Nejdelší cesta, Oceláři jedou do Varů

02.02.2019 · Daniel Ježek, Michal Samiec
Tipsport extraliga se blíží ke své poslední reprezentační přestávce, před švédským turnajem extraligový peloton sehraje ještě jedno kolo. Oceláři se vydají na nejdelší cestu v rámci hokejové mapy, od nedělních 15:30 se představí na ledě karlovarské KV Areny. Vrátí se Slezané na vítěznou vlnu?

Energii se v novém roce zatím vůbec nedaří. Západočeši z jedenácti odehraných duelů získali pouze sedm bodů a v závěrečných bojích v základní části tak budou bojovat o možný postup do předkola. Na desátou příčku aktuálně dvanácté Karlovy Vary ztrácejí třináct bodů, od barážových pozic pak svěřence trenéra Martina Pešouta dělí osm bodů. Karlovarští v posledním kole ztratili nadějně rozehraný duel v Mladé Boleslavi a padli v poměru 2:3. „Po deseti minutách jsme dokázali zvýšit pohyb a vyrovnat hru, myslím, že druhou třetinu jsme zvládli velmi dobře. Dostali jsme se do vedení, bohužel nás srazily dvě zbytečné technické chyby, které domácí potrestali v přesilových hrách. Nám naopak gól v početní výhodě tentokrát chyběl. O ten krůček jsme byli horší. Předvedli jsme slušný výkon, mrzí mě, že jsme nebyli odměněni nějakým bodem,“ smutnil asistent trenéra Tomáš Mariška.

Produktivitě Karlových Varů vládne trojice Jakub Flek – Dávid Gríger – Tomáš Rachůnek. Všichni tři útočníci se dostali nad hranici dvaceti kanadských bodů, Jakub Flek je s pětadvaceti body a třinácti góly nejproduktivnějším hráčem i nejlepším střelcem týmu. Mezi obránci vyčnívá Petr Šenkeřík, který zapsal již devatenáct bodů (6+13). Do branky se po zranění vrátil Filip Novotný, jenž odchytal již třicet čtyři duelů. Sedmadvacetiletý gólman drží svou úspěšnost nad hranicí 91%, průměrně pak inkasuje 2,65 branky na zápas. Novotný zvládl vychytat již čtyři čistá konta.

Poslední zápas Karlových Varů

29. ledna 2019: BK Mladá Boleslav - HC Energie Karlovy Vary 3:2 (1:0, 1:2, 1:0).
Branky a nahrávky: 2. Žejdl (Pabiška, Šťastný), 38. Vondrka (Pláněk, Žejdl), 44. Kotvan – 29. R. Vlach, 33. Skuhravý (R. Vlach, J. Černý).
Sestava Karlových Varů v posledním zápase: F. Novotný – Plutnar, Šenkeřík, Sičák (A), M. Rohan, Kozák, Eminger, Podlipnik – T. Rachůnek, Gríger, Flek – J. Černý, R. Vlach, Šik – Lapšanský, Skuhravý (C), Gorčík – Stloukal, Balán (A), Křemen.

Z kabiny Ocelářů

Oceláři v posledním kole nedokázali navázat na domácí výhru nad Zlínem a v Olomouci padli v poměru 2:5. Hráči s drakem na hrudi se sice před polovinou duelu dostali do vedení, Hanáci ale v další polovině vsítili čtyři branky a získali všechny tři body. „Hráli jsme tak, jak jsme chtěli až do nějaké 30. minuty. Vyrovnali jsme, dostali jsme se do vedení. Bohužel jsme tam pak na modré čáře ztratili kotouč a soupeř šel do protiútoku. Dostali jsme gól na 2:2. Po dvou třetinách jsme prohrávali, samozřejmě jsme tlačili do útoku a chtěli jsme srovnat, z čehož pramenily naše chyby. Olomouc se ve třetí třetině dostala na koně a zápas dohrávala v euforii,“ hodnotil Marek Zadina poslední klání.

Premiéru v třineckých barvách absolvoval gólman Pavel Kantor, pro nějž to však nebyl optimální duel. „Samozřejmě jsem si to představoval jinak, ale nezbývá, než na to zapomenout a jít dál. Jestli jsem toho mohl chytit víc? Těžko říct, dvakrát tam byla teč vlastního obránce, měli dva nájezdy, ale moc jsem toho nepochytal, to je pravda. Ten třetí gól jsme dostali chvíli před koncem druhé třetiny, ale stále to bylo hratelné, jenže Olomouc pak v poslední třetině zavřela střední pásmo, opravdu moc dobře bránila,“ smutnil sedmadvacetiletý brankář. Oceláři poslední duel před reprezentační přestávkou odehrají na ledě Karlových Varů, tedy týmu, proti kterému se Slezanům dlouhodobě daří. Podaří se Třineckým vrátit na vítěznou vlnu?

