V neděli znovu doma: Oceláři kontra Berani

06.02.2021 · Martin Stebel, Michal Samiec
Blíží se únorová reprezentační přestávka, ale ještě předtím Oceláře čekají dvě ostré prověrky. Tou úvodní bude nedělní střetnutí 44. kola Tipsport extraligy proti zlínským Beranům, kteří letos neprožívají povedenou sezonu. Ve WERK ARENĚ se mantinely tentokrát rozduní v patnáct hodin.

Sponzorem nedělního utkání 44. kola Tipsport extraligy mezi Oceláři a Zlínem je společnost ZM Servis Moravia, s.r.o.

PSG Berani Zlín

Je to už vlastně tradiční kolorit posledních extraligových sezon. Zlínští sice mají převážně horší start do sezony, ale postupem času se zvednou a nenápadně stoupají tabulkou do klidnějších vod. Letošní ročník je ale výjimkou. Berani stále nemohou najít ztracenou herní pohodu a výsledkově i herně tápou. Aktuálně tak žlutomodrým patří předposlední třináctá příčka, na pozice zaručující alespoň předkolo play-off proto ztrácejí sedm bodů.

To by před finišem základní části nemusel být neřešitelný problém, ale zatím to na výraznější herní progres nevypadá. Tým z Baťova města prohrál pět z posledních šesti zápasů. Nemalým problémem těchto dnů je navíc zranění stabilní brankářské dvojice Kašík-Huf. Dva předchozí duely tak absolvoval teprve dvacetiletý, málo zkušený Michal Kořének. V týmové hierarchii až třetí brankář Beranů si nepočínal vůbec špatně, ale body pokaždé získal soupeř.

V pátek Berani na stadionu Luďka Čajky nestačili na pardubické Dynamo: "Porážka nás mrzí. Měli jsme zápas dobře rozehraný a určitě jsme nebyli v úvodní třetině horším týmem. Bohužel chyba při střídání ve druhé třetině otevřela brankový účet zápasu v náš neprospěch. Měli jsme poté slibné příležitosti, ale trápí nás slabá produktivita. Když jsme se dostali soupeři na dostřel, přišel třetí obdržený gól, který všechno rozhodl. Nejsme z toho vůbec šťastní, neboť jsme mohli dosáhnout na nějaké body. Jediné pozitivum pro nás je dobrý výkon gólmana Michala Kořénka," hodnotil hlavní kouč Zlína Robert Svoboda.

Předchozí utkání (5.2.2021):

PSG Berani Zlín - HC Dynamo Pardubice 1:3 (0:0, 0:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 42. Okál (P. Sedláček, J. Svoboda) - 26. min Zohorna (R. Kousal, Klouček), 30. Blümel (Poulíček), 44. Camara (T. Zohorna, R. Kousal).

Sestava Zlína v minulém utkání: Kořének – Řezníček, Ferenc, M. Novotný, Nosek (A), Žižka (C), Gazda, Suhrada – Kubiš (A), Fryšara, J. Svoboda – Okál, Vopelka, Šlahař – Köhler, Karafiát, Dufek – Sebera, P. Sedláček, J. Ondráček. Trenéři: R. Svoboda, Martin Hamrlík, Hrazdira.

Z kabiny Ocelářů

V kalendářním roce 2021 inkasovali z patnácti zápasů už potřinácté jako první. Přesto ale třinečtí bojovníci znovu ukázali nezlomnou vůli. Nepříznivě se vyvíjející duel v Olomouci překlopili na svou stranu a dovedli jej do vítězného konce. Jediným negativem nakonec pro Oceláře byla ztráta Jana Jaroměřského a Daniela Kurovského. Oba ještě během utkání zamířili na vyšetření do olomoucké nemocnice.

Z posledních deseti zápasů tak Oceláři uspěli podeváté. Václav Varaďa byl po závěrečné siréně páteční konfrontace po právu spokojený: "Utkání se mi hodnotí dobře, protože konečně je skóre zápasu s Olomoucí pro náš tým příznivé. Průběh utkání byl vyrovnaný. Ceníme si zisku tří bodů z olomouckého stadionu, na kterém se nám v poslední době příliš nedaří. Hráče to stálo spoustu sil, ale my cítíme, že velkým nasazením jsme byli schopní zápas obrátit."

