• 2011
  • 2019
  • 2021
  • 2022
  • 2023
  • 2024
top

Třetí zlaté play off v historii klubu pohledem statistik

Dvanáct výher. To je úplně ta nejdůležitější statistika, která zajímala všechny fanoušky Ocelářů během play off. Dvanáct je totiž tři krát čtyři – dvanáct výher tvoří tři vyhrané série hrané na čtyři vítězství. Kromě toho ale letošní vyřazovací boje nabídly řadu dalších zajímavostí.

Základní individuální statistiky

Pro přehled začneme základními individuálními hráčskými statistikami. V tabulce je uveden vždy v první buňce nejlepší hráč v rámci dané sledované statistiky a ve druhé buňce je nejlepší hráč třineckých Ocelářů (pokud nebyl zároveň nejlepším hráčem v rámci celých vyřazovacích bojů). Uvádíme pro zajímavost, poněvadž většina statistik, jako například nejsledovanější soutěž produktivity, je zkreslena velmi různorodým počtem zápasů, které jednotliví hráči odehráli.

Statistika Nejlepší hráč Nejlepší Ocelář
Nejproduktivnější hráč Michal Birner (LIB) 16 (4+12) Martin Růžička 15 (8+7)
Nejlepší střelec Michal Bulíř (LIB) 8 Martin Růžička 8
Nejlepší nahrávač Michal Birner, Radan Lenc (LIB) oba 12 Michael Špaček 12
Nejproduktivnější obránce Ralfs Freibergs 9 (3+6) -
Nejlepší střelec – obránce Jan Košťálek (SPA) 4 Ralfs Freibergs 3
Nejlepší v +/- Jan Košťálek (SPA) +14 Tomáš Kundrátek +12
Nejtrestanější hráč Petr Jelínek 47 Matěj Stránský 22
Nejvíc času na ledě na zápas Ronald Knot (LIB) 27:33 Martin Gernát 21:27
Nejvíc gólů v přesilovce Jakub Kotala (MBL), Michal Bulíř (LIB) oba 4 Martin Růžička, Michal Kovařčík, Erik Hrňa všichni 3
Nejproduktivnější hráč v přesilovkách Martin Růžička 8 (3+5) -
Nejvíc gólů v oslabení Pavel Kousal (MBL) 2 -
Vítězné góly Martin Růžička 5 -
Nejvíc střel na branku Jaroslav Vlach (LIB) 56 Matěj Stránský 44
Vyhraná vhazování Adam Musil (LIB) 170 Petr Vrána 155
Vyhraná vhazování (%) – nad 100 buly Petr Jelínek (LIB) 63,10 % Michael Špaček 58,56 %
Radegast Index Tomáš Kundrátek 46 -
Hity Martin Gernát, Vladimír Dravecký oba 20 -
Zblokované střely Milan Doudera 36 -
Brankáři – úspěšnost (%) Ondřej Kacetl 95,49 % -
Brankáři – průměr gólů na zápas Ondřej Kacetl 1,11 -
Brankáři – čistá konta Ondřej Kacetl 6 -

Základní individuální statistiky – Třinec

Už jen při pohledu na statistiky produktivity třineckých Ocelářů se dá potvrdit teze, která byla zmiňována sportovními žurnalisty jako jeden z klíčů pro úspěch ve finálové sérii s Libercem. A to hloubka kádru. Třinečtí nasadili do boje osm obránců a čtrnáct útočníků – nebodoval pouze obránce Zahradníček, který nastoupil jedinkrát, a útočník Chmielewski, který také neodehrál ani polovinu zápasů. Jinak asi aspoň jeden kanadský bod připsali všichni a hned 19 hráčů si připsalo minimálně body dva. O produktivitu se staralo hlavní první útočné komando (15+26), ale velmi vytížené byl i nejlepší bránící útok ligy ve složení Dravecký – Roman – Hrehorčák, který si v součtu připsal též sympatických 11 bodů (6+5).

