Stachura je vicemistrem Evropy v NHL21

19.05.2021 · Luboš Černek
Pro Josefa Stachuru je hra na play stationu jen koníčkem, přesto poráží i profesionály a uplynulý víkend se stal vicemistrem Evropy v počítačové hře NHL 21. Zaměstnanec Třineckých železáren, který Oceláře mimo jiné reprezentoval v letošním ročníku ENYAQ hokejová liga, vyřadil na cestě do finále i turnajovou jedničku, jež se esportem živí.

Stachura šokoval esportový svět NHL

„Pořád mi nedochází, co se mi povedlo. Asi to docením později,“ uvedl Stachura den po turnaji, do kterého se kvalifikovalo 128 hráčů.

„Kromě mě ještě skončil na třetím místě další český hráč Dzouvi. Překvapili jsme celý svět. Stalo se poprvé v historii mistrovství Evropy, že se na play stationu dostal v NHL český hráč na stupně vítězů, a jsme tam dokonce dva. Výsledky způsobily pozdvižení i v zámoří. Američané jsou v šoku a ptají se, co se u nás děje. Ne, že by mě neznali, ale loni jsem na ME vypadl už v prvním kole. Udivuje je, že Finové se Švédy ztrácejí dominanci,“ pokračoval.

Světoví hráči také kroutí hlavou nad tím, jakých výsledků Stachura dosahuje, přestože je amatérem. „Utahují si ze mě i čeští hráči, že mám 27 let, chodím do práce (TŽ), věnuju se fotbalu (za Oldřichovice v I. B třídě) a ještě stíhám trénovat na play stationu,“ popsal Stachura svůj režim a dodal, že se od hráčů světové špičky liší.

„Většinou hrají na nejvyšší úrovni studenti, kteří chodí do školy a zbytek dne trénují. Anebo ve Skandinávii je už pár let běžné, že finské i švédské hokejové kluby mají šestičlenné esportové týmy. Pro tyhle kluky se stalo hraní NHL na play stationu zaměstnáním. Pro mě je koníčkem, a proto je moje výsledky zaráží. Když se teď o mých aktivitách dozvěděli Finové, prohlásili, že to není normální. Nechápou, jak to dělám,“ pousmál se.

Stachura měl ale v letošním ročníku české esportové ligy v NHL profesionální přístup. Během sezony strávil u play stationu v průměru šest hodin denně. „Byli jsme tím trochu donuceni ligou. Potřebovali jsem hodně trénovat, aby nám rostla úroveň týmů, se kterými jsme hráli NHL v esport lize. V opačném případě bych se dostával do nevýhody proti soupeřům, a to jsem nemohl dopustit,“ vysvětlil.

„Znal jsem tak několik měsíců jen práci, play station, jídlo a postel. Neviděl jsem přátelé. Bylo to peklo. Průměr jsem zvyšoval hlavně o víkendu, hrál jsem celou sobotu a neděli. Přiznám se, že jsem byl z toho režimu ale otrávený a stejně se mi v lize nedařilo. S Oceláři jsme vypadli už ve čtvrtfinále, i když si myslím, že jsme měli na titul. Také okolí se zajímalo, co se to se mnou děje. Přišlo jim, že to nejsem já. Odpovídal jsem, že si dám po sezoně volno, vrátím se silnější, a to se stalo,“ těšilo ho.

Baví ho, že teď dostává opačné dotazy. „Všichni se mě ptali, co jsem změnil, ale jen jsem chodil více mezi lidi. Setkal jsem se s kamarády, zasmál se. Člověk si uvědomí, jak je sociální interakce důležitá. Play station jsem si zapínal jen rekreačně. Ale na druhou stranu i ta enormní porce mohla teď sehrát svou roli, měl jsem hodně natrénováno,“ vysvětlil.

Proč nasazená jednička neunesla prohru? A jak blízko byl titul mistra Evropy? To si přečtete v aktuálním vydání Hutnika.