Z dlouhodobého hlediska platí, že Zlín na Třinec umí. Letošní vzájemná bilance ale hovoří ve prospěch Slezanů. Ti nejprve dokázali doma v polovině listopadu Berany zdolat 5:2, a také odvetný duel v Baťově městě pro ně skončil pozitivním rezultátem. V posledním utkání roku 2020 uspěli díky gólu Martina Růžičky v prodloužení 3:2. Podaří se Ocelářům žlutomodrou armádu přetlačit i potřetí?

HC Olomouc - HC Oceláři Třinec 2:3 (1:0, 1:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 10. Nahodil (Ostřížek), 27. Burian – 29. M. Stránský (Špaček, Martin Růžička), 45. M. Kovařčík (M. Adámek), 48. O. Kovařčík (M. Adámek, Špaček).

Sestava Ocelářů v minulém utkání: Štěpánek – M. Doudera, Gernát, D. Musil, Freibergs, M. Adámek, Jaroměřský – M. Stránský, P. Vrána (C), Martin Růžička (A) – M. Kovařčík, Špaček, O. Kovařčík – Hrehorčák, Marcinko, Kurovský – Kofroň, Roman, Hrňa – Dravecký (A).

Umístění v tabulce 2. 13.
Bilance v TELH 40 zápasů, 24-4-5-7, skóre 147:102, 85 bodů 40 zápasů, 9-3-3-25, skóre 83:129, 36 bodů
Bilance doma/venku 22 zápasů, 15-2-2-3, skóre 90:55, 51 bodů 19 zápasů, 6-1-0-12, skóre 40:63, 20 bodů
Bilance posledních 10 zápasů 10 zápasů, 8-1-0-1, skóre 44:25, 26 bodů 10 zápasů, 2-1-1-6, skóre 20:31, 9 bodů
Aktuální forma v posledních 5 zápasech - - - - - - - -
Aktuální série 6 výher 3 prohry
Vzájemná bilance (celkem) 137 zápasů, 51-11-1-14-60, skóre 393:388 (46% úsp.)
Vzájemná bilance (celkem) – doma 66 zápasů, 36-6-1-11-12, skóre 229:148 (67% úsp.)
Lídr bodování Martin Růžička 53 (15+38) Antonín Honejsek 22 (6+16)
Nejlepší střelec Matěj Stránský 28 Bedřich Köhler 8
Nejlepší nahrávač Martin Růžička 38 Antonín Honejsek 16
Nejproduktivnější obránce Martin Gernát 33 (10+23) Dalibor Řezníček 12 (3+9)
Nejtrestanější hráč Matěj Stránský 56 Jakub Ferenc 46
Nejlepší v +/- Petr Vrána +17 Jiří Ondráček, Dalibor Řezníček oba +1
Vítězné góly Matěj Stránský 7 Lukáš Vopelka 3
Góly v přesilovce Matěj Stránský 9 Bedřich Köhler, Martin Novotný oba 3
Body v přesilovce Martin Růžička 23 (3+20) Antonín Honejsek 7 (2+5)
Góly v oslabení Petr Vrána, Matěj Stránský, Patrik Hrehorčák všichni 1 Bedřich Köhler 2
Nejvíc gólů v nájezdech Martin Růžička 50 % (2 ze 4) Jan Dufek 50 % (2 ze 4)
Brankář s nejlepší úspěšností v nájezdech Ondřej Kacetl 75 % (2 góly z 8) Libor Kašík 100 % (0 gólů ze 4)
Nejvíce střel na branku Martin Růžička 130 David Nosek 96
Nejvíce času na ledě Martin Gernát 21:36 Dalibor Řezníček 19:48
Využití přesilovek / počet branek v přesilovkách / pořadí v lize 21,16 % / 40 / 2. 15,83 % / 22 / 9.
Ubráněná oslabení / počet branek vstřelených v oslabení / pořadí v lize 83,77 % / 3 / 7. 81,61 % / 2 / 11.
Nejslušnější tým (počet trestných minut na tým) / pořadí v lize 410 / 4. 423 / 6.
Týmový Radegast Index / pořadí v lize 1048 / 2. 566 / 14.