Top 10 zápasů třineckých hokejistů v sezóně

11.05.2019 · Michal Samiec
Přinášíme přehled deseti nejlepších utkání třinecké extraligové sezóny 2018-19. Klubová redakce vybrala deset nejpovedenějších utkání, přičemž celkově Oceláři odehráli 69 ligových zápasů. A že bylo z čeho vybírat! Třinečtí zažili desetizápasovou vítěznou sérii, 13 utkání po sobě bodovali a také v play off odehráli řadu parádních střetnutí.

Na následujících řádcích přinášíme přehled deseti nejlepších ligových představení Ocelářů v právě skončené sezóně 2018-19, která se jako druhá ve čtyřiadvacetileté extraligové historii klubu zapsala do kroniky zlatým písmem. Následující přehled je subjektivní a přináší ohlédnutí za deseti zápasy, které je možno s větším či menším časovým odstupem považovat za vynikající, i když do tak úzkého seznamu utkání se řada dalších, velmi dobrých nebo výborných nedostala. Vždyť Oceláři v právě dohraném, mistrovském extraligovém ročníku odehráli celkem 69 utkání!

V níže uvedeném žebříčku top 10 zápasů Třince jsou pouze vítězná utkání. Přesto byly k vidění i porážky, po nichž nezbývalo než oběma týmům – tedy pokořiteli našich hokejistů i samotným Ocelářům – zatleskat. Mezi epické prohry této sezóny patřily například strhující domácí přestřelky s pražskou Spartou a plzeňskou Škodou. Tyto zápasy v základní části skončily vysokými remízami a následně vítěznými samostatnými nájezdy soupeře – Sparta v Třinci vyhrála 5:4 a Plzeň 6:5. Bez bodového zisku skončil dohrávaný zápas 30. kola v Liberci. Oceláři v půlce zápasu prohrávali 0:3, ale drtivá tříminutová pasáž ve třetí třetině zápas srovnala. Třinec nakonec domů nevezl ani bod, když Tygři využili v závěru přesilovou hru.

V sezóně jsme zažili i tak zvané body zvratu, tedy utkání, která přinesla změnu v dosavadním průběhu ročníku a pozitivní další vývoj pro Třinec. Start soutěže měli Oceláři slabý, v šestém zápase se rodila pátá porážka. Ale právě zápas šestého kola v Brně a smolná prohra Pláškovým gólem v poslední minutě znamenala obrat v dosavadních pořádcích. Následující zápas totiž Třinec hrál na ledě do té doby suverénního Litvínova a po výborném výkonu chemiky vynuloval a začal stoupat tabulkou. Druhý – a pravděpodobně ještě významnější – bod zvratu přišel při semifinálovém výjezdu do Plzně. Třinec totiž první dva zápasy druhého kola play off doma ztratil a z takové šlamastyky se ještě nikdy nikomu v naší lize nepodařilo dostat. Oceláři dokonale zaskočili Škodovku, vzali jí oba zápasy doma a z náskoku nic nezbylo. Především zápas číslo čtyři série byl ukázkový – Oceláři vyhráli 4:3 a všechny své góly koncentrovali do šestiminutové pasáže druhé třetiny.

Deset nejlepších utkání jsme vybrali pouze z extraligových zápasů, i když třinecká sezóna byla tentokrát mnohem rozmanitější. Podruhé za sebou a počtvrté celkově se Třinečtí představili v Champions Hockey League. Poprvé v klubové historii se Oceláři prezentovali v zápase na ledě legendární stockholmské haly Hovet, kde se psala historie světového hokeje – hrály se tu světové šampionáty, českoslovenští hokejisté zda odehráli slavné zápasy se Sovětským svazem na mistroství v roce 1969. Třinečtí měřili síly s nejúspěšnějším finským týmem posledním let – Tapparou Tampere. Světový věhlas má davoský Spenglerův pohár, kde mezi vánočními svátky a Novým rokem Oceláři nastoupili proti magnitogorské Magnitce, pozdějším vítězem slavného turnaje týmem z Kuopia a domácím Davosem.

#10: Plzeň – Třinec 1:4 (24. kolo)

Utkání uprostřed základní části, ale na konci dlouhé série vítězství třineckých hokejistů. Zápas v Plzni byl desátým v řadě, který Oceláři vyhráli. Porážka v následujícím utkání v Hradci Králové znamenala, že v Plzni byla ukončena druhá nejdelší série výher v historii třineckého klubu. Oceláři sehráli skvělé utkání, po většinu jeho průběhu dominovali, Plzeň se nedokázala dostat do svého domácího tempa. Vítězný gól vstřelil ve třetí třetině po průniku z vlastního pásma až před plzeňskou branku bezchybnou střelou do horních pater Frodlovy branky Werek.

