Třinec – Sparta: Zastaví Oceláři rozjeté Pražany?

31.01.2013 · Daniel Ježek, Michal Samiec
Před třetí reprezentační přestávkou sehrají Slezané ještě jeden domácí duel. Mezi mantinely Werk arény se od pátečních sedmnácti hodin představí Sparta Praha. Zápas nabídne zajímavou podívanou, nenechte si jej ujít!

Sponzorem pátečního utkání se Spartou Praha je společnost Vijamonti, s.r.o.

Tipsport extraliga směřuje ke své třetí reprezentační přestávce, kterou vyplní švédský díl Euro Hockey Tour. Ještě před tím ale celý extraligový peloton čekají dva duely. V tom nejbližším se třetí Oceláři postaví pátým Sparťanům. Oba celky v tabulce dělí jediný bod, půjde tedy o přímý souboj o třetí příčku. Obhájí ji Slezané? Přijďte Oceláře podpořit!

HC Sparta Praha

Hráči z Holešovic zažívají v poslední době herní i výsledkové obrození. Sparta dokázala zvítězit v posledních deseti duelech, značný bodový přísun znamenal posun Pražanů na pátou příčku tabulky, bod za třetí Oceláře. Poslední duel sehráli Sparťané na vlastním ledě, když v rámci dohrávky třináctého kola porazili brněnskou Kometu.

Pražany čeká o následujícím víkendu nelehký los. Nejprve v pátek sehrají duel v Třinci, v neděli pak změří síly s vedoucí Plzní. „V Třinci nás čeká další těžký zápas s týmem, který je na svém ledě velmi silný, zejména v ofenzivě. Máme sice sérii dobrých utkání, ale musíme nadále hrát zodpovědně, s pokorou a dodržovat systém, který jsme si nastavili,” nechal se slyšet kouč Sparty, Josef Jandač.

Ten nemůže pro duel s Oceláři počítat se službami finského obránce Ariho Vallina, který se na konci přestupního období přesunul do švédského Färjestadu. Jinak je kádr Sparty kompletní.

Poslední zápas Sparty Praha:

29. ledna: HC Sparta Praha – HC Kometa Brno 4:2 (1:0, 1:2, 2:0)
Branky a nahrávky: 13. J. Hlinka (P. Ton, Sičák), 30. Krstev (I. Rachůnek, S. Treille), 46. Přibyl (Philipp, I. Rachůnek), 60. Forman (Jánský, Bahenský) - 37. Kováčik (T. Svoboda), 38. Kováčik (Čermák, Petrovický).

Sestava Sparty Praha v posledním zápase: Pinc - Pilař, Sičák, Milam, Krstev, Philipp, Jan Hanzlík, D. Kočí - P. Ton, J. Hlinka, Tenkrát - Hovorka, Broš, Jaroslav Svoboda - S. Treille, Přibyl, I. Rachůnek - Jánský, Bahenský, Forman - od 25. navíc Pacovský.

Třinečtí brankáři jsou zatím v této sezóně velmi úspěšní, pokud je proti Ocelářům odpískáno trestné střílení. Ovšem posledně na Spartě Peter Hamerlík kapituloval, překonal jej Sacha Treille. Kuriozitou je, že v tomto utkání měla Sparta dvě trestná střílení, druhému čelil ve druhé třetině Hrubec a byl úspěšný.

Z kabiny Ocelářů

Třinečtí v posledních dvou zápasech sice přerušili svou sérii neporazitelnosti, i tak se ale stále drží na dostřel vedoucí Plzni, na kterou Slezané momentálně ztrácí čtyři body, mají však dohrávku v Pardubicích k dobru. Naposledy se Oceláři představili na ledě Chomutova, kde brali bod za prohru v prodloužení.

Teď čeká hráče s dráčkem další těžká výzva. Na Lesní se postaví rozjeté Spartě, která v posledních kolech vytvořila klubový rekord v počtu výher za sebou. „Sparta je teď neskutečně rozjetá, ale ani tak nechceme měnit nic na našem stylu hru a přizpůsobovat ho soupeři. Věříme, že to povede k úspěchu a naopak Spartě vnutíme náš způsob. Podle vývoje budeme případně reagovat,” řekl na téma střetnutí lodivod Josef Turek.

Třineckým trenérům také v zítřejším utkání budou scházet zranění Radek Bonk a Lukáš Galvas, jejichž návrat na extraligový led je naplánován po skončení reprezentační přestávky.

Poslední zápas Ocelářů:

27. ledna: Piráti Chomutov – HC Oceláři Třinec 3:2 po prodl. (2:0, 0:0, 0:2/1:0)
Branky a nahrávky: 17. Divíšek (Kubinčák, Stehlík), 18. Sikora (M. Procházka), 64. Palin (Divíšek, D. Hruška) - 41. Zíb (Hrabal, M. Růžička), 43. Polanský.

