Oceláři po exkurzi v Třineckých železárnách: Neměnili bychom!

13.03.2019 · Martin Stebel
Tvrdá dřina na ledě, náročná lopota ve fabrice! Přesně týden před startem napínavých bojů v rámci play off si hokejoví Oceláři osobně prohlédli některé provozy v areálu svých "chlebodárců" z Třineckých železáren. Pro několik hráčů a členů realizačního týmu to ve středu byla premiérová návštěva Werku.

Přítomné na úvod přivítal generální ředitel třinecké hutě Jan Czudek, který správně připomenul, že už v období staré říše Římské platilo úsloví "chléb a hry". Kromě pracovních příležitostí chce fabrika svým zaměstnancům a místní populaci poskytnout rovněž kvalitní sportovně-společenskou zábavu, což se rozhodně daří.

Zatímco třinecký hokej letos oslaví 90. výročí, historie železáren je jednou tak delší, sahá až do roku 1839. Produkty jsou z Třince vyváženy do více než šedesáti zemí všech světadílů. Pro zajímavost: Trať z kolejnic vyrobených v TŽ za celou historii by vedla třikrát kolem světa (120.000 km). Hlavním výrobním programem TŽ je produkce dlouhých válcovaných výrobků. Areál TŽ se rozprostírá na ploše přibližně 400 fotbalových hřišť a v současné době přímo v Třinci pracuje okolo 7000 osob, i s dceřinými firmami mají TŽ okolo 13000 zaměstnanců.

Oceláři nejprve navštívili aglomeraci, kde viděli náročný proces tepelné úpravy jemně zrnitých až práškových železných rud. Následně si detailně prohlédli válcovnu drátů a jemných profilů, kde zazněla pro hokejisty zajímavá informace o tom, že místní produkty častokrát putují do automobilového průmyslu. Na závěr své exkurze se mohli blíže seznámit s provozem vždy zajímavé a vizuálně působivé vysoké pece.

"Hrál jsem pár sezon ve Vítkovicích, ale nikdy se mi nepovedlo, podívat se do žádné ostravské hutě. Musí to být tvrdá práce, jedou tady v režimu non-stop, určitě to není nic jednoduchého. Je to tady hodně zajímavé a poučné," prozradil Petr Vrána, kterého doplnil Martin Růžička: "Klobouk dolů před lidmi, kteří pracují v některých provozech Třineckých železáren. Nejsem tu poprvé, ale vždy je to fascinující pohled. Opravdu bych neměnil, jsem rád, že se zatím mohu živit hokejem," usmál se nejproduktivnější Ocelář.

Také pro kanadského útočníka Ethana Wereka byla návštěva třinecké hutě interesantním zážitkem: "Nikdy předtím jsem v podobné továrně nebyl. Pracovníci to tady mají opravdu náročné, musí to být těžce vydělané peníze v někdy trochu nebezpečném prostředí. Jsem ale pozitivně překvapen, je to tady úžasné. Respekt všem lidem, kteří zde v železárnách pracují."

Foto: Petr Rubal

Dnes v 17:00 | Muži