Dvanáctou výhru trefil kapitán

16.01.2015 · Michal Samiec
Třinečtí dokázali v prodloužení vyhrát ve Zlíně, když se při netradičním počtu hráčů na ledě trefil Rostislav Klesla. Oceláři nepoznali hořkost porážky už 12 zápasů v řadě a vyrovnali tak výkon Plzně ze sezóny 2011/12, který je považován za novodobý rekord.
38.kolo, pátek 16.1.2015
Zlín
2:3p
Třetiny: 1:1, 0:0, 1:1 - 0:1  Branky a nahrávky: 4. Ondráček (Žižka, Čajánek), 50. Matějíček (Čajánek) – 7. M. Doudera (Dravecký, Polanský), 55. Galvas, 65. Klesla (Plíhal). Rozhodčí: Homola, Pešina – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 7:9. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5216. Střely na branku: 22:37. Zblokované střely: 9:20. Hity: 10:6. Vhazování: 26:37. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3.
Kašík – Marušák, Horák, Matějíček, Žižka, Kotvan, Urbanec – Ondráček, Čajánek, Veselý – P. Holík, Vlach, Říčka – Okál, Leška, Köhler – Kubiš, Šťastný, F. Čech
Hamerlík – Klesla, Hrabal, Linhart, Galvas, M. Doudera, D. Nosek, Foltýn – Orsava, Kreps, Jašek – Adamský, Polanský, Dravecký – Rákos, Plíhal, Chmielewski – Matuš, Marek Růžička, Cienciala

Oceláři nastoupili do zápasu ve Zlíně notně oslabeni. Z prvního útoku po posledním utkání s Hradcem Králové vypadl druhý nejlepší střelec extraligy Hrňa, do zápasu nenastoupil ani Klepiš, Žejdl a také Rufer, který si v pondělí nešťastně zlomil kotník. V obraně nadále chybí nejproduktivnější bek soutěže Roth a trenéři samozřejmě nadále nemohou počítat s dalším forvardem Zbyňkem Irglem. Naopak do sestavy se po čase vrátil Hrabal a útočníci Kreps s Rákosem a mladíkem Jaškem. V brance Ocelářů poprvé v novém roce dostal prostor Peter Hamerlík. Na domácí straně v barvách Zlína chyběli obránci Řezníček s Valentou, v útoku domácímu trenérovi Rostislavu Vlachovi nejvíce scházel Jakub Svoboda.

Třinečtí nezahájili utkání nejlépe – po 123 sekundách putoval na hanbu za podrážení Plíhal a domácí s početní výhodou naložili výborně. Tomáš Žižka zachoval chladnou hlavu a poslal puk na teč Jiřímu Ondráčkovi, který příležitost využil. Slezský výběr však nelenil a po vyloučení asistenta u prvního gólu Žižky vyrovnal. Milan Doudera dostal pěkný pas zpoza branky na vrchol kruhu a nemýlil se – druhým gólem v sezóně vyrovnal na 1:1.

Hosté se po první přesilovce Zlína, ze které padl gól na 1:0, nepoučili a ještě nebylo odehráno ani devět minut a už hráli podruhé oslabení. Kleslovo vyloučení však potrestáno nebylo. V polovině 18. minuty přišla chyba obranného systému Ocelářů, za záda všech si najel Petr Leška a Tomáš Linhart jej musel při zakončení nedovoleně atakovat. Zlínský lišák s číslem 19 si však na slovenského gólmana v barvách Třince nepřišel, skóre se tedy neměnilo.

Druhá část zápasu byla zahájena zbývajícím časem třinecké přesilovky, avšak Oceláři v této početní výhodě nezářili. Paradoxně až po skončení trestu Köhlera hosté mužstvo ve žlutém pořádně zmáčkli. Střílel třeba Adamský nebo Polanský, který se dostal až před Kašíka. Změnu skóre nepřineslo ani vyloučení Foltýna na straně Ocelářů, ani přesilovka Třince, když pykal opět Žižka. Pěknou šanci si po zatažení puku do pásma Chmielewským vytvořila Plíhalova forma, ale následoval faul Galvase na Leškovi, a tak domácí počtvrté hráli přesilovku.

