Fantazie! Oceláři ve finále Spengler Cupu!

30.12.2019 · Martin Stebel, Michal Samiec, foto: KEYSTONE/Gian Ehrenzeller, #SpenglerCup
Velká paráda! Oceláři zvládli dramatickou bitvu v rámci semifinále Spenglerova poháru a favorizovanou Ambri-Piottu porazili 3:2 po prodloužení. Vítěznou trefu obstaral po ideálním pasu Martynka z úniku Matěj Stránský. Na Silvestra čeká od 12:10 hod. české mistry finálový souboj proti výběru Kanady!
2. semifinále, pondělí 30.12.2019
Ambrì-Piotta
2:3p
Eisstadion Davos
Třetiny: 1:0, 0:1, 1:1 - 0:1  Branky a nahrávky: 5. Dal Pian (Incir, Douay), 52. Flynn (Jelovac) – 40. O. Kovařčík (Martynek, M. Kovařčík), 46. Dravecký (Gernát, M. Stránský), 62. M. Stránský (Martynek, D. Musil). Rozhodčí: Salonen (Finsko), Hebeisen – Progin (oba Švýcarsko), Šišlo (Rusko). Vyloučení: 2:4. Bez využití. Střely na branku: 37:34. Nejlepší hráči: Daniel Manzato – Petr Kváča. Diváci: 6 300.
HC Ambri-Piotta: Manzato – Plastino, Jelovac, Fora, Dotti, Ngoy, Pinana, Fohrler – Wolski, Flynn, D´Agostini – Miranda, Zwerger, Müller – Egli, Goi, Trisconi – Sabolič, Douay, Dal Pian – Incir. Trenér: Cereda.
HC Oceláři Třinec: Kváča – M. Doudera, Gernát, D. Musil, Hrachovský, M. Adámek, Zahradníček, Haman – Dravecký, Marcinko, M. Stránský – Martynek, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Adamský, Polanský, Chmielewski – Hrňa, Mikulík, Novotný – Szturc. Trenér: Zadina.

V první třetině semifinálového souboje mezi švýcarským týmem Ambrì-Piotta a třineckými Oceláři začali aktivněji dle protokolu i převahy v hledišti domácí hokejisté, tedy hráči švýcarského souboru. V polovině třetí minuty měli první možnost hrát přesilovou hru, a přestože ji sehráli aktivně, nevyužili ji. Udeřili ovšem necelou půlminutu po jejím skončení, když se střelou z předbrankového prostoru prosadil Giacomo Dal Pian. Hned dalších zhruba třicet sekund na to mohl vedení navýšit Trisconi, ale jeho zakončení se otřelo jen o tyč Kváčovy branky. V první dvacetiminutovce byli aktivnější hráči švýcarského týmu, k čemuž přispěly i tři přesilovky na jejich straně.

V prostřední dvacetiminutovce byl obraz hry mnohem vyrovnanější, což bylo způsobeno i mnohem větší disciplinovaností. Oba týmy spálily nějaké šance, skóre se dlouho neměnilo. Až tři a půl minuty před druhou sirénou byli Třinečtí potrestáni za špatné střídání a Ambrì-Piotta nevyužila ani čtvrtou přesilovku v utkání. Na začátku závěrečné minuty druhé třetiny se střelou k pravé tyči Manzatovy branky prosadil Ondřej Kovařčík.

Třetí třetinu začali lépe Oceláři. V polovině šesté minuty přebral na levém kruhu puk po střele Gernáta Vladimír Dravecký a bekhendem překonal brankáře švýcarského týmu a otočil tak skóre na stranu třineckých hokejistů. Hráči slezského týmu hned po brance na 2:1 dostali možnost pojistit své vedení v početní výhodě, tu ale nevyužili. Do hry se tak vrátili zase hráči Ambrì-Piotty, kteří na začátku dvaapadesáté minuty vyrovnali po gólu Briana Flynna. Branku musel přitom doslova najít videorozhodčí. Do konce třetí třetiny již rozuzlení zápasu nepřišlo.

Toho se diváci na vyprodaném davoském zimním stadionu dočkali po 106 sekundách prodloužení, když puk v mezikruží převzal od Martynka Matěj Stránský a poslal Oceláře do silvestrovského finále proti prvnímu soupeři Třince na letošním ročníku Spenglerova poháru. Třinečtí hokejisté se tak s Kanadou střetnou i v posledním zápase letošního turnaje i celého kalendářního roku. Oceláři tak jsou po patnácti letech prvním českým klubem, který si finále v Davosu zahraje – naposledy v roce 2004 podlehla Sparta domácímu Davosu. Finále Kanada – Třinec je na programu na Silvestra ve 12:10 hod.

Jiří Raszka (HC Oceláři Třinec): "Je to obrovský úspěch nejen pro Třinec, ale troufám si tvrdit i pro český hokej. Věděli jsme, že Ambri hraje agresivní hokej s aktivním napadáním, je to bruslařský kvalitní tým. Soupeř měl den volna navíc, první třetina proto byla hrozně náročná, měli jsme v nohách těžký duel s Ufou. Zápas byl vyrovnaný, v prodloužení jsme využili situaci dva na jednoho, Matěj Stránský výborně šlapal do branky a šanci proměnil. Neměl jsem obavy z toho, že nám dojdou síly, když máte v týmu vnitřní sílu, únava jde stranou. Moc dobře víme, že Spengler Cup už dlouho žádný český tým nevyhrál, do finále půjdeme s čistou hlavou a porveme se o zlato."