2. prosince 2018: HC Škoda Plzeň – HC Oceláři Třinec 1:4 (0:1, 0:0, 1:3)
Branky a nahrávky: 59. Indrák (Stach, J. Kindl) – 5. Martin Růžička (Roth), 48. Werek (M. Doudera), 51. O. Kovařčík, 59. Svačina (Polanský).

#9: Vítkovice – Třinec 2:5 (4. čtvrtfinále)

Oceláři sehráli bezchybné čtvrtfinále s Vítkovicemi. Poprvé ve své historii prošli sérií play off, aniž by ztratili jediný zápas. Všechna utkání byla povedená – první nabídlo drtivou převahu Třince, ale pouze jednobrankový rozdíl ve skóre, ve druhém Oceláři soupeře vynulovali, stejně tak – až do poslední minuty – v utkání číslo tři. Jako zástupce této série byl do žebříčku zařazen ofenzivně nejpovedenější zápas číslo čtyři. Utkání, které Třinečtí získali tříbrankovým rozdílem, rozhodly přesilovky a hned tři góly do Bartošákovy sítě v první třetině.

25. března 2019: HC Vítkovice Ridera – HC Oceláři Třinec 2:5 (1:3, 1:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 3. Š. Stránský, 27. Schleiss (Tybor) – 7. Svačina (Martin Růžička), 10. P. Vrána (M. Doudera, Hrňa), 16. Hrňa (Roth, Martin Růžička), 50. Cienciala (M. Doudera), 60. Werek (Martin Růžička).

#8: Litvínov – Třinec 0:5 (46. kolo)

Po únorové reprezentační přestávce se zdálo, že Ocelářům v nejnevhodnějším okamžiku před play off dochází dech. Prohráli totiž tři zápasy za sebou doma a jednalo se o zápasy se silnými soupeři, které měly Třinec připravit na tempo vyřazovacích bojů. Následovala pětizápasová série venku, která – v případě, že by se nepovedla bodově – mohla poslat Oceláře do tvrdých bojů o výhodné postavení před play off. Třinec ale všech pět zápasů venku vyhrál, navíc se v Litvínově prezentoval výborným výkonem. Díky sebevědomé akci zapsal svůj první extraligový gól benjamínek Raška.

19. února 2019: HC Verva Litvínov – HC Oceláři Třinec 0:5 (0:3, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 8. A. Raška (Marcinko, D. Musil), 9. Martin Růžička (P. Vrána), 10. Gernát, 23. Svačina (D. Musil, Hrubec), 54. Martin Růžička (P. Vrána).

#7: Třinec – Liberec 5:3 (17. kolo)

První z několika vybraných společných měření sil s libereckými Tygry je zápas 17. kola základní části. Jednalo se o první představení velkého favorita celé sezóny na třineckém ledě. Oceláři nezvládli první třetinu a jako by z respektu před dlouhou bodovou sérii tahajícím Kvapilem si od něj nechali dát dva góly. Do druhé třetiny ale vstoupil úplně jiný tým Ocelářů. Domácí se prezentovali tvrdým, bojovným a mnohem efektivnějším výkonem a docela možná nejlepší třetina sezóny znamenala, že se do třetí třetiny vstupovalo za stavu 4:2. Dramaturgie zápasu nemohla být lepší – po pár sekundách na jednobrankový rozdíl snížil Ševc a definitivní rozhodnutí přinesl až o pár minut později pohotový Hrňa, který pověsil za Willa nečekaně odražený puk. Nejlepší zápas základní části na domácím ledě Oceláři vyhráli 5:3.

4. listopadu 2018: HC Oceláři Třinec – Bílí Tygři Liberec 5:3 (0:2, 4:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 24. Chmielewski (Cienciala, O. Kovařčík), 28. Gernát (Werek), 32. Svačina (Martin Růžička, Polanský), 36. Svačina (Adamský, Gernát), 48. Hrňa (D. Musil, Marcinko) – 1. Kvapil (Šmíd, Doherty), 17. Kvapil (L. Hudáček, Lenc), 41. Ševc (Jelínek).

