Naděje umírá poslední, Třinec bude vzdorovat prvnímu mečbolu soupeře

28.03.2011 · Adam Sušovský, Michal Samiec
Semifinálová série se Slavii nabrala nepříjemný spád. Po čtyřech odehraných utkáních vedou Pražané 3:1 na zápasy a jsou krůček od postupu do finálových bitev. Oceláři si každým dalším vyhraným zápasem prodlouží sezónu i naděje. První mečbol může Třinec umazat již dnes v 18:10!
Sponzorem pátého semifinálového utkání se Slavií Praha, které se hraje v pondělí, je společnost SSK

Naděje umírá poslední. Alespoň to praví staré známé české pořekadlo, které si nyní vzali k srdci i Oceláři. Před sílou vítěze základní části stojí obrovská zkouška. Třinec je na pokraji vyřazení, se Slavii prohrává už 1:3 na zápasy a bude bojovat o zázrak! První mečbol Pražanů můžou Markovi borci umazat již dnes na ledě Werk arény. K tomu ale bude třeba i vaše podpora. Třinecký hokejový národ teď musí táhnout za jeden provaz, povede se nám společně zvládnout těžký úkol a postoupit nakonec do vysněného finále a souboje s největším rivalem z Vítkovic?

HC Slavia Praha

Slavia do série vstoupila z role velkého outsidera, ale velkou pílí a bojovností zaskočila celý hokejový národ, včetně toho třineckého. Sešívaní v Třinci vyhráli jeden zápas a doma neklopýtli. Díky tomu vedou 3:1 na zápasy a sahají po obrovském úspěchu. Od sedmého týmu po základní části podobné zázraky nikdo nečekal, ani sami slávisté.

S jídlem ale roste chuť a charakter mužstva se výrazně změnil. Nyní Oceláři nečelí outsiderovi, ale sebevědomému favoritovi, který toho Ocelářům zatím moc nedovolil. Největší zbraní Slavie v celé sérii je důraz, bojovnost a nasazení. Pražský celek neskutečně obětavě brání a podpořený brankářem Kopřivou tupí ostří třinecké ofenzívy.

Zatím to na Oceláře stačí. A přestože Slavia v žádném zápase Třinec výrazně nepřehrávala, dokázala udeřit v tu pravou chvíli. Udělat poslední krok je ale vždy nejtěžší a toho může třinecký tým využít. Jen těžko odhadovat, jak dobře je na tom Slavia se silami, každopádně si bude i trenér Růžička přát ukončít sérii co nejdříve. Jakékoliv klopýtnutí je velkou výhodou pro Třinec.

Agresivita, hra na hranici faulu, bojovnost na hranici sebeobětování, jízda na 120 procent. To jsou atributy hry pražské Slavie. Oceláři vědí, že jestli chtějí otočit vývoj série, musejí se Pražanům v tomto vyrovnat. Své o tom ví i příkladný bojovník v dračích barvách Martin Adamský. Takhle dopadlo dostaveníčko s ním pro Petra Kuboše.

Z kabiny Ocelářů

"Na ledě necháme všechno," sliboval se slzami v očích po čtvrtém zápase série Václav Varaďa. Třinecký bojovník totiž důvod k radosti neměl. Přestože jeho Oceláři v Praze soupeře svírali místy v drtivém tlaku, nedokázali dotáhnout žádný zápas do vítězného konce. Ani ten první, kdy Třinec ještě pět minut před koncem vedl 3:2.

Teď už Oceláři musí. Prohra znamená konec sezóny a to si nikdo z ambiciózního celku nepřeje. Jasným cílem je zisk mistrovského titulu a právě nyní přichází chvíle, kdy si ho Třinec může zasloužit. Kromě důrazu před brankou bude ale Třinec potřebovat i kousek štěstíčka, které se mu v play-off doposud vyhýbalo.

"Už jsem v takové situaci byl s Vítkovicemi a vím, že postoupit se dá. Tehdy jsme se taky smáli, že vedeme 3:1 a nakonec jsme se pakovali na dovolenou. Musíme v Třinci zvítězit a Slavia znervózní. Do sedmého zápasu to dotáhnem," věří odhodlaně Varaďa!

Dosavadní zápasy série:

Pražské zápasy se Ocelářům vůbec nepovedly. Oba prohráli a vzhledem k výhře Slavie na ledě Werk arény ve druhém zápase tak sešívaní svěřenci trenéra Růžičky vedou v sérii 3:1. Skóre prvního utkání na ledě O2 arény dlouho určovala jediná branka domácího Rotha, Oceláři se ve druhé části rozstříleli v přesilovkách a výsledek otočili. Domácí následně vlastní brankou Hrabala vyrovnali, ale Třinec se opět osm minut před koncem dostal do vedení. Když už se zdálo, že Slezané zápas zlomí a udrží, přišla chybička v rozehrávce a Slavia vyrovnala. Další nepřesnost pak rozsekla zápas, Slavia vyhrála i druhé utkání v sérii, které trvalo déle než 60 minut. Ve čtvrtém semifinále si do třetí třetiny přinesli Oceláři nepříznivé skóre 0:2. Když se Třinečtí zhruba v polovině závěrečné tercie už dočkali branky, nemohla být uznána pro vychýlení svatyně Miroslava Kopřivy ze základního postavení. Jiný kontaktní gól hosté nevymysleli, a tak prohráli i třetí zápas v sérii.

