Třetí den Frozen Cupu: Pohár bere Kometa, na Třinec zbyly bramborové medaile

13.12.2021 · Patrik Czepiec, Šárka Kolková
Nedělním programem vyvrcholil v třinecké mini WERK ARENĚ elitní mládežnický turnaj pod názvem Frozen Cup 2021. Po dvou hracích dnech měla k titulu nejblíže brněnská Kometa, která nakonec dokázala třetí ročník skutečně ovládnout. Do posledních chvil zůstával otevřený souboj o druhé místo, na které se ve svém závěrečném dvojzápase vyšvihla Sparta. Bronz bere Liberec, domácí Oceláři se letos musí spokojit se čtvrtým místem. Tabulku uzavřely Vítkovice a po nich Olomouc.

Úchvatná přetahovaná Olomouce s Libercem vyzněla pro Hanáky

Tříbodová Mora se snažila na úvod třetího hracího dne stáhnout náskok Liberce. Ten byl s pěti bodovými zápisy na předposledním místě tabulky a měl tak v zásadě finální možnost zabojovat o horní pozice. Obě měření byla hotovou reklamou na mládežnický hokej, každý ze soupeřů měl své šance, ale úspěšněji ze vzájemné tahanice přece jen odešla Olomouc.

Pokud chtěli mladí kohouti pomýšlet na lepší umístění, museli v souboji s Libercem nutně zabrat. Jenže začátek duelu tomu neodpovídal. Pro nebezpečné nahození z dálky si sjel před bránu Robert Táborský a pohotovou dorážkou poslal Bílé Tygry v šesté minutě do vedení. Jenže Olomouc inkasovaný gól nabudil. Velký závar před brankářem Dominikem Ederem záhy využil Patrik Synek a téměř po minutě udeřil také umístěnou bombou Daniel Krkoška.

V otevřené partii si Liberec došel pro srovnání po otočce Martina Šmucra a extrémně smolné teči olomouckého kapitána Adama Kurze. Už po 10 vteřinách od dalšího vhazování zůstal před bránou nepokrytý Tomáš Janda, na přední tyči se nemýlil a v 17. minutě rozhodl o výhře 3:2 ve prospěch Hanáků. Odveta byla na góly méně bohatá, třebaže už v čase 02:17 znovu udeřili Severočeši. Na zásah Radima Javůrka odpověděla Mora po krásné přihrávce Hřebíčka a umístěném zakončení z dílny Lukáše Vařeky. Olomouc brala za výhru a remízu tři body, na Tygry zbyl po ubráněném oslabení tří proti pěti a nevyužitém tlaku v závěru bod.

Bílí Tygři Liberec – HC Olomouc 2:3; 1:1

Branky: 6. Táborský (LIB), 8. Synek (OLO), 9. Krkoška (OLO), 17. Šmucr (LIB), 17. Janda (OLO) – 23. Javůrek (LIB), 29. Vařeka (OLO)

Derby nabídlo málo branek, ale o to větší radost Ocelářů

Závěrečný program Frozen Cupu obohatilo také slezské derby mezi Vítkovicemi a Oceláři. Ostravané byli podle zápisu domácím celkem, přestože led v mini WERK ARENĚ pochopitelně lépe znají malí draci. Ti zvládli v prvním zápase ubránit „fotbalový“ výsledek 0:1 a pak přidali bod za remízu. Oba týmy se tak v tabulce srovnaly na osmi bodech, navíc se stejným rozdílem ve skóre.

Úvodní dějství odpovídalo dlouhodobému napětí mezi kluby z Moravskoslezského kraje. Hráči předváděli řadu vyhrocených zákroků, své přesilovkové šance ovšem nevyužívaly ani Vítkovice, ani Třinec. Po 14 minutách Oceláři dostali překvapivou možnost trestného střílení, jenže Marku Sedláčkovi při bekhendové kličce ujel kotouč do rohu. Chuť si spravil o chvíli později. Natlačil se před bránu a dokázal puk zasunout za brankáře Viktora Němce. Tým zpod Javorového se pak ubránil i vítkovické powerplay a zvítězil hubeným rozdílem.

Zatímco Andrej Varmus v prvním „poločase“ neinkasoval, Kristián Januszewski lovil kotouč ze sítě už po 27 vteřinách. Krásným individuálním průnikem ho pokořil Matyáš Vik, nejurostlejší bek ostravského týmu. Třinecká zteč na sebe nenechala dlouho čekat. V brankovišti předvedl potřebný důraz Michal Počarovský a slavil vyrovnání. Kdo ovšem čekal po raketovém úvodu gólovou hitparádu, musel být zklamaný. Draci v polovině duelu nevyužili přesilovku a skóre tak zůstalo na remízové hodnotě.