Umístění Kanadské bodování Ocelářů v play off Statistika
1. Martin Růžička 15 (8+7)
2. Matěj Stránský 15 (5+10)
3. Michael Špaček 14 (2+12)
4. Petr Vrána 11 (2+9)
5. Michal Kovařčík, Jack Rodewald oba 9 (6+3)

Kromě základních individuálních hráčských statistik jsou v dnešní době k dispozici i poměrně rozsáhlé balíky dat o analytických, tzv. rozšířených statistikách. Je možné se do nich ponořit a studovat je na webu hokej.cz, my jsme pro vás vybrali pár perliček, které potvrzují, jak významný v tomto play off byl první útok pro ofenzivní produkci týmu.

  • POZOR STRÁNSKÝ! Matěj Stránský byl nejnebezpečnějším útočníkem play off z hlediska počtu šancí, do nichž se dokázal dostat – jako jediný hráč ze všech byl ve 30 gólových šancích. Pouze tři další (Adam Musil, Rodewald a Gríger) byli aspoň ve 20 šancích.
  • STRÁNSKÝ = VĚTŠÍ ŠANCE NA GÓL! V přepočtu na 60 minut hry to činí zhruba 6,5 možností na skórování. V případě Matěje Stránského to pro Třinec znamená, že s ním na ledě měli Oceláři o 20 % větší šanci skórovat než bez něj.
  • ZABIJÁCKÝ PRVNÍ ÚTOK. Celá první formace byla významným ohrožením pro soupeřovy branky. Například Martin Růžička sám byl pouze v 18 šancích, ale s ním na ledě Třinec zahrozil 77krát! Druhý v počtu šancí týmů byl právě Stránský (76) a vysoko byl v tomto ohledu i Vrána (66).

Týmové statistiky

Oceláři nastříleli nejvíce branek a nejméně inkasovali. Samozřejmě v přepočtu na jedno utkání, neboť jednotlivé týmy mají různý počet zápasů. V utkáních Třince průměrně padaly přesně tři góly na zápas do sítí soupeře a pouze 1,3 branky mezi Kacetlovy tyče. Oceláři byli gólově dominantní ve svých zápasech – téměř 70 % branek, které v jejich zápasech padly, byly do sítě třineckých souperů. Na druhém místě v tomto ohledu byly Sparta a Mladá Boleslav (57 % gólů padlo do soupeřových branek). Třinečtí vstřelili první gól ve 12 z 16 odehraných zápasů – pro srovnání Liberec, který také hrál 16krát, dal první gól pouze v 5 utkáních. Lepší v tomto ohledu byla pouze Sparta, která dala první gól zápas v 9 z 11 svých duelů.

V dnešním hokeji jsou klíčem k úspěchu speciální týmy. A ty měli Oceláři vyladěné – hráli výborně přesilovky (nejvyšší podíl využitých přesilovek – téměř 30 %) i oslabení. Je pravda, že Třinec strávil nejvíc času ze všech týmů v početní převaze. V přepočtu na délku hry více času v přesilovce odehrál pouze Litvínov a Pardubice. Nicméně Oceláře zdobila výborná produktivita – 22,5 % střeleckých pokusů v početních převahách znamenalo gól. Finálový soupeř z Liberce měl produktivitu o víc jak šest procentních bodů nižší, ochudil se tak přibližně o čtyři přesilovkové góly. Podobně úspěšný byl Třinec i v oslabeních. Třinečtí za 16 zápasů strávili v oslabeních nějakých 79 minut, což činí zhruba pět minut na zápas. Měli nejvíc menších trestů, ale přesto za celé play off inkasovali jen čtyřikrát v početní převaze soupeře (Mladá Boleslav se neprosadila v této herní situaci za sedm semifinálových zápasů ani jednou). Zde jistě ležel jeden z klíčů k úspěchu.

