Druhý duel v Plzni dopadl pozitivně pro domácí

04.01.2021 · Martin Stebel
Třinečtí hokejisté absolvovali v pořadí už pátý duel na ledě soupeře v řadě. Po nedělní výhře v Plzni se tentokrát radoval urputně bojovný domácí celek. Oceláři sice měli výraznou střeleckou aktivitu, jenže marně hledali recept na výborně chytajícího Dominika Pavláta. Další extraligový souboj čeká tým Václava Varadi v pátek, kdy doma přivítá Pardubice.
6.kolo, pondělí 4.1.2021
Plzeň
5:0
LOGSPEED CZ Aréna
Třetiny: 1:0, 0:0, 4:0  Branky a nahrávky: 12. Pour (Stříteský, L. Kaňák), 52. Čerešňák (Gulaš, Budík), 53. Straka (Gulaš), 58. Straka, 59. Straka (Eberle) Rozhodčí: Hodek, Pešina – Malý, Pešek. Vyloučení: 4:5. Vyšší tresty: Gulaš - Marcinko oba 10 min. Využití: 2:0. Střely na branku: 25:39. Zblokované střely: 6:20. Hity: 18:11. Vhazování: 29:35. Bez diváků
HC Škoda Plzeň: Pavlát (Frodl) – Budík, Čerešňák (A), Lang, Kvasnička, Vráblík, Stříteský, L. Kaňák – Suchý, Kodýtek, Gulaš (C) – Straka (A), Vampola, Eberle – Rob, Stach, Pour – Slanina, Malát
HC Oceláři Třinec: Kacetl (Štěpánek) – Gernát, M. Doudera, D. Musil, M. Adámek, Jaroměřský, Kundrátek – Hrehorčák, P. Vrána (C), Martin Růžička (A) – M. Stránský, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Martynek, Marcinko, Kurovský – Dravecký (A), Peterek, Hrňa.

Také pro pondělní utkání dostal v třinecké brance důvěru Ondřej Kacetl, na druhé straně hřiště nahradil Frodla jeho kolega Pavlát. Trenéru Varaďovi v sestavě stále chyběli nově příchozí útočníci z Kanady. Na konci úvodní minuty hráli hosté přesilovku, jenže v té krom pumelice Gernáta od modré, nic nebezpečného nevyprodukovali. Lépe už vypadala situace, kdy Hrehorčák pasem oslovil Vránu, jehož jemná teč nadělala Pavlátovi problémy. Škodovka zahrozila Gulašem, ale jeho nenápadná střela prosvištěla okolo tyče.

Plzeň udeřila během přesilové hry ve dvanácté minutě. Kaňák na modré čáře rozehrál na Stříteského, který se na levém kruhu neukvapil, zahlédl lépe postaveného Jakuba Poura, jenž střelou z první poslal puk do sítě. Vyrovnání měl na hokejce krátce poté Jaroměřský. Ten se pohotově zjevil před Pavlátem, avšak ránou zápěstím zasáhl pouze brankovou konstrukci. Třinečtí si v rámci první části vytvořili poměrně velkou aktivitu, o čemž svědčí statistický údaj o střelách - 7:15. Do kabin se ale odcházelo se skromným vedením Západočechů.

Blízko vyrovnání se ocitl zkraje druhé třetiny elitní kanonýr Stránský. Obral o kotouč Kaňáka, dostal se do brejku, ovšem Pavlát měl betony na svém místě. Plzeň se chvíli poté připomenula zásluhou Eberleho, který zaměstnal Kacetla štiplavým projektilem z levého křídla. Jednoznačný smolař druhé třetiny nosil na zádech jmenovku "Stránský". Hostující útočník s číslem 44 mohl skórovat hned třikrát, ale ve všech případech si "vylámal zuby" na bezchybném Dominiku Pavlátovi.

Plzeň po polovině zápasu ohrožovala Kacetla dosti sporadicky. Většinou to domácí zkoušeli z větší vzdálenosti. Největší příležitost měl na hokejce nejproduktivnější hráč Indiánů Gulaš, který v závěrečné minutě prostředí periody trefil ze zápěstí tyč. Převahu a značnou aktivitu vedoucího týmu znovu nejlépe dokumentoval celkový poměr střel - 11:27.

Obraz hry se příliš nezměnil ani na startu třetí třetiny. Oceláři měli i nadále územní převahu, jenže plzeňská obrana na čele s vynikajícím Pavlátem efektivně rozbíjela snahu favorita. Solidní možnost si vytvořil například Gernát, který chtěl plzeňského fantóma obelstit kličkou. Neujala se ani následná dorážka Kurovského. Znovu tedy naplno zafungovalo okřídlené heslo "nedáš-dostaneš". Indiáni dostali možnost přesilové hry, kterou bleskově zhodnotili.

Milan Gulaš optimálně naservíroval puk pro Petera Čerešňáka a ten tvrdou ránou rozvlnil síť podruhé. Plzeň se nesla na vlně euforie a necelou minutu poté svůj náskok ještě zvýraznila. Gulaš nejprve v signalizované výhodě sám proti Kacetlovi neuspěl, ale puk vyplaval na brankoviště, odkud ho do poloodkryté brány dorazil Petr Straka.

V samotném závěru to ještě hosté zkusili v šesti, ale ani varianta s power play nevyšla podle představ. V čase 57:31 totiž trefil opuštěnou branku Petr Straka. Jenže to nebylo vše. Oceláři v pondělí museli vypít kalich hořkosti až do dna. Znovu u toho nescházel všudybyl Petr Straka, který zkompletoval hattrick poté, kdy osmdesát vteřin před koncem střelou mezi betony dal definitivní razítko na plzeňský triumf.

Jiří Hanzlík (HC Škoda Plzeň): "Dneska by se dalo říci, že hokej nemá logiku. Zápas nám bezpochyby vychytal Dominik Pavlát. Bylo to jeho utkání, zlikvidoval velké šance Třince, místy jsme byli až pod drtivým tlakem hostů. Výsledek vypadá jednoznačně, ale kdo zápas viděl, tak musí vědět. Velká pochvala pro našeho brankáře."

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Náš výkon se mi v prvních padesáti minutách líbil. Hráli jsme velice dobře, ale v posledních zápasech nás tlačí bota v proměňování šancí. Dneska jsme jich měli spoustu, abychom se dostali do vedení. Zápas rozhodl druhý gól Plzně, závěr už měli hráči v hlavách, byli zklamáni z průběhu hry. Bohužel zápas se hraje šedesát minut a to jsme dneska nehráli."