Finále pro Kanadu, Oceláři vezou ze Spengler Cupu stříbro!

31.12.2019 · Martin Stebel, foto: KEYSTONE/Gian Ehrenzeller, #SpenglerCup
Vyvrcholení 93. ročníku legendárního Spengler Cupu přineslo zlatou radost kanadskému týmu. Třinečtí hokejisté po mimořádně náročném programu drželi s favoritem krok úvodní dvacetiminutovku, ale Kanada v dalším průběhu ukázala obrovskou kvalitu a vítězí výrazným rozdílem. Oceláři končí turnaj hrdě a s hlavami nahoře, na Spenglerově poháru se prezentovali výbornou hrou, udělali českému hokeji pozitivní reklamu a pod Javorový vezou cenné stříbro.
Finále, úterý 31.12.2019
Team Canada
Eisstadion Davos
Třetiny: 0:0, 3:0, 1:0  Branky a nahrávky: 30. Jeffrey (Tambellini, Versteeg), 32. Mitchell (Noreau, Clark), 34. Versteeg (Noreau, Jeffrey), 45. Jeffrey (Noreau). Rozhodčí: Lemelin (USA), Romasko (Rus) - Kaderli (Sui), Nikulainen (Fin). Vyloučení: 2:5. Využití: 3:0 Střely na branku: 37:26. Nejlepší hráči: Fucale - Štěpánek. Diváci: 6300.
Team Canada: Fucale (Tomkins) – MacDonald, Noreau, Wiercioch, A. Grant, Maione, Postma, Mitchell – Versteeg, Jeffrey, Clark – DiDomenico, Winnik, Danforth – Boychuk, Fehr, Jooris – Upshall, Tambellini, Maxwell – Faille.
HC Oceláři Třinec: Štěpánek (Kváča) – M. Doudera, Haman, D. Musil, Hrachovský, Zahradníček, M. Adámek – Dravecký, Marcinko, M. Stránský – Martynek, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Adamský, Polanský, Chmielewski – Hrňa, Mikulík, Novotný – Szturc.

Do finálového souboje Spengler Cupu trenéři nemohli po Galvinšovi poslat dalšího klíčového beka - Martina Gernáta. V brance se od začátku znovu objevil Jakub Štěpánek a hned v prvních minutách se nenudil. Nejdříve likvidoval pokus nejlepšího střelce turnaje Kevina Clarka, krátce po něm ho z křídla otestoval Maxwell a do střelecké pozice se probil také Upshall.

Oceláři poprvé Fucaleho zaměstnali Marcinkem, jenž tečoval před kanadskou klecí. V závěru třetiny hráli Slezané přesilovku, ve které vypadala nadějně Martynkova akce, kdy se k zakončení na mezikruží dostal Chmielewski, jenže v rozhodujícím okamžiku trefil hýžďové svalstvo před sebou stojícího Granta.

Zatímco v první části Oceláři drželi s vysokým favoritem krok, druhá perioda už patřila javorovým listům. Třineckým po náročném programu docházely síly a dopouštěli se faulů. Nejdříve se ujala přesilovková kombinace, kdy Tambellini nakreslil ideální pas před branku pro Dustina Jeffreye. Ve 32. minutě hrála Kanada početní výhodu pěti proti třem a znovu nekompromisně udeřila. Tentokrát se ujala rána z levého kruhu, kterou se prezentoval Ian Mitchell.

V čase 33:09 byl už náskok třígolový. V další situaci pěti proti čtyřem nejprve třinecká obrana první střelu zblokovala, jenže pohotová dorážka Krise Versteega už byla úspěšná. Český mistr se snažil o rychlou odpověď, solidně vypadala například činnost Adamského před kanadskou svatyní, jenže Fucale prokázal nadstandardní reflex.

Oceláři sympaticky bojovali také ve třetí části finálové konfrontace. Kanaďanům nadělali aktivní rotací problémy Stránský, Chmielewski či Marcinko, ale javorové listy žádné drama nepřipustily. Definitivní pojistku na triumf v turnaji stanovila trefa Dustina Jeffreye, který v úniku nadvakrát protlačil puk do třinecké síťky. V závěru ještě Oceláři zkoušeli kosmeticky snížit, ale Zach Fucale několik pokusů zneškodnil a udržel čisté konto.

Kanadský výběr tak získává čtvrtý triumf z posledních pěti ročníků Spengler Cupu a celkově se jedná už o 16 vítězství na tomto tradičním tunaji. V nejlepší pětce turnaje se objevili hned dva Oceláři - Aron Chmielewski a Martin Gernát.

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): "Rozhodl fakt, že jsme pustili Kanadu do přesilovek, kde nám soupeř ukázal nesmírnou kvalitu a dal tři góly. Při hře pět na pět hráli kluci výborně, drželi se toho, co jsme jim řekli. Celkové hodnocení turnaje je pozitivní, kluci hráli fantastický hokej, výborně plnili to, co měli plnit. Po patnácti letech byl český tým ve finále, což je úspěch. Tým hrál srdcem, za což jim patří poděkování. Neměli jsme tady kompletní kádr, chci proto vyzvednou i kluky z Frýdku-Místku, pro které to musel být zážitek. Možná už nikdy v životě takový turnaj nebudou hrát, zvládli to perfektně. Věřím, že dobrou pohodu z Davosu si přeneseme i do extraligy. Pokud kluci budou pracovat tak poctivě, budeme úspěšní."
Dnes v 18:00 | Jun.
HC Energie Karlovy Vary