Evropská pouť končí, Oceláři podlehli Jönköpingu 1:3

06.10.2015 · Martin Stebel
V odvetném utkání prvního kola play-off Ligy mistrů sice třinečtí hokejisté po Klepišově brance vedli, jenže domácí díky zvýšené aktivitě vývoj otočili a radují se z postupu do osmifinále. Navzdory vyřazení zanechali Oceláři pozitivní dojem a letošní evropskou hokejovou pouť ukončili důstojně a se vztyčenou hlavou!
1/16F, úterý 6.10.2015
HV71
3:1
Třetiny: 0:0, 1:1, 2:0   Branky a nahrávky: 31. Eidstedt (Sandberg), 52. Abbott (Almquist, Hansson), 60. Bengtsson (Laine) – 27. Klepiš (Adámek) Rozhodčí: Petri Lindqvist (FIN), Mikael Sjoqvist – Henrik Pihlblad, Emil Wernstrom (všichni SWE) Vyloučení: 2:3 Využití: 1:0 Střely na branku: 30:25 Diváci: 1114 Průběh utkání: 0:1, 3:1
Ersberg – Almquist, O´Byrne, Johansson, Hansson Cederholmd, Eidstedt, Moverare – Thörnberg (A), Önnerud (A, CTS), Christensen – Tedenby, Abbott (C), Laine – Lundh, Sandberg, Bengtsson – Melin, Stenlund, Andersson – Ahl.
Hamerlík (od 47. min Hrubec) – Klesla (C), M. Doudera, Nosek, L. Doudera, Linhart, Adámek – Orsava, Kreps, Irgl (A) – Svačina, Matuš, Klepiš – Jašek, Rufer, Hrňa (CTS) – Dravecký, Rákos, Chmielewski.

Čeští vicemistři v úterním večeru krom tria Adamský, Polanský, Galvas nemohli poslat na led ani Tomáše Plíhala a Josefa Hrabala. Oba vyřadilo ze hry virové onemocnění.

Odvetné střetnutí prvního kola play-off Ligy mistrů začalo oboustranně ve svižném tempu. Začátkem druhé minuty domácí dvojice Hansson - Tedenby ohrozila Petera Hamerlíka, ten však byl pozorný. Z protiútoku zahrozilo duo Rufer - Hrňa, ale rovněž gólman Švédů byl na svém místě. Po náhrávce Svačiny se v nadějné pozici ocitl kapitán Klesla, ale svým důrazem pouze "zboural" brankovou konstrukci. I nadále bylo rušno na obou stranách. Dorážku Almquista dokázal třinecký strážce svatyně zpacifikovat betonem.

Skóre se poprvé mohlo měnit na konci 12. minuty. Od modré prudce vypálil kapitán Abbott, do jeho projektilu vložil před brankovištěm hůl Tedenby a kotouč orazítkoval hostující klec. Hodně živo bylo také v samotném závěru první periody. Do otevřené obrany vnikl Dravecký, bekhendem předložil touš Chmielewskému, který měl v nadějné pozici málo prostoru k zakončení a svou možnost nevyužil. Poslední minuta se nesla v režii domácího celku. Brejkovou situaci dva na jednoho na poslední chvíli obětavě uhasil David Nosek.

Vstup do prostředního dějství byl ve znamení aktivity HV71. Vidět byl především rychlonohý Mattias Tedenby, jenže jeho pokusy postrádaly přesnost i razanci. Na druhé straně hřiště neskočily úspěšně akce Hrni či Orsavy. První početní výhoda Švédů ve 25. minutě znamenala poměrně vysoký stupeň nebezpečí. Pokusy Teemu Laineho a Tedenbyho však Hamerlík dokázal zlikvidovat.

Skóre se tak poprvé měnilo na konci 27. minuty a radovali se zástupci České republiky. Na začátku akce byl uzdravený Vladimír Svačina, od modré vypálil mladý zadák Marian Adámek, brankář Ersberg kotouč pouze vyrazil před sebe a duchapřítomný Jakub Klepiš zametl kus černé gumy do sítě - 0:1!

Radost Ocelářů však bohužel neměla dlouhého trvání, vyrovnáno bylo vteřinu po polovině základní hrací doby. Domácí zvýšili obrátky, z čehož rezultoval tlak. Téměř od modré čáry nekompromisně napřáhl Axel Eidstedt a kotouč z jeho hole si našel cestu do třinecké branky - 1:1. Stejný muž mohl skóre dokonce otočit, ale jeho pumelice z 33. minuty naštěstí pouze rozezvučila brankovou konstrukci. V závěru druhé dvacetiminutovky hráli přesilovku rovněž Oceláři. V poslední minutě mohl skórovat Zbyněk Irgl, jenž se ocitl zcela sám před gólmanem, ale prováhal ideální okamžik k zakončení.

Švédský klub zahájil třetí část náporem a Peter Hamerlík se rozhodně nemohl nudit. Vyznamenat se musel hlavně proti ráně Törnberga, kterého bravurně vychytal. Nepříjemný okamžik nastal ve 45. minutě, kdy z levého kruhu vystřelil Önerud. Puk z jeho hole zasáhl pravou ruku třineckého kapitána Klesly, který s bolestivou grimasou opustil led. Aby toho nebylo málo, Oceláře postihla další citelná ztráta. Zápas kvůli zranění nedokončil ani Peter Hamerlík. Jeho náhradník Šimon Hrubec však několika jistými zákroky držel tým nad vodou.

Rozhodující chvíle nastala během přesilové hry domácích při vyloučení Lukáše Doudery v 52. minutě. Od modré čáry střílel Adam Almquist, puk se odrazil před Hrubce, kde jej z bekhendové strany zvedl pod víko kapitán Chris Abbott a domácí vedli 2:1. Oceláři sympaticky nesložili zbraně a nadále se aktivně a sebevědomě hnali za vyrovnáním. Nejblíže k tomu měl Zbyněk Irgl, který v situaci dva na jednoho trefil pouze připravenou lapačku Erika Ersberga. V závěru hosté vsadili vše na jednu kartu, odvolali brankáře, ale tahle herní varianta nepřinesla potřebný efekt. Trefou do opuštěné branky naopak pečetil postup HV71 Anton Bengtsson.

Oceláři tedy pro letošek končí evropský hokejový příběh, ale za své vystoupení se rozhodně stydět nemusí. Ligu mistrů opouštějí po statečném boji hrdě a s hlavou nahoru!

Jiří Kalous (HC Oceláři Třinec): "Byl to velmi těžký zápas, který nám zkomplikovala zranění Petera Hamerlíka a Rosti Klesly. Hra z naší strany nebyla špatná, o výsledku ale rozhodla jedna přesilovka. Měli jsme hodně zraněných, v podstatě tři klíčoví hráči se zranili. Jejich zkušenosti nám v závěru chyběly. Uvidíme, co řekne doktor po vyšetření. V Lize mistrů končíme a jsme smutní. Byla to pro nás obrovská zkušenost, především pro český hokej. Mladí hráči potřebují takový typ konkurence, pouze při mezinárodní konfrontaci vidí, jak na tom ve skutečnosti jsou."