Gólová přestřelka pro Spartu, Oceláři v Praze padli 5:7

11.10.2015 · Martin Stebel
Horší období Ocelářů bohužel nekončí. V rámci jubilejního desátého kola extraligy velkou marodkou oslabený tým z Třince podal na ledě pražské Sparty statečný výkon, ale v brankové bohatém utkání podlehl 5:7. Dvě trefy hostů zaznamenal Vladimír Svačina s Jiřím Polanským, ve třetí části snížil Aron Chmielewski.
10.kolo, neděle 11.10.2015
Sparta Praha
7:5
Třetiny: 1:3, 4:1, 2:1  Branky a nahrávky: 6. Hlinka (Buchtele, Réway), 22. Piskáček (Hlinka, Buchtele), 24. Sabolič (Pech), 34. Réway, 37. Mikuš (Buchtele, Přibyl), 45. Hamilton (Réway), 60. Kumstát – 12. Polanský (Linhart, Irgl), 17. Svačina (Hrňa, Klesla), 18. Svačina (Polanský, Irgl), 31. Polanský (Foltýn), 55. Chmielewski (L. Doudera, Klepiš) Rozhodčí: Hodek, Souček – Bláha, Špůr Vyloučení: 8:5, navíc Čajkovský (SPA) 10 minut. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 6164. Střely na branku: 36:31. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 3:3, 3:4, 6:4, 6:5, 7:5. Nejlepší hráči utkání: Réway - Polanský.
Pöpperle (od 18. Lukáš) – Čajkovský, Barinka (A), Polášek, Piskáček, Hrbas, Mikuš, Eminger, Kalina – Kumstát (A), Pech, Sabolič – Réway, Hlinka (C), Klimek – Hamilton, Přibyl, Buchtele – Černoch, Cingel, Kudrna.
Hrubec (od 41. Šimboch) – Klesla, M. Doudera, Nosek, L. Doudera, Roman, Linhart, Adámek, Foltýn – Irgl, Polanský, Cienciala – Matuš, Klepiš, Svačina – Hrňa, Rákos, Rufer – Christov, Jašek, Chmielewski.

Oceláři vstoupili do nedělního duelu opět v notně oslabené sestavě. Krom Petera Hamerlíka scházeli také Lukáš Galvas s Josefem Hrabalem, v útoku potom absentovali Jakub Orsava, Vladimír Dravecký, Kamil Kreps, Tomáš Plíhal a Martin Adamský.

Úvod odvety za poslední semifinále play-off sparťanům vyšel. V první vážnější šanci sice ještě Čajkovský minul, ale poté už šli domácí v první přesilové hře do vedení po krásné souhře celé pětky. Réway nahrával od mantinelu na Buchteleho u tyčky, který ještě na druhé straně dobře tušil najíždějícího Jaroslava Hlinku. Ten z první trefil mezeru mezi tyčkou a přesouvajícím se Hrubcem. Na druhé straně se ocitl ve velké šanci Polanský, ale promáchl.

V první přesilovce Třince už si to ale Jiří Polanský vynahradil a dorážkou Linhartovy střely poslal kotouč za Pöpperleho. Oceláři dokázali využít i druhou početní výhodu, kterou jim Pražané nabídli. Pöpperle vyrazil střelu betony a rozehrával hokejkou, ale jen na Hrňu, který postrčil puk na Vladimíra Svačinu. Ten už střílel do odkryté branky, kterou hájil pouze obránce Piskáček. O 44 vteřin později se Vladimír Svačina prosadil podruhé a vyhnal sparťanskou jedničku z branky.

I začátek druhého dějství patřil Spartě, která během prvních čtyř minut srovnala skóre na 3:3. Nejprve zúročil Hlinkovu nahrávku z levého kruhu pálící obránce Jan Piskáček, poté vyrovnal slovinský forvard Robert Sabolič. Ten se v individuální akci uvolnil kličkou obránci a prostřelil Hrubce mezi betony. Střídajícího Lukáše ve sparťanské brance po drzém průniku jako první pořádně prověřil Cienciala, ale gólman v čistě bílé masce jeho pokus lapil. A ramenem vyrazil i nebezpečnou střelu Hrni v třinecké přesilovce.

I Hrubec ale svůj tým podržel, když v těsném sledu pokryl střely Hlinky a Čajkovského. A jeho spoluhráči zaúřadovali na druhé straně, kde zůstal sám před Lukášem Jiří Polanský a svým druhým gólem v zápase poslal Oceláře znovu do vedení. To jim ale vydrželo jen necelé dvě minuty, než Sparta znovu srovnala. Martin Réway sice musel počkat, až se mu vyražený puk dostane na forhend, ale jeho dělovka pod břevno nakonec stála za to.

O další tři minuty později šli do vedení pro změnu Pražané. Přesilovou hru využil Juraj Mikuš, který si najel před branku, dostal nahrávku od Buchteleho a prostřelil Hrubce mezi betony. A před třineckým brankářem bylo hned rušno znovu. Puk mu propadl, zůstal ležet za ním a sparťané se snažili dorážet, což vyústilo v potyčku. Z té se oddělili nejaktivnější Čajkovský s Hrňou a sparťanský bek udělal s třineckým útočníkem krátký proces.

Do třetí třetiny nastoupil v brance Ocelářů místo Hrubce Šimboch a i on na vlastní kůži brzy poznal, že starty třetin patří v tomhle zápase domácím. Svým prvním gólem v dresu Sparty zvýšil na 6:4 po nabídce Réwaye Kanaďan Curtis Hamilton. Krátce nato ujeli ve vlastním oslabení Kumstát se Saboličem, ale poslední nahrávka na slovinského útočníka už byla navíc. Třinec dokázal pět minut před koncem třetí části srovnat, když se z úhlu prosadil Aron Chmielewski.

Poté navíc hrál přesilovku, ve které znovu ujelo duo Sabolič – Kumstát. Tentokrát zakončoval Slovinec střelou vedle. Sparťané už ale jednogólový náskok dokázali uhájit a v power play přidat sedmý zásah do prázdné třinecké branky. Na 7:5 pečetil Petr Kumstát.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "U nás to byla paradoxně obrácená situace, než v minulém zápase (s Plzní), kdy jsme vedli a pak se to nějakým způsobem zamotalo. Teď se nám zase podařilo otočit zápas, který se pro nás nevyvíjel dobře. Museli jsme udělat nějaké změny, pomohlo to mančaftu. Začali jsme se lépe pohybovat, i když i v té první třetině jsme nehráli nijak špatně. Ale by to takové opatrnější, soupeř proměnil dvě přesilovky a dostal se poměrně lacino do vedení. Víme, že dostáváme moc branek, ale zaplaťpánbůh jsme jich dali víc než soupeř. Věděli jsme, že Třinec hraje v hodně oslabené sestavě, přesto tady odehrál výborný zápas."

Jiří Kalous (HC Oceláři Třinec): "Mrzí mě, že si neodvážíme žádný bod. Pět vstřelených branek nám tu šanci mohlo dát, ale bohužel jsme nabídli Spartě několik přečíslení, která využila. Tyto chyby nás zatím sráží a nejsme pak schopní zápas dotáhnout k bodovému zisku."