HC Vítkovice Ridera – HC Oceláři Třinec 0:1; 1:1

Branky: 16. Sedláček (TŘI) – 21. Vik (VÍT), 22. Počarovský (TŘI)

Sparta se po strhujícím závěru s Kometou rozešla smírně hned dvakrát

K měření Sparty a Komety směřovaly svou pozornost všechny týmy, které ještě cítily teoretickou šanci na celkové prvenství. Brno uzavřelo druhý hrací den s 10 body a v případě tříbodového zisku ze zápasu s Pražany už se mohlo radovat z prvního místa. Sparta se chtěla naopak vytáhnout na čelo, pro splnění tohoto cíle však musela obě utkání s Jihomoravany ovládnout.

Obě družstva předváděla značnou vůli po vítězství, ale přesto skončil první zápas jen bezbrankovou remízou. Brankář Jakub Synek v dresu Sparty a gólmanka Anna Putlová v barvách Komety kralovali utkání, které se hrálo stylem nahoru – dolů. Hrdinové s maskou udrželi čistá konta a plichtu 0:0. Celek z hlavního města se před dalším pokračováním rozhodl pro změnu brankáře, nastoupil Matěj Přikryl. Také on předváděl skvělý výkon a když už ho Tobias Bartes překonal, gól neplatil, protože Přikryla zalehnul v brankovišti Eliáš Mátl.

Pak ovšem znovu gólově procitnul Sebastien Bango, v celkovém součtu vůbec nejlepší střelec letošního Frozen Cupu. Nejprve udeřil z pravého křídla příklepem, následně v mezikruží využil lahůdkovou přihrávku Martina Procha a navýšil na dvoubrankový rozdíl. Jenže Sparťané nesložili zbraně. Po velkém tlaku tečoval kotouč do sítě Ondřej Nejčev a přesně dvě minuty před koncem zavěsil pod víko Jakub Makovec. Pražané si remízou 2:2 vysloužili teoretickou šanci na titul, Brno se mu ovšem hodně přiblížilo.

HC Sparta Praha – HC Kometa Brno 0:0; 2:2

Branky: XXX – 29. Bango (KOM), 30. Bango (KOM), 33. Nejčev (SPA), 38. Makovec (SPA)

Bílí Tygři brali po těsných soubojích všechny čtyři body

Liberec se v prvním dvacetiminutovém duelu dostal dvakrát do vedení a těsný výsledek 2:1 udržel až do konce. V druhém duelu už to měli Bílí Tygři těžší a vítězství stáhli na svou stranu až v posledních minutách hry, ve kterých předvedli fantastický obrat.

Tygrům se podařilo skórovat již po čtyřiadvaceti vteřinách. Martin Šmucr dorážel pobídku kapitána Rozsívala a poslal svůj kádr do vedení. Vítkovice s odpovědí dlouho neotálely a hned třináct vteřin po vstřelení gólu domácích vyrovnával Matyáš Vik. Ve třetí minutě mohli hosté své vedení navýšit díky rychlé střele Alexe Pavlíka, ale na brankáře Edera si nepřišel. Ve čtvrté minutě se prosadili Tygři podruhé, když brankář Ořechovský nezareagoval včas na trefu Roberta Táborského. Ostravští chtěli zareagovat vyrovnáním o několik vteřin později, ale Eder Trnkovu ránu vychytal. Utkání pak přineslo několik krásných akcí, ale liberecký Eder a vítkovický Ořechovský už za svá záda nic nepustili.

Druhé utkání začalo lépe pro ostravské družstvo. Tým Luďka Krayzla se dostal ve třetí minutě do vedení díky pohotovému zakončení Václava Tomáška. V šesté minutě mohli domácí vyrovnat díky nebezpečné střele Šmucra a dorážky Čakajíka, ale Němec obě akce zlikvidoval. Vítkovice se dostaly do dvoubrankového vedení v deváté minutě, když početní výhodu využil Matyáš Vik. Ostravané ještě v samotném závěru vedli, ale v 16. minutě započal liberecký obrat. Jako první snížil Alex Bartovič. Následné vyrovnání přišlo v 17. minutě z hokejky Roberta Táborského, který puk dotlačil do brány. V 19. minutě zakončili liberečtí hokejisté své tažení, když Šmucr vylákal brankáře Vítkovic z brány. Liberecký Tygr ještě stačil přihrát Alexi Bartovičovi a ten poslal puk do prázdné brány.

