe," uvědomuje si dvojnásobný světový šampion.

Exploze gólové radosti v podání Václava Varadi.

Důležitým okamžikem zápasu bylo Varaďovo vyloučení tři minuty před závěrečným klaksonem. V té době už hráli hosté ve čtyřech mužich v poli: "To bylo naprosto nesmyslné vyloučení. Protihráč bruslil proti mně a já jsem si dal hokejku před sebe, abych nefauloval. Vyloučení za vysokou hůl? To je absolutní nesmysl," zlobí se a vzápětí pokračuje: "My jsme stejně v ten moment hráli ve čtyřech, ale klíčoví hráči se v oslabení vydali ze všech sil a scházely nám potom nějaké síly pro závěrečný nápor," popisuje poslední minuty duelu, ale zároveň připomíná solidní hru soupeře: "Oni nám toho skutečně moc nedovolili. Hráli výborně, stahovali se k bráně, hráli těsnou obranu. Připadalo mi, že neustále máme nějakého Vítkovičáka na zádech. Poté se zranil Láďa Kohn a ve třetí třetině jsme museli poněkud improvizovaně rotovat lajny, což není nikdy ideální řešení, ale byla to bohužel nutnost."

Po polovině soutěže figuruje tým zpod Javorového na druhé pozici: "Přišli jsme o vedení v tabulce. Trošku to mrzí, ale prohráli jsme s dobrým mužstvem. Nechali jsme na ledě vše, ale výsledek není příznivý. Nepřekvapuje mě, že Třinec je v tabulce tak vysoko, ale před sezónou jsem vůbec nečekal, že tam budou Vítkovice. Je znát kvalitní práce Mojmíra Trličíka. Kluci věří jeho metodám a makají jako tým," vyzdvihuje regionálního rivala.

Václav Varaďa podruhé překonává Romana Málka.

V pátek Oceláři cestují na led brněnské Komety a náš respondent si je plně vědom, že to nebude idylická procházka růžovým sadem: "Zase tam příjde natřískaný zimák, bude to těžký zápas. Každý chce body a touží se na nás dotáhnout. Možná z nás už konečně spadne tlak, když už po dlouhé době nejsme na prvním místě. Každý se chce proti lídrovi vytáhnout a teď snad budeme hrát ve větším klidu," přeje si závěrem důrazný rutinér.

Fotogalerii z utkání Vítkovice - Třinec naleznete zde.