21. března: HC Oceláři Třinec – HC Slavia Praha 5:3 (2:0, 2:0, 1:3)
Branky a nahrávky: 4. Bonk (M. Růžička, Hrabal), 8. Krajíček (M. Růžička, Zíb), 34. Adamský (Peterek, Kohn), 40. M. Růžička (Seman), 59. D. Květoň (Polák, Polanský) - 45. Vašíček (T. Svoboda), 49. Pospíšil (Krenželok, Krejčík), 52. Micka (Roth).

Sestava Třince v prvním zápase: Hamerlík - Hrabal, Seman, Krajíček, Zíb, Lojek, Hudec - M. Růžička, Bonk, Varaďa - D. Květoň, Polanský, Polák - Kohn, Peterek, Adamský - Hrňa, McGregor, Orsava.

Sestava Slavie v prvním zápase: M. Kopřiva - Kadlec, Žižka, Kuboš, Krejčík, Roth, Kolařík, Vašíček - Micka, P. Jelínek, J. Doležal - Pospíšil, T. Svoboda, Tomica - Krenželok, Sklenář, Vondrka - Endál, Třetina, M. Čermák - od 34. min. navíc Holec.

22. března: HC Oceláři Třinec – HC Slavia Praha 2:3 sn. (0:1, 1:0, 1:1 – 0:0)
Branky a nahrávky: 21. Kohn (Hrabal, M. Růžička), 60. Hrabal (M. Růžička, Bonk) - 1. Pospíšil (Vondrka, Třetina), 49. J. Doležal (P. Jelínek), rozhodující sam. nájezd Pospíšil.

Sestava Třince ve druhém zápase: Hamerlík - Hrabal, Richter, Krajíček, Zíb, Lojek, Hudec - M. Růžička, Bonk, Varaďa - D. Květoň, Polanský, Polák - Kohn, Peterek, Adamský - Hrňa, McGregor, Orsava.

Sestava Slavie ve druhém zápase: M. Kopřiva - Kadlec, Žižka, Roth, Krejčík, Kolařík, Vašíček, Kuboš - Micka, P. Jelínek, J. Doležal - Pospíšil, Třetina, Vondrka - Krenželok, T. Svoboda, Tomica - Jaškin, Sklenář, Poletín.

Krutost až nelogičnost některých hokejových pravidel poznali Oceláři na vlastní kůži v nejméně vhodný okamžik. Při náporu a boji o kontaktní gól vydřel Varaďa puk u pravé Kopřivovy tyče, ten zapadl za brankovou čáru, avšak branka byla mírně vychýlena a skóre se tak změnit nemohlo.

25. března: HC Slavia Praha – HC Oceláři Třinec 4:3 pr. (1:0, 1:2, 1:1 – 1:0)
Branky a nahrávky: 8. Roth (Kadlec, Krenželok), 39. Vašíček (Vondrka, Žižka), 55. Tomica (Krenželok, T. Svoboda), 62. Roth (Pospíšil, Krejčík) - 33. D. Květoň (Polanský, M. Růžička), 36. M. Růžička (Hrabal), 52. M. Růžička (Varaďa, Hrabal).

Sestava Slavie ve třetím zápase: M. Kopřiva - Kadlec, Žižka, Roth, Kolařík, Kuboš, Krejčík, Vašíček - Micka, P. Jelínek, J. Doležal - Pospíšil, Třetina, Vondrka - Krenželok, T. Svoboda, Tomica - Jaškin, Sklenář, Poletín.

Sestava Třince ve třetím zápase: Hamerlík - Hrabal, Seman, Krajíček, Zíb, Lojek, Hudec, Richter - M. Růžička, Bonk, Varaďa - D. Květoň, Polanský, Polák - Kohn, Peterek, Adamský - Hrňa, McGregor, Orsava.

26. března: HC Slavia Praha – HC Oceláři Třinec 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 19. Poletín (Jaškin), 30. Vondrka (T. Svoboda), 56. T. Svoboda (Kolařík), 60. Endál (Třetina, Krenželok).

Sestava Slavie ve čtvrtém zápase: M. Kopřiva - Kadlec, Žižka, Kolařík, Vašíček, Kuboš, Krejčík, Roth - Micka, P. Jelínek, J. Doležal - Pospíšil, Endál, Vondrka - Krenželok, Sklenář, T. Svoboda - Jaškin, Třetina, Poletín.