Druhá polovina prostřední hrací doby byla naplněna trochu nervóznějším hokejem a přesilovými hrami domácích. Po vyloučení Galvasově se zlínští hráči a fanoušci dožadovali aspoň kratičké přesilovky pět na tři, protože Klesla trefil holí do obličeje Okála. Ten však faulu notně přidal, za filmování dostal od rozhodčích menší trest, a tak se dvojnásobné oslabení Třince nekonalo. Slezané ale plný stav hráčů do konce třetiny neudrželi – vyloučen byl ještě Linhart. Naštěstí pro hosty i toto vyloučení bylo nepotrestáno.

Úvod třetí hrací doby byl z obou stran opatrný. Jako by týmy nechtěly udělat chybu, protože cítily, že toto utkání ovládají obrany. Kombinovali Třinečtí, kombinovali domácí, Čajánkova formace přitápěla Hamerlíkovi, ale gól se neurodil. Ten padl až poté, co si Zlínští vykoledovali faul. Nejprve měli výbornou šanci po akci Köhlera s Leškou, následně si nedovoleně počínal Kreps a domácí tak hráli další přesilovou hru. Tu využil už po třech sekundách Martin Matějíček, který se opřel do rány ihned po vyhraném buly Čajánkem. Domácí vedli 2:1. Oceláři však zbraně nesložili – 4 minuty a 51 sekund dělilo Matějíčkův gól a vyrovnání Lukáše Galvase, který se prosadil nenápadným nahozením od modré.

Zlínští si ihned po Galvasově gólu mohli vzít vedení zpět, do minuty se do velké šance dostal Vlach, ale selhal. Byl sám před brankou, trefil však jen třineckého brankáře. Následně inkasoval menší trest Leška a hosté tak měli šanci utkání rozhodnout. Ale během 120 sekund nedali gól, a tak se Zlín ubránil. Jelikož ani jeden tým nevyužil velkou šanci rozhodnout během šedesáti minut normální hrací doby, muselo utkání do prodloužení.

Prodloužení přineslo zajímavou zápletku. Nejprve mohl rozhodnout Žižka, svůj průnik před Hamerlíka však v gól neproměnil. Následně dostal velkou možnost rozhodnout Třinec – na dvě plus dvě minuty byl za vysokou hůl vyloučen Kotvan. Hosté však dokonale vlastní přesilovku zneutralizovali – nejprve se nechal vykázat Kreps a následně Foltýn. Hrálo se od poloviny druhé minuty prakticky neustále tři na tři. Tento počet hráčů na ledě ale hostům vyhovoval, po asistenci Plíhalově rozhodl v čase 64:09 Rostislav Klesla. Konečný stav 2:3!

Rostislav Vlach (trenér Zlína): "Myslím si, že to bylo pohledné utkání pro diváky. Mělo to nějaký náboj a tempo. Zápas to byl dobrý z obou dvou stran. Rozhodlo asi trošku víc štěstí, kterého měl víc Třinec než my. Odehráli jsme dobrý zápas. Hráčům nemůžeme nic vytknout, jen nám chybělo trochu to štěstí.“

Václav Varaďa (asistent trenéra Třince): "Pečlivě jsme se připravovali na dnešní utkání. Věděli jsme, že nás tady nebude čekat přátelské prostředí a očekávali jsme těžký zápas. Domácím jde o hodně, chtějí se dotáhnout do středu tabulky a my jsme strašně rádi, že jsme dnešní utkání zvládli. Byl to vyrovnaný zápas s nádechem play off, kdy rozhodly přesilové hry. My jsme byli o trochu šťastnější v tom utkání a jsme rádi za dva body.“