O účast na juniorském MS budou bojovat i Ramik, Suchánek a Žabka

13.07.2022 · Martina Sikorová, foto: Jan Beneš (Český hokej)
Trenéři juniorských reprezentací zveřejnili první nominace před blížícím se šampionátem a dresy národních týmů na přípravných kempech oblékne i trojice (bývalých) Ocelářů. Do výběru Česka byli povoláni útočník Michal Ramik s brankářem Tomášem Suchánkem, na straně Slovenska bude o místenku do Kanady bojovat obránce Boris Žabka.

Mistrovství světa hráčů do 20 let se mezi fanoušky těší velké oblibě a zejména v zámoří je slet talentů sledovanější než šampionát dospělých. Diváci u televize i v arénách si přijdou na své, v tomto roce se totiž chystají hned dvě mistrovství. První ze šampionátů se v srpnu odehraje v kanadském Edmontonu a půjde o náhradu za loňský ročník, který byl zrušen vinou koronaviru. Na přelomu roku se největší talenti (a možná i budoucí hvězdy zámořské NHL) sejdou v kolébce ledního hokeje znova: v tomto případě ale zamíří do měst Halifax a Moncton. Během necelého půlroku navíc dojde k hráčské obměně mužstev. Zatímco letní šampionát je určen primárně pro hokejisty ročníků 2002, v zimě se v Kanadě sejdou jejich o rok mladší kolegové.

Srpnový šampionát určí juniorského mistra pro rok 2022. Do odletu evropských týmů zůstává necelý měsíc a na řadu tak přicházejí přípravné kempy. Do nich byli povoláni i tři (bývalí) Oceláři. S výběrem českého týmu se od 11. července budou v Brně připravovat útočník Michal Ramik s brankářem Tomášem Suchánkem.

Devatenáctiletý Michal Ramik byl v loňské sezoně se 71 body nejproduktivnějším hráčem juniorského týmu. A příležitost dostal taky v extraligovém mužstvu, po čtyřech startech si připsal v extralize i Lize mistrů. Před letošní sezonou byl talentovaný útočník uvolněn na hostování do svazového projektu Dukla v prvoligových Litoměřících, jehož hlavním úkolem je zajistit dostatečné herní vytížení hráčům juniorské reprezentace.

Gólman Tomáš Suchánek v třinecké organizaci působil dva roky a během nich si připsal i svůj první start za Oceláře v rámci letního poháru Generali Česká Cup. Týmu tehdy vychytal výhru 7:2 proti svému domovskému Přerovu. Parádní výkony v barvách partnerského Frýdku-Místku pak talentovanému brankáři vynesly úspěch na draftu CHL. Dobrý dojem zanechal Tomáš Suchánek i během své první sezony v zámořské WHL, když byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem Tri-City Americans.

Třetím hráčem s třineckou minulostí, který bude usilovat o účast na světovém šampionátu v Edmontonu, je obránce Boris Žabka. Osmnáctiletý bek do Třince zamířil v průběhu sezony 2019/2020 z Mladé Boleslavi a během necelých tří let, které byly značně ovlivněny koronavirovou situací, si v barvách Ocelářů připsal 36 startů za juniorku a dorost. Následně se mladý bek rozhodl vrátit domů na Slovensko, kde aktuálně hájí barvy Slovanu Bratislava. Do přípravy slovenské dvacítky se připojí v pondělí 18. července.

Dnes v 17:00 | Muži
HC Motor České Budějovice