Potlesk juniorům! Oceláři mistry republiky!

06.04.2019 · Martin Stebel
To byla velká paráda, tady vládne Třinecko! Svěřenci trenérského tandemu Juřík-Malík dokázali vyhrát také druhé finálové střetnutí DHL Extraligy juniorů a mají zlato. Navzdory tomu, že se souboj proti pražské Spartě nevyvíjel po úvodní třetině optimálně, zásluhou dechberoucího obratu ve druhé části, na kterém se čtyřmi góly podílel fantastický Adam Raška, se mladí Oceláři po třech letech radují z historicky druhého mistrovského titulu! Máme sílu dračí!
F2, sobota 6.4.2019
Sparta Praha
5:3
mini WERK ARENA
Třetiny: 0:2, 5:1, 0:0  Branky a nahrávky: 24. Raška (Peterek, Hladonik), 30. Raška (Michálek, Peterek), 36. Raška (Michálek, Peterek), 40. Raška (Hladonik, Peterek), 40. Krč – 13. Rousek (Kropáček, Vitouch), 20. Prymula (Pšenička), 32. Havlín (Pšenička, Prymula). Rozhodčí: Kubičík, Cabák – Bryška, Hanzlík. Vyloučení: 3:5, navíc Raška 5 minut a do konce utkání – Kropáček 10 minut a do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 1789. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3, 5:3. Konečný stav série: 2:0.
HC Oceláři Třinec: Malík (Švehlák) - Krzak, Chovaniak, Šulák, Adámek, Michálek, Homola - Havránek, Krč, Tománek - Pastor, Geidl, Peterek - Raška, Hladonik, Čmiel - Plandor, Matěj, Macháček.
HC Sparta Praha: Škorpík (40. Mičán) – Klodner, Poizl, Pika (A), Havlín, Prchal, Gajdoš – Prymula, Klimo, Schwamberger (C) - Rousek, Slavíček, Pšenička - Konečný, Kropáček, Arnošt - Gluzman, Čech (A), Vitouch.

Oceláři byli v úvodu první dvacetiminutovky lepší, Škorpíkovu klec zasypali velikým množstvím střel, ale ani jedna za zády hostujícího gólmana neskončila. Naopak hosté se i přes malé množství vyložených šancí dokázali prosadit hned dvakrát. Úvodní branku Sparty vstřelil ve třinácté minutě Lukáš Rousek, který tak navázal na dobrý výkon z úvodního finálového duelu. To ale nebylo od hráčů Sparty pro tuto třetinu vše, ve dvacáté minutě se hosté dostali opět do úniku. Nyní se do pozice zakončovatele dostal Patrik Prymula, který dokázal překonat Malíka jako druhý v pořadí.

Druhá perioda už ale patřila Ocelářům celá, ve 24. minutě nastartoval mladé Oceláře k obratu Adam Raška, který si v pásmu hostů porozuměl s Hladonikem a Peterkem. V polovině druhé části se v přesilovce dostal k puku Jakub Michálek, který ranou od modré dokázal trefit kotouč s drobnou tečí Adama Rašky mimo dosah Škorpíkovy lapačky. Sparťané se ale nevzdávali, v početní převaze pěti proti čtyřem se po zmatku v Malíkově brankovišti dostal ke kotouči hostující Ondřej Havlín, který svou brankou předčasně vyhnal Šuláka z lavice hanby, kde si třinecký bek odpykával dvouminutový trest za podrážení. Ale do akce se opět dostal třinecký útočník s číslem 32. Jakub Michálek opět pálil od modré na klec hostujícího gólmana, před kterým stál právě Adam Raška, jež druhou tečí Michálkovy střely završil svůj hattrick. Ale gólové hody tohoto mladého forvarda pokračovaly, na začátku čtyřicáté minuty se po odrazu Hladonikovy střely dostal kotouč opět na hůl Adama Rašky, který se z metrové vzdálenosti nemýlil a poslal tak Oceláře do vedení 4:3. O patnáct sekund později se ale domácí radovali znovu, hned po vhazování se Oceláři zmocnili kotouče, Štěpán Macháček na útočné modré našel rozjetého Tomáše Krče, který dokázal najít skulinku mezi betonem Škorpíka a levou tyčí jeho klece. WERK ARENA byla na nohou, svěřenci Jiřího Juříka dokázali v této periodě nasázet Pražanům hned pět branek!

Do poslední dvacetiminutovky nastoupil do klece Sparty Jan Mičán, který v brance nahradil Jana Škorpíka. Třetí třetina ale nezačala zrovna nejlépe pro Oceláře, čtyřgólový střelec Adam Raška si na obranné modré počkal na Kropáčka, který se po ataku domácího útočníka sesunul k ledu, na kterém poté strávil několik minut. Raška tak byl za napadení vyloučen na pět minut za napadení, ke kterému mu byl přiložen i osobní trest do konce utkání. Další průběh třetiny nabídl šance na obou stranách, ale žádná nebyla gólová. I přesto, že se Sparta snažila mermomocí vstřelit branku, Nick Malík byl proti. Hosté ještě v závěru dvacetiminutovky zkusili hru bez brankáře, ale i přes soustavný tlak se hosté z hlavního města prosadit nedokázali. Junioři Ocelářů mají po třech letech další mistrovskou trofej!

Jiří Juřík (HC Oceláři Třinec): "Je to satisfakce a hodně příjemné zakončení celé sezony. Finálová série byla těžká, i když to podle výsledku 2:0 na zápasy nevypadá. Oba byly velmi vyrované a musím říct, že jsme měli trochu víc sportovního štěstí a hlavně Nicka Malíka v bráně. Kluci byli v první třetině odvety asi nervózní, podobně jako v Praze, ale druhou třetinu jsme zvládli úplně neskutečně a ta rozhodla celé utkání."

Jan Tlačil (HC Sparta Praha): "Samozřejmě jsme zklamaní, protože náš tým celou sezonu dominoval. Myslím, že jsme hráli nejhezčí hokej, pracovali jsme opravdu hodně a to, že jsme v základní části vedli až o jedenáct bodů, bylo jenom tím, že tým reagoval na práci velice pozitivně. Věřil jsem, že budeme mistři. Rozhodlo trochu nervozity, která byla na našich hokejkách v zápase doma na Spartě, kde jsme mohli zápas ze stavu 1:3 otočit a dominovali jsme, ale nepodařilo se nám ho ukončit vítězně. A potom samozřejmě druhá třetina v Třinci."