Statistika Nejlepší týmový výkon Týmový výkon Ocelářů
Využití přesilovek Třinec 19 -
Využití přesilovek (%) Třinec 29,69 % -
Podíl ubráněných oslabení (%) Plzeň 93,75 % Třinec 91,49 %
Počet inkasovaných branek v oslabení Liberec 11 (z 51 oslabení) Třinec 4 (ze 47 oslabení)
Radegast Index Třinec 492 -
Počet hitů Třinec 161 -
Počet hitů (na zápas) Plzeň 15,67 Třinec 10,06
Počet bloků Třinec 259 -
Počet bloků (na zápas) Vítkovice 21,00 Třinec 16,19

Ondřej Kacetl

O příběhu Ondřeje Kacetla již bylo napsáno hodně článků, samotný třinecký hrdina rozdal několik rozhovorů a kdoví, jestli se v Hollywoodu už nepíšou první řádky scénáře filmu podle jeho příběhu. Třinečtí fanoušci moc dobře vědí, jak se tento borec v brankovišti Ocelářů v letošním play off ocitl. Pojďme se proto podívat na to, čeho dosáhl z pohledu statistik – tedy jakým způsobem se zapsal do historických extraligových kronik.

  • JAKO TŘETÍ V HISTORII vychytal nulu ve dvou finálových zápasech v řadě.
  • ŠEST NUL V PLAY OFF je nový historický rekord. Do té doby bylo nejvíc pět čistých kont v jedněch vyřazovacích bojích, což se povedlo Romanu Málkovi v roce 2003.
  • NEJDELŠÍ NEPRŮSTŘELNOST VE FINÁLE – od druhého inkasovaného gólu v zápase číslo tři v Liberci až do konce finálové série v utkání číslo pět pod Javorovým Kacetl neinkasoval. Série se natáhla na téměř 173 minut – nikdy v historii extraligy nikdo nedržel čisté konto ve finále tak dlouho.
  • VYNULOVANÁ BOLESLAV – Mladá Boleslav hrála v Třinci v rámci semifinále čtyřikrát a třikrát svítila od první do poslední minuty na ukazateli skóre na její straně nula. Čisté konto v utkání číslo sedm navíc znamenalo, že Ondřej Kacetl rozšířil zatím skromný tým brankářů, kteří neinkasovali v ultimativním mači číslo sedm. Mezi nimi je mimo jiné Peter Hamerlík (neinkasoval v sedmém čtvrtfinále 2013 proti Spartě Praha).

Martin Růžička

Martin Růžička před začátkem vyřazovacích bojů měl na svém kontě 12 vítězných branek v play off. Stejně jich měl Martin Procházka, víc měli na svém kontě Kratěna (15), Dopita (14) a Jaroslav Hlinka (13). Všechny tyto hráče Růžička překonal díky svému čtvrtfinálovému (jedna vítězná branka) a semifinálovému (Růžičkovy góly rozhodly všechny čtyři třinecké vyhrané zápasy!) výkonu a stanovil nový rekord v počtu 17 vítězných gólů v play off v kariéře.

Kromě toho, že se Martin Růžička dostal do čela historických extraligových statistik v počtu vítězných gólů v zápasech play off, kterých má na svém kontě po letošním play off už 17, se podařily třineckému kanonýrovi ještě následující zářezy.

  • NEJPRODUKTIVNĚJŠÍ HRÁČ PLAY OFF – Martin Růžička se ve čtvrtém čtvrtfinále dostal před Jiřího Polanského do čela klubové produktivity v play off. Jiří Polanský si ve 138 zápasech vyřazovacích bojů, do nichž nastoupil, připsal 82 bodů (34+48). Růžička má po play off odehráno 90 zápasů, v nichž nastřádal 95 bodů (48+47).
  • TĚSNĚ PŘED BRANOU – Martin Růžička vstřelil v barvách Ocelářů v play off 48 branek, jeden gól přidal před třineckým angažmá v play off za Znojmo, což znamená, že jediná branka ho dělí od elitního klubu střelců, kteří v play off dokázali dát aspoň 50 gólů. Podobně na dostřel byl bodové stovky – Růžičkovi chybělo pět kanadských bodů k dorovnání stobodové hranice v zápasech o titul.

