Po Lize mistrů opět extraliga, jedeme do Zlína

10.10.2019 · Daniel Ježek, Michal Samiec
Tipsport extraliga se pomalu blíží ke konci první čtvrtiny, v pátek je na programu deváté kolo. Oceláři se po úspěšné bitvě v Champions Hockey League přesunou do Zlína, kde budou chtít navázat na předchozí tři extraligové výhry a do tabulky zapsat další tři body. Utkání startuje v 17:30.

PSG Berani Zlín

Berani nevstoupili do nového ročníku Tipsport extraligy vůbec dobře. Zlínští prvních šest kol čekali na jakýkoliv bodový zisk, v duelu pátého kola s Kladnem se navíc po nešťastné srážce s Jaromírem Jágrem zranila jednička Zlína Libor Kašík. Vedení moravského celku na tuto událost reagovalo příchodem Marka Čiliaka z Komety. Zkušený gólman nejprve vychytal výhru nad Pardubicemi, pak ale na vlastní žádost nezasáhl do duelu s Brnem. Zde zazářil mladík Daniel Huf, který vychytal čisté konto a pomohl k vysoké výhře 7:0. V dalším zápase to ale už tak slavné nebylo. Zlínu se nepovedlo domácí utkání se Spartou, ve kterém prohrál 1:6.

”Po předchozích dvou výhrách je to pro nás nesmírně hořká pilulka. Ukázal se kvalitativní rozdíl mezi oběma týmy. Vypracovali jsme si spoustu příležitostí, naopak Sparta ukázala, jak je jednoduché vstřelit gól. V její hře byl důraz a hokejové dovednosti na takové úrovni, že dokázala puk dostat do branky. S vedením 3:0 měli sparťané na hokejkách daleko více klidu. My jsme kromě zakončení selhali v přesilových hrách. To je moment, který mohl v aktivitě přesunout zápas na naši stranu. Bohužel jsme si to komplikovali, byly tam nepřesné přihrávky, málo střelby a s tím Sparta neměla problém. V závěru jsme se snažili naladit se směrem na další zápas. Chtěli jsme vyhrát třetinu a po gólu Köhlera tam byla cítit chuť, nicméně tím to pro nás skončilo,“ hodnotil trenér Antonín Stavjaňa nezdar se Spartou.

Poslední utkání Zlína

8. října 2019: PSG Berani Zlín – HC Sparta Praha 1:6 (0:3, 0:2, 1:1).
Branky a nahrávky: 43. Köhler - 8. Říčka (V. Růžička ml., Smejkal), 11. Blain (A. Kudrna, Kalina), 16. Smejkal (Pech, Košťálek), 31. Forman (Řepík), 38. V. Růžička ml. (Říčka), 59. Buchtele (Řepík).
Sestava Zlína v posledním utkání: Huf (16. min Čiliak) - D. Nosek (A), Žižka (C), Ferenc, Freibergs, Gazda, Řezníček, Buchta - Dufek, Palmberg, Köhler - J. Ondráček, Honejsek, Kubiš (A) - Szturc, P. Sedláček, Herman - Šlahař, Popelka, Fryšara. Trenéři: Stavjaňa, M. Hamrlík, Hrazdira.

Z kabiny Ocelářů

Oceláři se po nepříliš povedeném vstupu do sezony rozjeli a v posledních šesti kolech zapsali pět výher. Hráčům s drakem na prsou se navíc dařilo i v pátém utkání hokejové Ligy mistrů, kdy na vlastním ledě v prodloužení zdolali švýcarské Lausanne a stále drží šanci na postup do vyřazovací fáze. Ve středeční evropské bitvě byl nejvíce vidět brankář Petr Kváča, který zlikvidoval několik vyložených šancí soupeře, včetně trestného střílení.

”Jsem rád za výsledek. Dává nám šanci bojovat o postup ze základní skupiny. Měli jsme dobrý začátek, skórovali jsme v přesilovce. Potom, zejména v prvních patnácti minutách druhé třetiny jsme udělali hodně chyb a Lausanne vyrovnalo. Hrálo velmi dobře, ztížilo nám to, nedostávali jsme se do šancí,“ hodnotil hlavní trenér Václav Varaďa bitvu na evropském poli. Kaňkou na výhře je odstoupení beka Guntise Galvinše, který má zdravotní problém v dolní části těla.