#6: Třinec – Plzeň 3:2 (5. semifinále)

Týmy Liberce a Plzně byly pro Oceláře v této sezóně zásadními soupeři, proto není divu, že se do tohoto žebříčku dostalo více vzájemných zápasů s těmito týmy. Páté semifinále srazilo Škodovku do kolen. Přestože hráči Plzně předvedli v semifinále neuvěřitelnou zarputilost a bojovnost, vývoj utkání číslo pět jim zasadil těžký úder, z něhož se nelehce vzpamatovávali. Plzeň totiž ještě na začátku 58. minuty vedla v Třinci 2:1. Pak ale přišel průnik Michala Kovařčíka a až videorozhodčí poradil hlavnímu sudímu na ledě, že kotouč o pár centimetrů překročil brankovou čáru. Pak za Frodla pronikl plachťák vyslaný Douderou v pravý okamžik, kdy plzeňský gólman nemohl adekvátně zareagovat.

11. dubna 2019: HC Oceláři Třinec – HC Škoda Plzeň 3:2 (1:1, 0:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 13. Marcinko (Gernát, Hrňa), 58. M. Kovařčík (M. Doudera), 60. M. Doudera (Dravecký) – 12. Stach (Jones, Indrák), 32. Pulpán (V. Nedorost, P. Straka).

#5: Liberec – Třinec 2:3 ve 2. prodloužení (5. finále)

Zápasy číslo pět se ukázaly být ve druhém i třetím kole play off jako zlomové. Do obou se vstupovalo za stavu 2:2 na zápasy. Na rozdíl od semifinále se pátý zápas hrál na ledě soupeře, před Oceláři tak byla zároveň vidina toho, že v případě výhry budou útočit na ukočení série na domácím ledě. K tomu ale bylo daleko – téměř čtyři a půl třetiny daleko. Zápas totiž za stavu 2:2 dospěl do prodloužení. V základní hrací době byly dva klíčové okamžiky – zbytečný Šmídův faul těsně před gólem na 3:1, který následně nemohl z tohoto důvodu platit. Druhým okamžikem, který následně dovedl zápas do prodloužení, bylo Werekovo vyrovnání. Oceláři měli v prvním prodloužení na mále, Tygři spálili řadu výborných šancí. Rozhodnutí přišlo v čase 86:11, kdy Ondřej Kovařčík, který uklidil do branky ve šťastném směru odražený puk od zadního hrazení, svým jediným gólem v play off posunul Třinec jedinou výhru před blyštivý pohár. Tento zápas byl druhým nejdelším ve třinecké historii – dva roky staré čtvrtfinále číslo pět s Chomutovem skončilo jen o dvě minuty a sedmnáct sekund později.

26. dubna 2019: Bílí Tygři Liberec – HC Oceláři Třinec 2:3 ve 2. prodloužení (1:0, 1:1, 0:1/0:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 5. Lenc (Ševc, Havlín), 38. Birner – 23. Hrňa (Dravecký), 53. Werek (Martin Růžička), 87. O. Kovařčík (Chmielewski, M. Kovařčík).

#4: Vítkovice – Třinec 3:4 (47. kolo)

Do již dříve zmíněné pětizápasové série na kluzištích soupeřů na konci základní části patřilo i derby na území Vítkovic. Toto utkání jako by nakoplo Oceláře před play off, vyzkoušelo jejich morální vlastnosti, schopnosti čelit špatně se vyvíjecímu zápasu a otáčet střetnutí, což jsou charakteristiky velmi potřebné do play off. Třinečtí před polovinou duelu dostali od Olesze gól na 3:0 z pohledu domácích. V tu chvíli by si na tříbodové vítězství Ocelářů asi vsadil málokdo, ale přesto se tak málo vídaný obrat hostům povedl. Třinec ovládl Ostravar arénu a vyladil své schopnosti před nadcházejícím play off.

22. února 2019: HC Vítkovice Ridera – HC Oceláři Třinec 3:4 (1:0, 2:1, 0:3)
Branky a nahrávky: 8. O. Roman (Lev, Schleiss), 21. Dej (Trška, Lev), 29. Olesz (Lev, Hrabal) – 38. Novotný (Marcinko), 43. Hrňa (P. Vrána), 46. P. Vrána (Martin Růžička, Svačina), 54. M. Kovařčík.

#3: Třinec – Liberec 4:1 (3. finále)

Třetí finále, první hrané na ledě třineckého klubu, bylo nejjasnějším utkáním finálové série. Liberečtí se vůbec nedostali do role finálového soupeře Ocelářů, sami hráči i vedení týmu tento přístup mančaftu zkritizovali. Třinečtí zápas jasně ovládli. Dlouho ale vše hrálo do karet Tygrům. Jediný gól první více než poloviny utkání vstřelil Kvapil. Jako by hosty toto ukolébalo, nebyli dostatečně důrazní a přímočaří a přesně tyto vlastnosti ukázal Cienciala, který nádherným průnikem z vlastního pásma a s trochou štěstí nebo drobnému zaváhání brankáře Willa dostal puk do branky. Třinečtí pak využili přesilovku a momentum utkání se začalo překlápět na stranu domácích. Oceláři zaznamenali důležitou druhou výhru v sérii.