Bílí Tygři Liberec – HC Vítkovice Ridera 2:1; 3:2

Branky: 1. Šmucr (LIB), 1. Vik (VÍT), 4. Táborský (LIB) – 23. Tomášek (VÍT), 29. Vik (VÍT), 36. Bartovič (LIB), 37. Táborský (LIB), 39. Bartovič (LIB)

Oceláři poslední klání těsně nezvládli, Sparta je udolala shodnými výsledky

Naposledy mohla Sparta zabojovat o celkové vítězství proti Třinci. Oceláři už stejnou možnost neměli, jelikož vzájemné zápasy vyznívaly lépe pro Kometu. Pražané ovšem museli nahánět nejen čtyři body, ale také skóre. Nakonec dosáhli v součtu obou zápasů se slezským klubem na dvougólový rozdíl, který k ataku čela tabulky nestačil.

I ve svém posledním dvojzápase dopláceli třinečtí hokejisté na nešvar, který je provázel celým turnajem. Neefektivita v zakončení stála za nevyužitou přesilovou hrou, naopak Sparta se prosadila po prvním vážnějším zakončení Olivera Nejčeva. Jenže pak našli schopného střelce také Oceláři. Přenesení na druhou stranu hřiště obstaral Filip Labaj a na jeho přihrávku navázal parádní ranou do horního růžku Marek Sedláček. Přikryl v závěru zlikvidoval obrovskou šanci Počarovského, Varmus se zase vytáhl proti Haltufovi, ale pak si po úspěšném vhazování vyhlídnul dorážku Oliver Nejčev. Druhým zásahem v utkání přisoudil 86 vteřin před koncem cenný skalp na stranu Sparty.

Hosté ovšem neodšpuntovali druhý zápas ideálně. Brzy po začátku se zjevil mezi kruhy Marek Sedláček a pokračoval ve střeleckém závodě s Nejčevem. Po nečekané otočce plácl do puku a ten zapadl přesně za vzdálenější tyč. Trenéři Sparty se v té chvíli překvapivě rozhodli do branky místo čerstvého Jakuba Synka znovu poslat Matěje Přikryla, který se tak na střídačce neohřál ani tři minuty. Pražané ovšem brzy srovnali, to když řádící Nejčev nabídl vyloženou šanci Dominiku Kolářovi. A rovněž pod čtvrtým gólem Sparťanů v rámci dvojzápasu s Třincem se podepsal Oliver Nejčev, neboť unikl v oslabení a přišpendlil puk pod břevno. Hosté znovu zvítězili výsledkem 1:2.

HC Oceláři Třinec – HC Sparta Praha 1:2; 1:2

Branky: 5. Nejčev (SPA), 8. Sedláček (TŘI), 19. Nejčev (SPA) – 23. Sedláček (TŘI), 24. Kolář (SPA), 28. Nejčev (SPA)

Brno potvrdilo roli favorita i elitní místo v tabulce Frozen Cupu

Poslední dvojzápas turnaje svedl dohromady dva celky z Moravy. Pro Brno měření s Olomoucí představovalo zároveň oslavu dobrých výkonů při premiérové účasti ve Frozen Cupu. O první místo už Kometu nemohly připravit ani případné porážky. Jihomoravané si ovšem nehodlali zkazit dojem, Hanáky dvakrát přemohli a odsoudili Moru definitivně na poslední místo tabulky.

Kometa se tlačila do zakončení od úvodních vteřin, první zásah zaznamenal před brankou nepokrytý Tobiáš Lačňák po klasické kombinaci se Sebastienem Bangem. A první jmenovaný úřadoval dál. To, že se potkává první tým s posledním, znovu potvrdil v sedmé minutě individuálním průnikem za obranu. Už na 3:0 navyšoval lehce po vypršení přesilovky Tadeáš Veverka, který také dostal volný prostor k ráně tahem. Olomouckou vlajku s blížícím se závěrem pozdvihl alespoň Patrik Synek, jenž rázným příklepem z pravého křídla vsítil čestnou branku Hanáků. O konečné podobě skóre pak rozhodl v brankovišti dorážející Martin Proch rovných 65 vteřin před závěrečným hvizdem. V té chvíli už o prvenství Komety na Frozen Cupu 2021 nebylo pochyb.

Gólostroj hladového Brna se pak přece jen trochu zaseknul, olomoucký brankář Filip Čisarik držel střelce zkrátka. Činila se také na druhé straně chytající Anna Putlová. Rozhodnutí úplně poslední dvacetiminutovky tohoto turnaje tak s blížícím se koncem přinesl Tadeáš Veverka, když dokázal doklepnout střelu Ondřeje Prokeše. Další góly nepřišly, přesto Brno Frozen Cup 2021 suverénně ovládlo a jeho mladí zástupci si tak mohli užít emotivní radost přímo na ledové ploše mini WERK ARENY.

HC Olomouc – HC Kometa Brno 1:4; 0:1

Branky: 4. Lačňák (KOM), 7. Lačňák (KOM), 12. Veverka (KOM), 18. Synek (OLO), 19. M. Proch (KOM) – 37. Veverka (KOM)