V neděli v Chomutově, porazí Oceláři Piráty na jejich ledě?

26.01.2013 · Daniel Ježek, Michal Samiec
Po nezdaru v derby se Slezané přesouvají na severozápad republiky, kde se postaví chomutovským Pirátům. Utkání čtyřiačtyřicátého kola začíná od nedělních 17:30, podaří se Třineckým poprvé triumfovat na pirátském ledě?

Po nevydařeném zápase s Vítkovicemi čeká Oceláře téměř pět set kilometrů dlouhá cesta na severozápad extraligové mapy. V Ústeckém kraji se Slezané představí na ledě chomutovské arény postaví místním Pirátům. Utkání celků z opačných pólů tabulky začíná od nedělních 17:30, vrátí se Slezané na vítěznou vlnu?

Piráti Chomutov

Piráti, coby nováček soutěže, vstoupili do dvacátého ročníku extraligy solidním způsobem. Po první čtvrtině ale na Chomutovské lehla deka a od té doby se tým Mikuláše Antoníka propadá tabulkou. Od Nového roku Piráti sehráli osm zápasů, ze kterých vytěžili pouhých sedm bodů. Naposledy Chomutov prohrál S Libercem v poměru 3:6.

“Zápas se mi hodnotí těžko. Nejdříve jsme dali první gól, ale ve stejném střídání jsme hned inkasovali. Od té doby jsme prostě tahali za kratší konec. Liberec zaslouženě vyhrál,“ sdělil po zápase kouč Pirátů, Stanislav Mikšovic.

Tým z Ústeckého kraje tedy bude v duelu s Oceláři usilovat o napravení své špatné domácí bilance, která Piráty řadí na předposlední místo extraligového pelotonu. Poslednímu Chomutovu budou v zítřejším klání chybět útočníci Milan Procházka s Michalem Důrasem.

Poslední zápas Chomutova:

24. ledna: Piráti Chomutov – Bílí Tygři Liberec 3:6 (1:2, 1:4, 1:0)
Branky a nahrávky: 13. Hromas (Macháček, Sikora), 22. Hromas (Sikora, Rýgl), 56. Lušňák (Kubinčák, Pulpán) - 13. T. Pospíšil (Derner), 19. T. Pospíšil (Štich, Filippi), 22. T. Pospíšil (Filippi, Nedvěd), 22. Nedvěd (Bulíř, Dušek), 29. T. Urban, 33. Vantuch (Štich, Nedvěd).

Sestava Chomutova v posledním zápase: Kostúr (22. Řehoř) - Rutta, Pulpán, Palin, Macháček, Lučka, Mrázek, Bartejs - Šagát, Kraft, Hřebejk - D. Hruška, Sikora, Hromas - Kubinčák, Jíra, Zálešák - Račuk, Kůs, Y. Treille - od 41. navíc Lušňák.

Miroslav Zálešák poprvé okusil boje v české extralize v barvách Třince. Pod Javorovým však odehrál pouze necelé dvě sezóny a poté se uchýlil na Slovensko do Skalice. U našich východních sousedů působil až do loňského léta, kdy si jej z Košic vytáhli právě Piráti Chomutov. Zálešák tak absolvoval stěhování po téměř 800 km dlouhé trase napříč bývalou federací a spolu se svým švagrem a rovněž bývalým Ocelářem Patrikem Lušňákem tak působí pod Krušnými horami.

Z kabiny Ocelářů

Oceláři v posledním kole přerušili svou obdivuhodnou bilanci devíti utkání, ve kterých hráči s dráčkem na prsou vytěžili alespoň bod, navíc se přerušila i jejich osmizápasová série domácích vítězství. Slezané totiž v moravskoslezském derby podlehli Vítkovicím 4:5, ač se jim povedlo smazat tříbrankové manko.

“První třetinu jsme měli slabou. Začali jsme dvěma vyloučeními, prvních pět minut jsme byli pod obrovským tlakem Vítkovic. Tím jsme jim nastartovali zápas. Ve druhé třetině jsme hráli velmi dobře, stáhli jsme to na tři pětky a ve třetí třetině vyrovnali. Ze ztraceného zápasu jsme sahali alespoň po bodu, ale bohužel přišel rozhodující gól v oslabení tři na pět,“ řekl po zápase třinecký lodivod Josef Turek.

Druzí Třinečtí se budou v nedělním duelu chtít vrátit na vítěznou vlnu a přiblížit se vedoucí Plzni, na kterou ztrácejí pět bodů. Trenérům Turkovi – Janků – Kamešovi stále chybí dva zranění hráči – obránce Lukáš Galvas a kapitán Radek Bonk.

Poslední zápas Ocelářů:

25. ledna: HC Oceláři Třinec – HC Vítkovice Steel 4:5 (1:4, 2:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 10. Klimenta (Polanský), 26. Klimenta (Polanský, Adamský), 27. Lojek (Adamský), 48. Ovčačík (M. Růžička, Varaďa) - 5. Svačina (Roman, Voráček), 5. R. Hruška (Ujčík, Kudělka), 14. Svačina (Roman, Sloboda), 17. Voráček (Malík, Szturc), 59. Huna (Sloboda, Svačina).

