V úterý první ocelářské derby sezóny!

18.10.2010 · Adam Sušovský, Michal Samiec
Werk aréna zve znovu na atraktivní hokej! Šlágr kola, souboj třetího s prvním a boj o krále severní Moravy a Slezska. To je první ocelářské derby sezóny, Třinec přivítá rivala z Vítkovic! Utkání je na programu v úterý 19. října od 17:00!

Emoce, touha, radost i smutek - to vše sebou nese každé derby. Ne jinak tomu je v tom hutnickém. Narazí na sebe dva tradiční moravskoslezské týmy, které navíc v první čtvrtině soutěže kamarádily s formou nejvíce! Třetí Třinec bude soupeřit v přímém boji o čelo s vedoucími Vítkovicemi! Který tábor se bude v úterý radovat? Přeskočí Oceláři znovu svého soka?

HC Vítkovice Steel

HC Vítkovice Steel - loňský vicemistr české extraligy! Současný kádr má však s tím finálovým pramálo společného. Obrovská proměna kádru, nový trenér, ale ostravský stroj dále šlape na plné obrátky. Lépe to snad ani nejde, vždyť po dvanácti odehraných kolech vede extraligový peleton!

Ostravané se prezentují výbornou obranou (brankář Málek se v průměru dostal pod hranici dvou branek na zápas na hodnotu 1,8) a skvělými přesilovkami. Těmi v posledním kole sestřelili Spartu, když početní výhodu využili hned třikrát.

Pokud se ještě vrátíme ke změnám v kádru, vedení vítkovického hokeje zvládlo toto období skutečně na jedničku. Hvězdy Kvapila, Štefanku, Stehlíka či Hrušku totiž nahradilo víceméně neznámými jmény, které v kádru ostravského celku pookřály. Příkladem budiž Rudolf Huna, jinak svého času hokejista Třince, který je se sedmi góly nejlepším střelcem Vítkovic nebo ze zámoří příchozí mladík Petr Pohl, jenž doposud posbíral devět kanadských bodů.

Do Třince přijíždí tým vedený Mojmírem Trličíkem se sérií tří vítězných zápasů v řadě. Do sestavy se navíc po krátké absenci vrátí zkušený obránce a hlavní pilíř výborné vítkovické defenzívy Marek Malík.

Poslední zápas Vítkovic:

17. října: HC Vítkovice Steel – HC Sparta Praha 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 13. Káňa (Punčochář, Trnka), 25. Ujčík (Ovčačík), 29. Svačina, 43. Burger (Trnka), 60. J. Sýkora (Voráček) - 26. Bartánus (Jan Hanzlík, Pacovský), 47. Bartánus (Vykoukal, Kůrka).

Sestava Vítkovic v posledním zápase: Málek - Ovčačík, Trnka, Punčochář, Rehák, Voráček, Barinka - Huna, Burger, Svačina - Ujčík, Húževka, Tomas - Pohl, Vrána, Klimek - Szturc, J. Sýkora, Káňa - M. Hlinka.

V jednom ze tří letních zápasů se potkaly ocelářské kluby ze severu Moravy a Slezska ve finále turnaje v Košicích. Třinečtí byli úspěšnější a kapitán Radek Bonk mohl převzít pohár pro vítěze.

Z kabiny Ocelářů

Třinečtí po nedělním dvanáctém kole znovu opustili vedoucí příčku, kam se vyhouply právě Vítkovice. "Očekávám pevnou obranu. Vítkovice jí mají výbornou, dostávají málo branek, a proto jsou v tabulce tak vysoko. I díky tomu se jim totiž daří sbírat body venku," uvedl na adresu úterního soupeře trenér Břetislav Kopřiva.

"Musíme začít aktivně a vstřelit první gól. Chceme mít zápas pod kontrolou a držet ho pevně v ruce. Když dostaneme první branku, bude se hrát proti dobré obraně Vítkovic těžko," upozorňuje na fakt, který se v domácích zápasech stal v letošní sezóně pravidlem. Oceláři totiž v posledních čtyřech zápasech vždy otáčeli nebo alespoň dotahovali náskok soupeře.