Sestava Třince ve čtvrtém zápase: Vojtek - Hrabal, Zíb, Krajíček, Seman, Lojek, Richter, od 21. navíc Hudec - Varaďa, Bonk, M. Růžička - Orsava, Kohn, D. Květoň - McGregor, Peterek, Polák - Hrňa, Polanský, Adamský.

Vzájemné zápasy v základní části

15. října: HC Oceláři Třinec – HC Slavia Praha 5:3 (1:1, 3:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 12. Peterek (Polanský, Krajíček), 33. Varaďa (Lojek, Bonk), 34. Krajíček (Hrabal), 39. Kohn (Růžička, Zíb), 54. Růžička M.(sn) - 4. Micka (Vondrka, Štefanka), 25. Micka (Branda, Kadlec), 45. Krenželok (Kadlec, Růžička ml.).

24. listopadu: HC Slavia Praha – HC Oceláři Třinec 4:3 sn. (1:1, 0:1, 2:1 – 0:0)
Branky a nahrávky: 15. Doležal, 45. Jelínek (Kadlec), 56. Vašíček (V. Růžička), nájezd V. Růžička - 9. Kohn (Květoň), 36. Kohn (Krajíček, M. Růžička), 44. Kohn (Zíb, Květoň).

4. ledna: HC Oceláři Třinec – HC Slavia Praha 5:3 (2:2, 2:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 10. Květoň (Polanský, Růžička), 13. Adamský (Hrňa, Peterek), 21. Růžička (Polanský, Květoň), 28. Bonk (Hudec), 53. Zagrapan (Bonk) - 5. Holec (Žižka, Vondrka), 20. Pospíšil (Žižka, Kadlec), 49. Tomica.

15. února: HC Slavia Praha – HC Oceláři Třinec 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 35. Doležal (Micka, Roth), 44. Krenželok (Vondrka, Sklenář) - 28. M. Růžička (Varaďa, Bonk).

Obrovskou fanouškovskou podporu měli třinečtí Oceláři ve dvou semifinálových zápasech v Praze. Stejnou sílu šestého hráče na ledě bude potřebovat i v pondělí ve Werk aréně...

O zápase

Zápas naděje čili páté semifinále ČP play-off Tipsport ELH začíná v třinecké Werk aréně v pondělí 28. března v „televizních“ 18:10. Zápas je totiž přenášen sportovním kanálem veřejnoprávní televize, přenos začíná deset minut před úvodním buly. Utkání bude k dispozici také ve videopřenosu na tv.hokej.cz a prostřednictvím textového onlajnu na serveru onlajny.cz.

Statistické okénko – HC Slavia Praha

Bilance v play-off: 16 zápasů, 6-4-2-4, skóre 48:48
Bilance na zápasy: 10/6
Bilance venku: 8 zápasů, 1-2-1-4, skóre 19:32
Bilance v posledních 10 zápasech: 6 výher (3 v prodl.) – 4 prohry (1 v prodl.), skóre 30:28
Aktuální série: 3 výhry
Lídr kanadského bodování: Tomáš Svoboda 14 (7+7)
Nejlepší střelec: Tomáš Svoboda 7
Nejlepší nahrávač: Michal Vondrka 11
Nejproduktivnější obránce: Petr Kadlec 8 (1+7)
Nejtrestanější hráč: Jiří Doležal 62
Nejlepší v +/-: Jakub Sklenář +5
Brankáři: Miroslav Kopřiva, 15 zápasů – 10 výher a 5 proher, úsp. 92,08 %, prům. 2,54 g/z

Aktuální série: 3 prohry
Lídr kanadského bodování: Martin Růžička 18 (9+9)
Nejlepší střelec: Martin Růžička 9
Nejlepší nahrávač: Martin Růžička 9
Nejproduktivnější obránce: Josef Hrabal 6 (1+5)
Nejtrestanější hráč: Martin Lojek 18
Nejlepší v +/-: Josef Hrabal +10
Brankáři: Peter Hamerlík, 9 zápasů – 5 výher a 4 prohry, úsp. 91,94 %, prům. 2,40 g/z
Martin Vojtek, 1 zápas – 1 prohra, úsp. 86,67 %, prům. 4,00 g/z
Hrál v drese soupeře: Lukáš Havel.

Koutek ocelářských zajímavostí

Nejproduktivnější hráč v přesilovkách: Martin Růžička 10 (6+4)
Nejproduktivnější hráč v oslabení: Vojtěch Polák 2 (1+1)
Vítězné branky: Vojtěch Polák 2
Bilance trestných střílení – hráč v poli: v play-off dosud nenařízeno trestné střílení ve prospěch Třince
Bilance trestných střílení – brankář: Peter Hamerlík (1 zásah z 1 trestného střílení) 100 %
Bilance nájezdů - hráč v poli: žádný hráč dosud neproměnil nájezd
Bilance nájezdů - brankář: Peter Hamerlík (1 zásah ze 2 nájezdů) 50 %