Sestava Třince v posledním zápase: Hrubec (17. Hamerlík) - Roth, Ovčačík, Hrabal, Zíb, Lojek, Klouček, Kania - M. Růžička, Peterek, Varaďa - D. Květoň, Rákos, Orsava - Klimenta, Polanský, Adamský - Hrňa, Matuš, Zagrapan.

Jakub Orsava v loňském play-off pomáhal Pirátům k proklestění si cesty skrz bažiny play-off první ligy až do baráže o účast v nejvyšší soutěži. Po vypadnutí Ocelářů z bojů o český titul nastoupil v pirátském dresu celkem ke 14 zápasům a připsal si sedm bodů (5+2).

Vzájemné zápasy

V duelech týmu z Podkrušnohoří a Podbeskydí prozatím vždy vítězí domácí tým. Historicky první vzájemný zápas Ocelářů a Pirátů v nejvyšší soutěži se konal koncem září a Třinečtí po tuhém boji, kdy na brankáře Kostúra namířili víc než 50 puků, vyhráli 2:0. Vítězný gól přitom padnul necelých pět minut před koncem zápasu. Druhý duel hraný na Dušičky zvládli Chomutovští, byť Třinec vyhrál první třetinu po dobrém výkonu 1:3. V prostředním dějství se hra Ocelářů sesypala jako domeček z karet a Třinec absolvoval nejhorší třetinu v prozatímním průběhu soutěže. Poslední dosud hraný zápas, poslední domácí před Vánoci, zvládli Třinečtí 6:4. Dvěma góly se k tomu přičinil Jiří Hudler.

25. září: HC Oceláři Třinec – Piráti Chomutov 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 56. Růžička (Bonk, Varaďa), 60. Polanský.

2. listopadu: Piráti Chomutov – HC Oceláři Třinec 5:3 (1:3, 4:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 8. Hruška (Hromas), 21. Zálešák (Jurčina, Hruška), 24. Kraft (Jurčina, Hřebejk), 29. Gajovský (Duda), 34. Duda (Gajovský) - 2. Zagrapan (Květoň, Polanský), 11. Zíb (Bonk, Růžička.), 17. Varaďa (Zíb, Bonk).

19. prosince: HC Oceláři Třinec – Piráti Chomutov 6:4 (1:0, 3:2, 2:2)
Branky a nahrávky: 20. Hudler (Růžička, Varaďa), 32. Květoň (Růžička, Hrabal), 34. Květoň (Hrabal, Zíb), 35. Hudler (Hrabal), 45. Adamský (Květoň), 52. Květoň (Hudler, Růžička) – 27. D. Hruška (Zálešák, Michael Frolík), 40. Důras (Procházka, Gajovský), 46. Palin (D. Hruška, Pulpán), 56. Michael Frolík (Pulpán).

Bilance doma: 21 zápasů, 7-3-1-10, skóre 63:74, 28 bodů
Bilance v posledních 10 zápasech: 3 výhry – 7 proher (1 v prodl.), skóre 26:43, 16 bodů
Aktuální série: 2 prohry
Lídr kanadského bodování: David Hruška 39 (16+13)
Nejlepší střelec: David Hruška 16
Nejlepší nahrávač: Lukáš Pulpán 20
Nejproduktivnější obránce: Lukáš Pulpán 22 (2+20)
Nejtrestanější hráč: Štěpán Hřebejk, Brett Palin oba 54
Nejlepší v +/-: Milan Kraft +6
Brankáři: Matúš Kostúr, 30 zápasů – 11 výher, 19 proher, úsp. 91,69 %, prům. 3,11 g/z, 0 čistých kont
Milan Řehoř, 21 zápasů – 6 výher, 15 proher, úsp. 90,16 %, prům. 3,81 g/z, 0 čistých kont
Miroslav Hanuljak, 5 zápasů – 2 výhry, 3 prohry, úsp. 85,25 %, prům. 4,03 g/z, 0 čistých kont
Hrál v drese soupeře: Milan Řehoř, Miroslav Zálešák.

Statistické okénko – HC Oceláři Třinec

Umístění v tabulce: 2.
Bilance: 42 zápasů, 21-5-2-14, skóre 162:124, 75 bodů
Bilance venku: 20 zápasů, 6-3-1-10, skóre 66:67, 25 bodů
Bilance v posledních 10 zápasech: 8 výher (2 v prodl.) – 1 prohra (1 v prodl.), skóre 42:26, 23 bodů
Aktuální série: 1 prohra
Lídr kanadského bodování: Martin Růžička 67 (33+34)
Nejlepší střelec: Martin Růžička 33
Nejlepší nahrávač: Martin Růžička 34
Nejproduktivnější obránce: Josef Hrabal 25 (8+17)
Nejtrestanější hráč: Lukáš Zíb 62
Nejlepší v +/-: Martin Adamský +22
Brankáři: Peter Hamerlík, 25 zápasů – 13 výher, 12 proher, úsp. 92,32 %, prům. 2,86 g/z, 2 čistá konta
Šimon Hrubec, 24 zápasů – 14 výher, 10 proher, úsp. 92,72 %, prům. 2,88 g/z, 0 čistých kont
Hrál v drese soupeře: David Květoň, Jakub Orsava.