Hutnické derby úspěšné znovu pro hosty

01.12.2013 · Martin Stebel
Hokejistům Vítkovic se dokonale povedla odveta za minulou domácí porážku s Třincem. Z Werk arény odvážejí zásluhou obratu ve vývoji skóre kompletní bodový zisk po triumfu 4:2. Branky domácích Ocelářů zaznamenali už v první dvacetiminutovce Martinové Růžička a Adamský. Další střetnutí mají Oceláři na programu v úterý 3. listopadu, kdy na vlastním kluzišti hostí Liberec.
26., neděle 1.12.2013
Vítkovice
2:4
Třetiny: 2:0, 0:2, 0:2  Branky a nahrávky: 16. Martin Růžička (Varaďa, Bonk), 17. Adamský (Galvas, Linhart) – 23. Svačina (Huna, Roman), 26. Vandas (Roman, Burger), 58. Pastor (Szturc), 60. Svačina Vyloučení: 5:7 Využití: 1:0 Průběh utkání: 2:0, 2:4 Rozhodčí: Čech, Hradil – Hlavatý, Tošenovjan Diváci: 4426
Hrubec (Hamerlík) – Galvas, Hrabal, Linhart, Roth, Kania, Krejčí, Foltýn, Lojek – Varaďa, Bonk (C), Martin Růžička – Adamský, Polanský, Orsava – Rákos, Peterek, Květoň – Rufer, Zagrapan, Marek Růžička. Trenér: Jiří Kalous.
Dolejš (Málek) – Kovář, Sloboda, Pastor, Stehlík, Barinka, Hruška, Bail – Svačina, Roman, Huna – Húževka, Němec, Strapáč – Szturc, Burger, Vandas – Kolouch, Valčák, Kucsera. Trenér: Peter Oremus.

Úvod osmaosmdesátého ocelářského derby se nesl v poněkud vlažnějším tempu. Solidně zaplněná Werk aréna čekala na větší příležitost do dvanácté minuty zápasu. Oceláři hráli přesilovku, z bezprostřední blízkosti pálil Martin Růžička. Jeho pokus ale brankář hostů dokázal vyrazit.

Třinecký kanonýr však nemusel smutnit dlouho. Za další tři minuty se Martin Růžička opět střetl tváří v tvář gólmanu Dolejšovi, tentokráte už přistrčení Varadi dokázal zužitkovat. Přesná trefa Růžičky poslal domácí do vedení a umožnila divákům zasypat led stovkami plyšových hraček.

Nezvyklá pauza trvala jen něco málo přes pět minut a lépe se s ní popasoval domácí tým. Bonk s dorážkou Rothovy střely ještě uspět nedokázal, o minutu později už hráči s dráčkem na prsou zvedali ruce nad hlavu. Martin Adamský v přesilovce šikovně tečoval nahození Galvase, gólman Dolejš byl bezmocný – 2:0.

Tak, jak se domácím povedl závěr první periody, se hostům podařil začátek prostředního dějství. Hned v jednadvacáté minutě mohl náskok Třince navýšit Martin Růžička, na Dolejše ale vyzrát nedokázal. A slova se pak ujaly Vítkovice. Ve dvacáté třetí minutě Hrubec vyrazil střelu Huny jen k volnému Vladimíru Svačinovi. Hostující forward bez obtíží doklepl černý kousek pryže do třinecké klece.

Hned vzápětí mohl srovnat Húževka, odražený kotouč ale netrefil. Tak se Ostravané radovali až po dalších dvou minutách. Střelu Romana ještě Hrubec dokázal zlikvidovat, kotouč se ale odrazil k osamocenému Michaelu Vandasovi, jenž podruhé překonal třineckého brankáře. Otěže zápasu v tu chvíli pevně drželi hráči v modrých dresech, vedení na stranu Vítkovic mohl přechýlit Burger, Hrubce ale propálit nedokázal.

Zbytek druhé dvacetiminutovky byl poněkud nervózní na obou stranách, častěji se otevíraly vrátka na trestných lavicích, než bylo k vidění vyložených šancí. Podstatné věci se tak odehrály až v poslední třetině. Čtyřicátá čtvrtá minuta – pokus domácích. Jakub Orsava si od mantinelu vybruslil až před Dolejše, jeho střela ale byla tečována jen do ochranné sítě.

V polovině posledního dějství se na listinu střelců mohl zapsat domácí Varaďa, či vítkovický Roman. Ani jeden ale nedokázal trefit brankovou výseč. Už se pomalu zdálo, že zápas půjde do prodloužení, když dvě minuty před koncem Tomáš Pastor propálil vše, co mu stálo v cestě a poslal tak svůj tým do vedení.

Oceláři se v závěrečných minutách pokusili o srovnání, svůj tlak navýšili odvoláním brankáře Hrubce. Slezané sice drželi hostující pětici pod vysokým tlakem, kýženou branku jim to ale nepřineslo. A když se kotouče zmocnil Vladimír Svačina a poslal jej do opuštěné branky Ocelářů, bylo rozhodnuto. Třinec – Vítkovice 2:4.

Jiří Kalous (Oceláři Třinec): Byl to pěkný zápas se šancemi na obou stranách. Pro nás je škoda, že jsme za stavu 2:0 nepřidali další góly a neodskočili víc, protože šance jsme na to měli. Ve druhé části jsme inkasovali dva góly po hrubých chybách v defenzivní činnosti. Ve třetí třetině jsme zase nezvládli čtyřminutovou přesilovku, tam jsme mohli rozhodnout. Utkání se tak nakonec přiklonilo na stranu soupeře, který dvě minuty před koncem rozhodl.

Peter Oremus (Vítkovice Steel): Věděli jsme, že to bude těžké. Při zápasech venku je přístup a zodpovědnost hráčů opravdu vysoká, i když ani doma nehrajeme špatně. Trochu nás mrzí první třetina, ve které nám soupeř odskočil o dva góly. Od druhé třetině jsme ale výrazně přidali, vytvořili jsme si šance a dali góly. Nakonec jsme myslím vyhráli zaslouženě. Tři body z Třince jsou pro nás nesmírně cenné.