Brána předkola otevřena, Oceláři porazili Pardubice!

21.02.2012 · Daniel Ježek
Dohrávkou padesátého kola dnes pokračovala Tipsport extraliga. Třinečtí Oceláři se vydali na led východočeských Pardubic. Oceláři, kteří otevřeli skóre zápasu, postupně navyšovali své vedení, až se počítadlo zastavilo na konečném skóre 4:1 pro Třinec!
50.kolo, úterý 21.2.2012
Pardubice
1:4
Třetiny: 0:1, 1:1, 0:2  Branky a nahrávky: 38. Somík (Nahodil) - 16. Hrňa, 35. Hrabal (Zíb, Bonk), 44. Hořava, 59. Bonk (Zíb). Rozhodčí: Fraňo, Hodek – Lederer, Gebauer. Vyloučení: 7:10. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 7822. Střely na branku: 25:24. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4.
Růžička – Kolář II, Benák, Havíř, Borer, Kočí, Drtina, Beneš – Kolář I, Koukal, Rákos – Radil, Kousal, Buchtele – Markovič, Nahodil, Somík – Starý, Zohorna, Cetkovský – Nosek.
Hamerlík – Hrabal, Zíb, Lojek, Klouček, Richter, Novotný – Kůrka, Bonk, Varaďa – Adamský, Peterek, Květoň – Rufer, Orsava, Hampl – Hrňa, Polanský, Hořava

Třinec proměnil nájezd a zaslouženě si vybudoval vedení

Pardubice sehrály herně možná nejhorší první třetinu v letošní sezoně. Východočeši působili malátným dojmem, na branku Petera Hamerlíka vyslali pouze čtyři střelecké pokusy. Třinec se prezentoval devíti ranami, z toho jedna byla přesná.

Přitom domácí hokejisté měli k dispozici hned v úvodu přesilovou hru, v ní se přízemní střelou prezentoval Casey Borer, jinak se toho v třinecké obraně moc neudálo. Ke konci početní výhody se nedovoleným bráněním provinil Václav Benák, ale i jeho pobyt mezi trestoměřiči se dočkal celého naplnění.

Třinec, vnímaje že Pardubice nepodávají optimální výkon, přidal a hned bylo před brankou u severní tribuny živěji. Erik Hrňa měl v 9. minutě velikou příležitost, po svižném Polanského pasu trefil tyč pardubické klece!

Ale i toto varování zůstalo z pardubické strany nevyslyšeno. Martin Růžička ještě stihl betonem zasáhnout proti nebezpečné Kůrkově střele, ale v 16. minutě kapituloval. Po Havířově faulu nařídili rozhodčí správně trestné střílení a Erik Hrňa jej úplně v pohodě proměnil – 1:0.

Srovnat stav mohli domácí hokejisté po Hamplově napadení, ale i když první lajna zmáčkla Oceláře v jejich defenzívě, tak se neprosadila.

Třinec využil přesilovku, pak snížil Radovan Somík

Druhé dějství přineslo nepříliš zaplněné aréně více vzrušivých momentů. Tím prvním byla akce ocelářského páru Adam Rufer – Jakub Orsava. Druhý jmenovaný se po straně řítil sám na brankáře Růžičku, ale nakonec on sám skončil na brankové konstrukci při své snaze skórovat.

O chvíli později mohl srovnat stav Petr Beneš. Juniorský bek v dresu Pardubic se dostal k zajímavé střele po Kousalově pasu, ale neprosadil se. Stejně dopadl i Casey Borer ostrou ranou od modré v přesilové hře po Polanského držení.

Během poloviny hrací doby se děly zajímavé věci v Hamerlíkově hájemství. Nejprve sice na třinecké útočné straně neuspěl Jan Peterek, aby pak ocelářská obrana zuby nehty držela těsné vedení při pardubickém tlaku. Sám před gólmanem Třincem se zjevil Jiří Cetkovský, neuspěl však. Po něm mohli srovnat Tomáš Zohorna s Janem Buchtelem, i oni ale nemířiili přesně ve velkých šancích.

Těžké chvíle pro hosty přišly v pardubické přesilovce pět na tři, Východočeši si ji zahráli plných dvaasedmdesát sekund, neuspěli však i díky obratným zákrokům třineckého brankáře.

Co se nepovedlo domácím, vydařilo se na straně hráčů v bílých dresech. V čase 34:48 putoval na trestnou lavici Lukáš Nahodil za podražení, zde však pobyl pouze šest sekund. Zpět ho vrátila povedená Hrabalova střela od modré čáry, která měla potřebné parametry: razanci a přesnost. 0:2!

Pardubičtí hokejisté, na které se snášel pískot roztrpčených diváků, přidali ve svém ofenzivním snažení. Výsledkem bylo snížení. Radovan Somík u pravé tyčky ve 38. minutě baseballovým způsobem dorazil Nahodilův pokus – 1:2.

Třinec si nenechal cennou výhru vzít

Na začátku závěrečného dějství Pardubice dohrávaly přesilovou hru, v ní ale přes šance Lukáše Nahodila a Radovana Somíka neuspěly. Třinec ustál silný nápor protivníka a z první možné příležitosti zasadil rozhodující úder.

Miloslav Hořava si hezky podél mantinelu najel do pásma, přebruslil dva protihráče a svou střelou možná o horní tyčku poslal hosty do vedení 1:3. Nádherný moment v podání třineckého útočníka!

Pardubice se nedostaly k pořádné odpovědi, nepomohla jim ani přesilovka po Adamského sekání, ani ta po bitce mezi tímto třineckým útočníkem a Petrem Koukalem. Naopak Třinec si tolik potřebné vedení, které mu zajistilo postup do předkola play off, v klidu pohlídal a v čase 58:23 při pardubické power play přesnou střelou Radka Bonka pojistil – 1:4.

Ladislav Lubina (ČSOB Pojišťovna Pardubice): Pokračovali jsme ve výkonu z posledního utkání a dneska jsme byli trapní. Dál k tomu nemám, co více říct.

Jan Tlačil (Oceláři Třinec): Chtěli jsme hrát zodpovědný hokej, protože v posledních zápasech jsme dostali hodně gólů. Myslím, že se nám to povedlo. Celá první třetina byla z naší strany opravdu velice dobrá, měli jsme to pod kontrolou. Ve druhé třetině pod dojmem toho, že jsme inkasovali gól, jsme začali hrát zase jiný hokej, což nefungovalo. Chci poděkovat hráčům, že ve třetí třetině se vrátili k tomu, co jsme hráli v té první, to znamená zodpovědně a s nasazením, jednoduché kombinace. To vše nám přineslo velice dobrý výsledek.