Mimo je Seman, Hudec, Havel a Lefebvre, do zápasu už nenastoupí ani obránce Mario Cartelli, který byl poslán na měsíční hostování do Slovanu Bratislava.

Poslední zápas Ocelářů:
17. října: HC Plzeň 1929 – HC Oceláři Třinec 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 18. Vlasák (Straka), 29. Johnson (Lammers, St. Pierre), 50. J. Heřman (Lammers) - 48. Vágner (Zíb, Bonk).

Sestava Třince v posledním zápase: Vojtek - Krajíček, Hrabal, Zíb, Hudec (15. Vágner), Lojek, P. Hořava - Kohn, Polanský, M. Růžička - D. Květoň, Peterek, Adamský - V. Polák, Bonk, Varaďa, od 42. navíc McGregor.

Václav Varaďa působil s dvěma přestávkami 12 let v zámoří, ovšem obě přestávky strávil ve Vítkovicích. Celkem v ostravském klubu odehrál 129 extraligových zápasů.

Vzájemné zápasy

Seznam vzájemných utkání Třince a Vítkovic je od startu loňské sezóny dost dlouhý. Kromě čtyř zápasů v rámci základní části 2009/10 se oba týmy potkaly ještě loni dvakrát a letos dokonce třikrát v rámci přípravy. Úterní zápas ve Werk aréně tedy bude již desátým měřením sil obou mančaftů od 6. srpna 2009.

V základní části loňské sezóny byli ze čtyř utkání úspěšnější Třinečtí, ale jen díky skóre. Oba týmy měly bilanci 1-1-1-1 a tedy 6 bodů z 12 možných do tabulky. Na skóre na tom ale byli lépe Oceláři z Třince poměrem 11:9. První vzájemné měření sil v rámci 4. kola domácí Slezané nezvládli a Vítkovice vyhrály v Třinci 3:1. Nejpamátnějším zápasem je pak utkání s pořadovým číslem 2, kdy před po okraj naplněnou ČEZ arénou oba týmy sehrály téměř před rokem, 18. října 2009, neuvěřitelné představení. Třinečtí ještě ve 39. minutě vedli 0:4, domácí však nakopla branka Viktora Ujčíka a během 6 minut srovnali na 4:4. Od 45. minuty se až do páté minuty nastavení skóre nezměnilo, o vítězi rozhodly nájezdy. Díky Polákovi se radovali Třinečtí. Ve třetím utkání si jediné loňské čisté konto připsal Tomáš Duba, toho času brankář Zlína. Oceláři vyhráli 4:0. Ve 43. kole pak byli v Ostravě úspěšnější domácí, když porazili Třinec 2:1 v prodloužení.

Letos se již oba nesmiřitelní moravsko-slezští rivalové potkali třikrát. První zápas se hrál v půlce srpna v rámci Tipsport cupu. Letos se zápas odehrál na půdě Werk aréně a Třinec vyhrál s čistým kontem gólmana Hamerlíka 4:0. Druhé utkání mělo místo až ve východoslovenských Košicích. Opět se radoval soubor trenérů Marka a Kopřivy, když vyhrál 5:1. Jelikož se jednalo o finále dobře obsazeného Cassovia cupu, mohl po zápase kapitán Třince Bonk převzít pohár pro celkového vítěze. Jedinkrát byli úspěšní Vítkovičtí, v posledním přípravném zápase před startem ligy tentokráte nedali branku Třinečtí Romanu Málkovi a Ostravané vyhráli 2:0.

Tipsport Hockey Cup:
17. srpna: HC Oceláři Třinec – HC Vítkovice Steel 4:0 (0:0, 1:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 25. Havel (Zíb), 45. Růžička (Kohn, Květoň), 52. Lefebvre (McGregor), 57. Bonk (Zíb).

Finále Cassovia Cupu (Košice):
26. srpna: HC Oceláři Třinec – HC Vítkovice Steel 5:1 (2:0, 2:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 8. Kohn (Květoň, Hudec), 14. Varaďa (Polanský, Zíb), 40. Mičulka (McGregor, Zíb), 40. Kohn (Růžička), 50. Mičulka (McGregor) – 29. Sýkora (Svačina, Húževka).