22. dubna 2019: HC Oceláři Třinec – Bílí Tygři Liberec 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 36. Cienciala (Galviņš, Hrubec), 39. Martin Růžička (P. Vrána, Marcinko), 42. Adamský (Svačina), 58. Polanský (Svačina) – 10. Kvapil.

#2: Třinec – Plzeň 5:1 (7. semifinále)

Ultimativní zápas číslo sedm. Třinečtí za poslední dva roky podruhé zažili sedmý zápas série play off – podobně jako loni ve čtvrtfinále s Pardubicemi tento zápas měli šanci hrát na svém ledě. Oceláři vstupovali do klíčového duelu semifinálové série s historickou bilancí 3:3, Plzeň měla dokonalou bilanci 6:0 – pro oba týmy to byl sedmý zápas číslo sedm v sérii play off v jejich historii. Zápas se ale od samotného začátku vyvíjel pro Oceláře. V úvodní dvacetiminutovce určily další vývoj branky Draveckého, který se jednou trefil z pozice obránce, na níž při potížích ve třineckých zadních řadách vypomáhal, a jednou ze své klasické pozice útočníka, na níž nastupoval do oslabení. Gól přidal ještě Werek a před Plzní byla obrovská výzva tento tříbrankový kopec srovnat. Třinečtí se hlavně ve druhé třetině prezentovali možná až příliš pasivním výkonem, ale nakonec vše, co se Plzni povedlo, bylo snížit na rozdíl dvou branek, v závěru si Oceláři postup do finále pojistili.

15. dubna 2019: HC Oceláři Třinec – HC Škoda Plzeň 5:1 (3:0, 0:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 11. Dravecký, 14. Werek (Marcinko, Gernát), 19. Dravecký (Hrňa), 56. Martin Růžička (Polanský, Adamský), 60. Galviņš (Polanský) – 38. Preisinger (Pulpán, Jones).

#1: Třinec – Liberec 4:2 (6. finále)

Jako nejlepší zápas sezóny nemohl být z principu vybrán jiný než ten, který dal Třinci titul. Teprve po druhé v klubové historii končil zápas Ocelářů vítězným jásotem jejich hráčů a skandováním „Mistři!“ z tribun třineckého stadionu. Druhé zlaté datum v klubové kronice tak bude navždy 28. duben. Utkání mělo opět, podobně jako jiné zápasy v play off, dokonalou dramaturgii. Do poslední čtyřminutovky oba týmy vstupovaly za stavu 2:2, pak ale přišlo dobré sjetí obránce Rotha na pravý kruh, včas vyslaná přihrávka od Růžičky zpoza branky a přesná rána pod horní Willovu tyč. Diváci v posledních desítkách sekund sledovali marnou snahu Tygrů o vyrovnání a prodloužení série, následně gólovou dorážku Wereka do odkryté sítě a pak už nekonečnou radost domácích hráčů.

Vybrané zápasy play off, včetně posledního finále, možná nebyly z pohledu nezaujatého diváka festivalem totálního hokeje, s řadou gólových šancí na obou stranách. Co se ale nedá vybraným zápasům play off upřít je to, že se jednalo o extrémně náročná střetnutí, kdy se oba týmy doslova přetlačovaly o decimetry čtvereční na ledě. Oba týmy, ať již to byly zápasy s Vítkovicemi, Plzní nebo Libercem, ve vybraných zápasech vždy ukázaly maximální zaujetí, bojovnost a snahu udělat vše pro pozitivní výsledek. Nakonec tato zarputilost dovedla svěřence trenéra Varadi k titulu a jako by to symbolicky ukázaly i góly posledního zápasu – třeba Vránovo usměrnění puku do Willovy svatyně, kterým prakticky okamžitě odčinil svůj smolný vlastní gól do Hrubcovy sítě. Nebo Werekovo doslova vpáčení puku do odkryté branky Liberce, kterému ze vše sil bránil Ševc.

28. dubna 2019: HC Oceláři Třinec – Bílí Tygři Liberec 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 13. P. Vrána (Roth, Werek), 31. Cienciala (Hrňa), 57. Roth (Martin Růžička, P. Vrána), 59. Werek (M. Doudera, Galviņš) – 11. Derner (L. Hudáček), 32. Redenbach (Lakatoš, Kolmann).

Foto použité v článku: Lukáš Filipec, Milan Podpera, Edvard Beneš, Jiří Princ, Petr Kotala