Poslední utkání Ocelářů

9. října 2019 (CHL): HC Oceláři Třinec – Lausanne HC 2:1 prodl. (1:0, 0:1, 0:0 – 1:0).
Branky a nahrávky: 7. Hrňa (M. Stránský, P. Vrána), 64. M. Stránský (P. Vrána, Krajíček) – 34. Genazzi (Bertschy, Vermin).
Sestava Ocelářů v posledním utkání: Kváča – Roth, Gernát, D. Musil, Galviņš, Krajíček, M. Doudera, Zahradníček – M. Stránský, P. Vrána, Hrehorčák – Hrňa, Marcinko, Dravecký – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Chmielewski – D. Kofroň, Hladonik, Adamský – Polanský.

Umístění v tabulce 2. 12.
Bilance v TELH 10 zápasů, 5-1-1-3, skóre 39:28, 18 bodů 9 zápasů, 2-0-0-7, skóre 25:31, 6 bodů
Bilance venku/doma 5 zápasy, 1-0-1-3, skóre 15:18, 4 body 5 zápasy, 1-0-0-4, skóre 9:18, 3 body
Bilance posledních 10 zápasů (včetně předligového období) 10 zápasů, 5-1-1-3, skóre 39:28, 18 bodů 10 zápasů, 3-0-0-7, skóre 28:33, 9 bodů
Aktuální forma v posledních 5 zápasech - - - - - - - -
Aktuální série 3 výhry 1 prohra
Lídr bodování Tomáš Marcinko 11 (7+4) Bedřich Köhler 6 (3+3)
Nejlepší střelec Tomáš Marcinko 7 Bedřich Köhler, Antonín Honejsek, Jakub Šlahař, Tomáš Žižka všichni 3
Nejlepší nahrávač Martin Gernát 8 Bedřich Köhler, Jan Dufek, Zdeněk Okál, Pavel Sedláček, Michal Popelka všichni 3
Nejproduktivnější obránce Martin Gernát 9 (1+8) Tomáš Žižka 3 (3+0)
Nejtrestanější hráč Matěj Stránský 12 Bedřich Köhler, Rickard Palmberg, Jakub Ferenc všichni 8
Nejlepší v +/- David Musil +6 Pavel Sedláček, Jakub Ferenc oba +4
Vítězné góly Matěj Stránský, Michal Kovařčík oba 2 Tomáš Žižka, Štěpán Fryšara oba 1
Góly v přesilovce Tomáš Marcinko 3 Bedřich Köhler, Jakub Herman, David Nosek, Rickard Palmberg všichni 1
Body v přesilovce Tomáš Marcinko 5 (3+2) David Nosek 2 (1+1)
Góly v oslabení Tomáš Marcinko 1 Štěpán Fryšara 1
Nejvíc gólů v nájezdech Matěj Stránský 100 % (1 z 1) Dosud nerozhodovaly nájezdy
Nejvíce střel na branku Erik Hrňa 28 Rickard Palmberg 28
Nejvíce času na ledě Martin Gernát 21:54 Ralfs Freibergs 21:36
Využití přesilovek / počet branek v přesilovkách / pořadí v lize 20,45 % / 9 / 6. 10,00 % / 4 / 10.
Ubráněná oslabení / počet branek vstřelených v oslabení / pořadí v lize 83,78 % / 1 / 5. 80,56 % / 1 / 9.
Nejslušnější tým (počet trestných minut na tým) / pořadí v lize 80 / 8. 82 / 10.
Týmový Radegast Index / pořadí v lize 243 / 1. 192 / 5.
Radegast Index David Musil 31 Jakub Ferenc 32
Největší počet hitů David Musil 13 Jakub Ferenc 14
Zblokované střely Guntis Galviņš, Vladimír Dravecký, Milan Doudera všichni 14 Jakub Ferenc 14