Další milníky, jubilea a statistické zajímavosti letošního play off

Kromě výše zmíněných rekordů, které je možno považovat za historické zápisy v kontextu celé extraligy, padlo ještě několik zajímavých prvenství nebo čistě klubových milníků. Ty uvádíme v přehledu níže.

  • ERIK HRŇA – tím, že nastoupil už do prvního utkání play off, se stal teprve třetím hráčem klubové historie, který nastoupil v deseti a více sezónách v zápase play off za Třinec. Víckrát se to podařilo Jiřímu Polanskému (14) a Janu Peterkovi (11). Erik Hrňa se také stal třetím hráčem klubové historie, který nastoupil do 100 zápasů play off (bylo to ve 207. zápase v play off v klubové historii, Hrňa tak hrál téměř každé druhé – 48 %).
  • MATĚJ STRÁNSKÝ – v průběhu play off se přehoupl přes 100 kanadských bodů nasbíraných během dvou sezón v barvách Ocelářů. Po play off má bilanci 118 utkání a 112 bodů (61+51).
  • VÁCLAV VARAĎA – třinecký lodivod stál na střídačce během třetího play off. Jeho tým se za tu dobu zúčastnil bojů v devíti sériích a z osmi vyšel vítězně. Varaďova bilance osm vyhraných a jedna prohraná série vyznívá ještě úctyhodněji, když ji srovnáme s jeho předchůdci – tři série vyhráli s týmem Jiří Kalous (3 série z 5) a Alois Hadamczik (3 série z 8). Druhý nejvyšší počet vyhraných sérií z třineckých trenérů pak má na svém kontě Pavel Marek (4 série z 8) – nikdo jiný, kromě Varadi, nevyhrál víc než čtyři série play off.
  • 100. VÝHRA V PLAY OFF – první vítězství, kterého dosáhli Oceláři hned v prvním čtvrtfinále proti Kometě, byla stou výhrou třineckých hokejistů v historii klubových play off. Stalo se tak ve 203. zápase. Po skončení play off mají Oceláři bilanci 111 výher z 218 zápasů.
  • 600. GÓL V PLAY OFF – Třinečtí hokejisté v sedmém semifinále vstřelili svůj 600. gól ve vyřazovacích bojích v klubové historii. Stalo se tak při gólu na 3:0, kterým Patrik Hrehorčák pečetil semifinálovou sérii s Mladou Boleslaví. Po play off mají třinečtí hokejisté v play off na kontě 613 gólů ve 218 zápasech (2,8 gólu na zápas).
  • SLUŠNÝ ZÁPAS – v utkání mezi Mladou Boleslaví a Třincem v semifinálové sérii (zápas číslo 4) byly rozdány pouze 4 trestné minuty (po jednom menším trestu na obou stranách). Zápas se tímto dostal na dělené druhé místo v extraligové historii (pouze v zápase Sparta Praha – České Budějovice o bronz v roce 1996 byl udělen jediný menší trest).
  • JEDNOZNAČNÉ ČTVRTFINÁLE – vyhrát sérii play off 4:0 na zápasy se stává. Vždyť letos takto dopadly všechna čtyři čtvrtfinále a Oceláři podobně začali svou mistrovskou pouť v roce 2019 proti Vítkovicím. Jenže Oceláři Kometu naprosto smázli z ledu, přestříleli ji za čtyři zápasy v poměru 20:4 na góly. Lepší gólovou bilanci (+18) zaznamenaly pouze Pardubice v roce 1988, kdy v souboji o 5. – 8. místo měly proti Litvínovu skóre +18.

Fotografie použité v článku: Lukáš Filipec

Zdroje statistických zajímavostí: statistický archiv autora článku, twitterové účty autora článku, Ondřeje Zamazala a Jiřího Vítka a Kniha rekordů ELH dostupná na hokej.cz