Poslední zápas Ocelářů

1. února 2019: HC Olomouc - HC Oceláři Třinec 5:2 (1:1, 2:1, 2:0).
Branky a nahrávky: 3. V. Tomeček (Handl), 29. Skladaný (J. Galvas, Mráz), 40. J. Galvas, 55. Irgl (TS), 56. Jergl (J. Knotek) – 9. Martin Růžička (TS), 27. Svačina (Gernát, Chmielewski).
Sestava Ocelářů v posledním zápase: Kantor– M. Doudera, Roth, Gernát, Matyáš, Galvinš, D. Musil, M. Adámek – Werek (C), Marcinko, Hrňa (A) – Dravecký, P. Vrána (A), Martin Růžička – M. Kovařčík, Polanský, O. Kovařčík – Chmielewski, Hladonik, Svačina.

Poslední vzájemný zápas

Oceláři v lednové dohrávce dvacátého devátého kola na svém ledě přivítali Karlovy Vary, vyrovnaný duel nakonec muselo rozhodnout až prodloužení. Třinečtí si sice do poloviny duelu vypracovali dvoubrankový náskok, Energie ale do druhé přestávky stihla vyrovnat a bezbranková závěrečná perioda o vítězi nerozhodla. V prodloužení pak druhý bod Slezanům přihrál Tomáš Marcinko.

15. ledna 2019: HC Oceláři Třinec – HC Energie Karlovy Vary 4:3p (2:1, 1:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 8. Polanský (Roth, Roberts Bukarts), 16. Svačina (Adamský, Gernát), 27. Roth, 63. Marcinko (Roth) – 13. Kohout, 30. Flek (Gríger, T. Rachůnek), 38. Stloukal (Lapšanský, Roman Vlach).

Umístění v tabulce 2. 12.
Bilance v TELH 41 zápasů, 23-3-3-12, skóre 125:92, 78 bodů 40 zápasů, 12-3-3-22, skóre 102:117, 45 bodů
Bilance venku/doma 19 zápasů, 9-1-0-9, skóre 50:44, 29 bodů 22 zápasů, 8-2-2-10, skóre 60:58, 30 bodů
Bilance posledních 10 zápasů 10 zápasů, 4-1-1-4, skóre 31:30, 15 bodů 10 zápasů, 1-1-2-6, skóre 18:31, 7 bodů
Aktuální forma v posledních 5 zápasech - - - - - - - -
Aktuální série 1 prohra 1 prohra
Lídr bodování Martin Růžička 35 (15+20) Jakub Flek 25 (13+12)
Nejlepší střelec Martin Růžička 15 Jakub Flek 13
Nejlepší nahrávač Martin Růžička 20 Tomáš Rachůnek 16
Nejproduktivnější obránce Lukáš Krajíček 21 (5+16) Petr Šenkeřík 18 (6+12)
Nejtrestanější hráč Tomáš Marcinko 81 Václav Skuhravý 62
Nejlepší v +/- Guntis Galviņš, Martin Růžička oba +14 Ondřej Šafář +5
Vítězné góly Ethan Werek, Martin Růžička, Vladimír Dravecký, Erik Hrňa všichni 3 Ondřej Beránek 3
Góly v přesilovce Ethan Werek, Martin Růžička oba 5 Jakub Flek, Petr Šenkeřík oba 4
Body v přesilovce Martin Růžička 15 (5+10) Tomáš Rachůnek 10 (2+8)
Góly v oslabení Roberts Bukarts, Martin Adamský, Erik Hrňa všichni 1 Martin Kohout 2
Nejvíc gólů v nájezdech Roberts Bukarts 50 % (2 proměněné ze 4) Václav Skuhravý 50 % (2 proměněné ze 4)
Nejvíce střel na branku Aron Chmielewski 94 Ondřej Beránek 89
Nejvíce času na ledě Lukáš Krajíček 21:58 Petr Šenkeřík 20:48
Využití přesilovek / počet branek v přesilovkách / pořadí v lize 22,09 % / 36 / 2. 15,56 % / 28 / 9.
Ubráněná oslabení / počet branek vstřelených v oslabení / pořadí v lize 84,25 % / 3 / 5. 78,08 % / 4 / 13.
Nejslušnější tým (počet trestných minut na tým) / pořadí v lize 469 / 5. 420 / 1.
Týmový Radegast Index / pořadí v lize 947 / 2. 550 / 14.