Sestava Třince v posledním zápase: Hamerlík - Roth, Ovčačík, Hrabal, Zíb, Lojek, Klouček, Kania - Varaďa, Peterek, M. Růžička - D. Květoň, Rákos, Orsava - Klimenta, Polanský, Adamský - Hrňa, Matuš, Zagrapan.

Proti Spartě se v této sezóně daří prvnímu útoku s Martinem Růžičkou na pravém křídle. Tahle formace skórovala proti Pražanům ve třech zápasech pětkrát.

Vzájemné zápasy

Oceláři zatím vyhráli se Spartou dva ze tří duelů. Koncem září Třinečtí triumfovali díky brance obránce Rotha ze třetí třetiny. Následnou odvetu v Třinci zvládli Slezané poměrně jednoznačně 6:1, i když ještě ve 38. minutě to bylo o jedinou branku. Těsně před Vánoci v Praze byli poprvé úspěšní Sparťané, kteří vyhráli 4:2. Nutno ovšem říct, že od 4. listopadu, kdy Sparta v Třinci padla poměrem 1:6, mají Pražané výbornou úspěšnost. Od tohoto zápasu hráli 26 zápasů, z nichž vyhráli 20.

27. září: HC Sparta Praha – HC Oceláři Třinec 3:4 (2:1, 1:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 8. Pacovský, 10. Pacovský (Tenkrát, Vallin), 33. Bahenský (Milam, Ton) - 2. Polanský (Klimenta), 27. Bonk (Varaďa), 40. Růžička (Hrabal), 49. Roth (Adamský, Peterek).

4. listopadu: HC Oceláři Třinec – HC Sparta Praha 6:1 (2:0, 1:1, 3:0)
Branky a nahrávky: 6. Zíb (Bonk, Hrabal), 20. Peterek (M. Růžička, Roth), 38. Orsava (Rákos), 45. Varaďa (Zíb, M. Růžička), 49. Bonk (Hrabal, Zíb), 60. Hrabal (Rákos, Polanský) - 32. Hlinka (Tenkrát, Mojžíš).

22. prosince: HC Sparta Praha – HC Oceláři Třinec 4:2 (2:0, 1:0, 1:2)
Branky a nahrávky: 9. Pacovský (Hlinka, Ton), 18. S. Treille z tr. stříl., 40. Sekáč (Hovorka), 58. Bahenský (Ton) - 51. Růžička (Bonk, Zagrapan), 52. Rákos (D. Květoň, Hudler).

Aktuální série: 10 výher
Lídr kanadského bodování: Petr Ton 44 (23+21)
Nejlepší střelec: Petr Ton 23
Nejlepší nahrávač: Jaroslav Hlinka 29
Nejproduktivnější obránce: Vladimír Sičák 22 (6+16)
Nejtrestanější hráč: David Kočí 95
Nejlepší v +/-: Vladimír Sičák +28
Brankáři: Michal Neuvirth, 24 zápasů – 11 výher, 13 proher, úsp. 92,65 %, prům. 2,46 g/z, 1 čisté konto
Marcel Melicherčík, 6 zápasů – 6 výher, úsp. 93,85 %, prům. 1,51 g/z, 1 čisté konto
Marek Pinc, 4 zápasy – 4 výhry, úsp. 92,42 %, prům. 1,85 g/z, 0 čistých kont
Marek Schwarz, 16 zápasů – 8 výher, 8 proher, úsp. 88,66 %, prům. 3,95 g/z, 0 čistých kont
Vojtěch Sedláček, 2 zápasy – 1 výhra, 1 prohra, úsp. 91,11 %, prům. 2,61 g/z, 0 čistých kont
Hrál v drese soupeře: Petr Gřegořek, Petr Hořava, Jiří Hunkes.

Statistické okénko – HC Oceláři Třinec

Umístění v tabulce: 3.
Bilance: 43 zápasů, 21-5-3-14, skóre 164:127, 76 bodů
Bilance doma: 22 zápasů, 15-2-1-4, skóre 96:57, 50 bodů
Bilance v posledních 10 zápasech: 7 výher (1 v prodl.) – 3 prohry (2 v prodl.), skóre 42:29, 22 bodů
Aktuální série: 2 prohry
Lídr kanadského bodování: Martin Růžička 68 (33+35)
Nejlepší střelec: Martin Růžička 33
Nejlepší nahrávač: Martin Růžička 35
Nejproduktivnější obránce: Josef Hrabal 26 (8+18)
Nejtrestanější hráč: Lukáš Zíb 64
Nejlepší v +/-: Martin Adamský +23
Brankáři: Peter Hamerlík, 26 zápasů – 13 výher, 13 proher, úsp. 92,29 %, prům. 2,86 g/z, 2 čistá konta
Šimon Hrubec, 24 zápasů – 14 výher, 10 proher, úsp. 92,72 %, prům. 2,88 g/z, 0 čistých kont
Hrál v drese soupeře: Martin Růžička.