Přípravný zápas:
13. září: HC Vítkovice Steel – HC Oceláři Třinec 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 35. Burger (Svačina), 36. Vrána (Ujčík, Klimek).

O zápase

Poslední utkání první čtvrtiny základní části Tipsport extraligy 2010/11 je na programu v úterý 19. října 2010. Start utkání je v třinecké Werk aréně naplánován klasicky na 17. hodinu. Utkání můžete sledovat prostřednictvím psaného onlajn přenosu nebo na portálu tv.hokej.cz, který od 8. října vysílá i z Třince.

Statistické okénko – HC Vítkovice Steel

Umístění v tabulce: 1.
Bilance: 12 zápasů, 8-1-0-3, skóre 41:25, 26 bodů
Bilance venku: 6 zápasů, 4-0-0-2, skóre 18:15, 12 bodů
Bilance v posledních 10 zápasech: 8 výher (1 v prodl.) – 2 prohry, skóre 36:20, 23 bodů
Aktuální série: 3 výhry
Lídr kanadského bodování: Rudolf Huna 14 (7+7)
Nejlepší střelec: Rudolf Huna, Vladimír Svačina oba 7
Nejlepší nahrávač: Jiří Burger 12
Nejproduktivnější obránce: Marek Malík 9 (3+6)
Nejtrestanější hráč: Jan Káňa 53
Nejlepší v +/-: Petr Vrána +6
Brankář: Roman Málek, 11 zápasů – 8 výher, 3 prohry, úsp. 93,97 %, prům. 1,96 g/z
Filip Šindelář, 2 zápasy – 1 výhra, 1 prohra, úsp. 92,68 %, prům. 2,28 g/z
Hrál v drese soupeře: Rudolf Huna, Roman Tomas, Viktor Ujčík.

Statistické okénko – HC Oceláři Třinec

Umístění v tabulce: 3.
Bilance: 12 zápasů, 6-2-2-2, skóre 42:30, 24 bodů
Bilance doma: 6 zápasů, 3-1-1-1, skóre 24:18, 12 bodů
Bilance v posledních 10 zápasech: 7 výher (2 v prodl.) - 3 prohry (2 v prodl.), skóre 38:25, 21 bodů
Aktuální série: 1 prohra
Lídr kanadského bodování: Vojtěch Polák 13 (7+6)
Nejlepší střelec: Vojtěch Polák, Martin Růžička oba 7
Nejlepší nahrávač: Václav Varaďa, Ladislav Kohn oba 7
Nejproduktivnější obránce: Lukáš Zíb 7 (3+4)
Nejtrestanější hráč: Lukáš Zíb 30
Nejlepší v +/-: Lukáš Krajíček +7
Brankáři: Tomáš Duba, 4 zápasy – 3 výhry a 1 prohra, úsp. 94,44 %, prům. 1,88 g/z
Martin Vojtek, 9 zápasů - 6 výher a 3 prohry, úsp. 92,74 %, prům. 2,61 g/z
Peter Hamerlík, 1 zápas – 1 výhra, úsp. 93,10 %, prům. 2,50 g/z
Hrál v drese soupeře: Stanislav Hudec, Daniel Seman, Jan Peterek, Václav Varaďa.

Koutek ocelářských zajímavostí

Nejproduktivnější hráč v přesilovkách: Martin Růžička 5 (1+4)
Nejproduktivnější hráč v oslabení: Vojtěch Polák 1 (1+0)
Vítězné branky: Lukáš Krajíček, Lukáš Zíb, Bryan McGregor, Vojtěch Polák, Martin Růžička, Jiří Polanský, Martin Adamský, Ladislav Kohn všichni 1
Bilance nájezdů - hráč v poli: Vojtěch Polák 67 % (4 góly ze 6 nájezdů)
Bilance nájezdů - brankář: Tomáš Duba 60 % (3 zásahy z 5 nájezdů)