Lahti bylo o branku lepší, Oceláři končí druzí

27.08.2016 · Daniel Ježek
P o p r a d - Tatranský pohár vrcholil odpoledním finálovým duelem Ocelářů s týmem Lahti. Popradský stadion viděl bitvu hranou ve vysokém tempu a pět branek. O jednu více vsítil finský celek, který tak se třemi výhrami ovládl celý turnaj. Oceláři končí druzí.
Tatranský pohár, sobota 27.8.2016
Lahti
3:2
Třetiny: 1:1, 1:0, 1:1  Branky a nahrávky: 4. Pöyhönen (Repo), 25. Hovinen (Sopanen, Blood), 41. Blood – 11. Kane (Hrabal, Sýkora), 54. Petružálek (Jank, Kane). Rozhodčí: Snášel – Bednár, Šoltés. Vyloučení: 8:7. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2.
Juvonen - Pietilä, Manelius, Leimu, Blood, Puistola, Lassen, Pöyhönen, Rukajärvi, Hovinen - Kangasniemi, Sopanen, Rekonen, Toivola, Tyrväinen, Björninen, Alanne, Siikonen, Koivisto, Erkinjuntti, Fomin, Vartiainen, Heino, Kivelä, Repo.
Hamerlík - Jank, Hrabal, Linhart, Roth, Michal Roman, Nosek, Kania, Galvas - Adamský, Kane, Sýkora - M. Kovařčík, Špirko, Petružálek - Ružička, Polanský, Dravecký - Marosz, Kreps, Cienciala.

Finálový duel začal ve vysokém tempu. Již ve třetí minutě se mohli radovat Oceláři, Maroszův pokus ale Juvonen vyrazil. První trefu zápasu tak obstaral finský celek. Kotouč se dostal mezi kruhy na Marka Pöyöhonena, který skrytou střelou překvapil brankáře Hamerlíka.

Hráči s drakem na hrudi mohli kontrovat v přesilovce z následující minuty, Juvonena ale nepropálili. To se Ocelářům povedlo až v úvodu druhé poloviny první periody, Slezané vuyžili svou druhou početní výhodu. Střelu Josefa Hrabala od modré šikovně tečoval Cory Kane. Brankář Lahti byl bezmocný.

Třinečtí byli aktivnější i v dalším průběhu hry. Třetí přesilovku Kýhosova družina využít však nedokázala, neujaly se ani šance Polanského a Draveckého z šestnácté minuty. Tři minuty před první sirénou si početní výhodu zahrálo také Lahti, finský celek úspěšný nebyl.

Skóre se tak znovu hnulo po změně stran. Po třech vyloučeních a hře ve čtyřech se za již klasického počtu hráčů na ledě prosadil Miro Hovinen. Finský útočník trefil horní růžek Hamerlíkovy klece.

Pelikáni se po druhé brance dostali do pohody a byli aktivnějším týmem na ledové ploše. Před Hamerlíkem se v dobré pozici objevil Tyrväinen, třinecký brankář rychle máchl lapačkou a ukryl puk. Slezané se poté na chvíli vymanili z tlaku, pokus Kani ale přesný nebyl.

Lahti i nadále pokračovalo ve zvýšené aktivitě. Peter Hamerlík musel řešit několik pokusů soupeře, z nichž nejnebezpečnější byla akce Repa. Finský forward se prosmýkl do brankoviště, nadvakrát ale třineckého brankáře nepřekonal.

Finský celek si poté zahrál početní výhodu, v ní se paradoxně do největší šance dostal Martin Adamský, v rychlé protiakci se nezamířil přesně. Slezané mohli srovnat krok v přesilovce ze závěrečné minuty. Všechny pokusy Ocelářů však mířily mimo, početní výhoda se proto přenesla do úvodu třetí třetiny.

Ocelářům ale úvod poslední dvacetiminutovky nevyšel. Ben Blood zatáhl kotouč do útočné třetiny a střelou mezi Hamerlíkovy betony poslal Lahti do dvougólového vedení.

Snížit manko mohl v šestačtyřicáté minutě Vladimír Dravecký. Útočník Ocelářů se dostal do sóla, blafákem na levou stranu ale Juvonena nepřekonal. Pelikáni mohli své vedení navýšit o tři minuty později v přesilovce. Před Kangasniemim zívala odkrytá klec, Hamerlík se ale stačil přesunout a ukrýt puk v lapačce.

Lahti stále hrálo aktivněji, v další přesilovce finský celek držel Oceláře pod tlakem, z téměř dvouminutového nepřetržitého pobytu v útočné třetině ale Pelikáni branku nevytěžili. Šance na zvrat v utkání Ocelářům svitla v minutě čtyřiapadesáté, kdy se šikovnou tečí Jankovy střely prosadil Jakub Petružálek.

Slezané se v posledních minutách utkání snažili srovnat stav, Ocelářům ale nepomohla ani hra v šesti mužích v poli. Největší šanci Hrabala zlikvidoval Juvonen. Lahti zvítězilo 3:2 a získalo Tatranský pohár. Oceláři končí druzí.

Vladimír Kýhos (hlavní trenér): „Prohráli jsme s mužstvem, které tady bylo nejlepší. Byl to nejsilnější soupeř, velmi dobře organizovaný. Měli rychlý přechod do útoku, jejich hráči jsou velmi silní na puku, bylo těžké jim ho sebrat. Byl to třetí zápas ve třech dnech, kluci makali a bojovali. Musím jim sklonit poklonu.“