Hra, set, zápas! V derby jasně lepší Oceláři!

15.12.2020 · Daniel Ježek
První derby sezony? Jednoznačná záležitosti! Vedoucí Oceláři na svém ledě přivítali rivala z Vítkovic a nedali mu šanci! Třinečtí zvítězili 6:0, bodovali podvacáté a upevnili si vedení v tabulce. Dvěma góly se blýskl Erik Hrňa, první čisté konto v extralize vychytal Josef Kořenář.
3.kolo, úterý 15.12.2020
Vítkovice
6:0
Třetiny: 2:0, 3:0, 1:0  Branky a nahrávky: 6. M. Stránský (Gernát, Martin Růžička), 10. Hrňa (Martin Růžička, Gernát), 23. O. Kovařčík (Kurovský, Kundrátek), 25. Martin Růžička (Kundrátek, P. Vrána), 37. Hrehorčák, 45. Hrňa (Gernát, M. Stránský). Rozhodčí: Pešina, Lacina – Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 3:7, navíc Marcinko (TRI) DKÚ - Marosz (VIT) 10 min. OT. Využití: 4:0. V oslabení: 0:0. Utkání hráno bez diváků. Střely na branku: 34:27. Zblokované střely: 13:16. Hity: 5:10. Vhazování: 35:34. Průběh utkání: 6:0.
HC Oceláři Třinec: Kořenář (Štěpánek) – M. Doudera, Gernát, D. Musil, Galvinš, Kundrátek, Jaroměřský, M. Adámek – Martin Růžička (A), P. Vrána (C), M. Stránský – Hrňa, Marcinko, Dravecký (A) – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Hrehorčák – Kurovský, R. Veselý, Kofroň.
HC Vítkovice Ridera: Mi. Svoboda (25. Dolejš) – R. Polák (C), Trška, Štencel, Koch, R. Černý, L. Kovář, Kubeš – Werbik, Hruška (A), Schleiss (A) – M. Kalus, Marosz, Dej – Mallet, Baláž, Dočekal – Lednický, J. Mikyska, Fridrich.

Do prvního letošního derby utkání vstoupili lépe domácí Oceláři, kteří měli v zádech sérii devatenácti zápasů se získaným bodem. Tuto šňůru chtěli Třinečtí natáhnout i v souboji s krajským rivalem. Hned v první minutě se do slušné šance dostal Dravecký, slovenský forvard ale na Svobodu nevyzrál. V páté minutě hráli domácí první početní výhodu zápasu, tuto příležitost dokázali využít. Střelu Martina Gernáta od modré šikovně tečoval Matěj Stránský, hostující gólman byl bez šance. Hosté mohli následně srovnat krok po Draveckého faulu, Marosz ale v dobré šanci Kořenáře nepřekonal.

V deváté minutě dostali Třinečtí další možnost přesilovky, i tuto výhodu Oceláři využili. Martin Růžička namazal zcela volnému Eriku Hrňovi, ten z voleje napálil horní růžek Svobodovy branky. Do tlaku se následně dostali Ostravané, Mallet ale ve dvou šancích neuspěl. Ve třinácté minutě pak Svobodu nepříjemně ohrožoval Růžička, třinecký snajpr ale z blízka neuspěl. Domácí následně mohli přidat další branku při třetí přesilovce, Růžička ale ve vyložené šanci nedal. Slezanům se následně nepovedla ani další početní výhoda po faulu Tršky, v závěru třetiny pak domácí ubránili oslabení po Kurovského prohřešku.

Do druhé třetiny naskočili Oceláři podobně, jako do první dvacetiminutovky. Rychlá přesilovka a rychlá branka. Bomba Kundrátka se od Kurovského odrazila do volného prostoru, odkud bekhendem skórovat Ondřej Kovařčík. Za další dvě minuty se skóre opět měnilo, znovu se radovali domácí. Kundrátek krásně vyzval ke skórování Martina Růžičku, nejproduktivnější hráč ročníku se z pravé strany nemýlil. Hosté na nepříznivý vývoj reagovali střídáním gólmanů, Dolejš musel minutu po svém nástupu řešit akci Stránského s Vránou.

V polovině duelu Oceláři hráli další přesilovku, Stránský ale ve vyložené šanci neuspěl. V pětatřicáté minutě pak v dobré šanci stáli Hruška s Balážem, ani jeden z Vítkovických ale Kořenáře nepřekonal. To Oceláři byli úspěšnější. Patrik Hrehorčák získal kotouč za Dolejšovou brankou, vyjel si do mezikruží a střelou do horních pater přidal pátou trefu domácích. Na tuto branku Slezanů mohl reagovat Schleiss, vítkovický forvard ale Kořenáře nepřekvapil.

Ani úvod závěrečné dvacetiminutovky nenabídl jiný obraz hry. Oceláři byli opět lepším týmem a od úvodních vteřin se tlačili do zakončení. V páté minutě ještě Dravecký neuspěl, v následné přesilovce ale Třineckým ke skórování stačilo pět vteřin. Po Gernátově nabídce se napřáhl Erik Hrňa, který bombou k tyči dal svou druhou branku v zápase. Oceláři následně kontrolovali hru, drželi kotouč v útočném pásmu a zaměstnávali brankáře Dolejše. Ostravané byli u všech kotoučů pomalejší, místy utkání připomínalo exhibiční ze strany domácích.

V závěrečné desetiminutovce Oceláři kontrolovali svůj náskok a nepouštěli svého soka do větších šancí. Vítkovičtí mohli Kořenářovo čisté konto zmařit v přesilovce po faulu Veselého, Ostravští se ale do vážnější šance nedostali. Utkání tak skončilo jednoznačným vítězství Třince v poměru 6:0.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): „Já jsem za výsledek velmi rád. Myslím, že v první třetině to z naší strany bylo malinko nervózní, hlavně v první polovině. Tak nějak jsme se hledali, Vítkovicím jsme v podstatě darovali některé příležitosti. Oni s tím ale nenaložili správně. Když přišly přesilovky, tak jsme postupně odskakovali. Ve druhé třetině jsme hráli velmi pohledný hokej, kluci si za dnešní výkon vítězství zasloužili. Jednoznačně jsme si došli pro tři body, druhá a třetí třetina byl z naší strany velmi dobré. Vítězství v derby je pro nás velkou vzpruhou v náročném rozpisu soutěže. Filip Zadina musel jít na vyšetření zranění, které tady prodělal v letním období. Komunikace s Detroitem už proběhla, Filip tento týden odlétá do Ameriky. Musíme mu poděkovat, že nám pomohl v náročném startu sezony. Lukáš Jašek odletěl s reprezentací, z jeho mateřské organizace zatím nemáme informace. Pokud si ho Vancouver vyžádá a bude stažen, tak to budeme řešit operativně. S Pepou Kořenářem to je hodně podobné. Má určitě informace ze záložního týmu San Jose a vypadá to, že by v brzké době mohl sednout na letadlo a odletět. Komunikace ale ještě neproběhla, do doby, než bude povolán, tak zůstane u nás.“

Miloš Holaň (HC Vítkovice Ridera): „Krutý výsledek, ale naprosto zasloužený. Od začátku zápasu jsme nebyli důslední v osobních soubojích, nemělo to jiskru. Málo jsme stříleli, měli jsme špatný pohyb. Hráli jsme hodně ustrašeně. Soupeři jsme dali spoustu přesilovek, byť jsme věděli, že jsou v nich velice silní. Hodnocení určitě není kladné.“