Mečbol se zatím nekoná, třetí finále vyhrál Liberec

22.04.2021 · Daniel Ježek
Finálová série se přesunula pod Ještěd, v liberecké Home Credit Aréně byl na programu třetí duel. Oceláři mohli v případě vítězství pomýšlet na luxusní vedení, Bílí Tygři ale zabrali a získali duel na svou stranu. Severočeši tak snížili stav série na 1:2, finále pokračuje již v pátek čtvrtým kláním.
F3, čtvrtek 22.4.2021
Liberec
3:0
HomeCredit aréna
Třetiny: 2:0, 0:0, 1:0  Branky a nahrávky: 4. Kolmann (Rosandić, Birner), 17. Lenc (Birner), 60. Bulíř. Rozhodčí: Hradil, Mrkva – Brejcha, Pešek. Vyloučení: 2:2. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 300. Střely na branku: 29:24. Zblokované střely: 10:11. Hity: 10:6. Vhazování: 28:19. Průběh utkání: 3:0.
Bílí Tygři Liberec: Kváča – Vitásek (A), Knot, Rosandić, Kolmann, Derner, T. Hanousek, Havlín – Birner (C), A. Musil, Lenc (A) – Najman, Gríger, Bulíř – J. Vlach, Šír, D. Špaček – Rychlovský, Pabiška, A. Dlouhý.
HC Oceláři Třinec: Kacetl – M. Doudera, Gernát, D. Musil, Kundrátek, Freibergs, M. Adámek, Zahradníček – M. Stránský, P. Vrána (C), Martin Růžička (A) – Kurovský, Marcinko, Hrňa – M. Kovařčík, Špaček, Rodewald – Hrehorčák, Miloš Roman, Dravecký (A).

Do třetího finálového duelu vstoupili aktivněji hostující Oceláři, kteří se prakticky celé první dvě minuty drželi v útočném pásmu. Liberecký brankář Petr Kváča musel při tlaku Slezanů likvidovat pokusy Gernáta a Stránského, v obou případech byl domácí brankář úspěšný. Bílí Tygři se následně velmi rychle oklepali a ze své první velké šance udeřili. Petr Kolmann dostal nabito na modrou čáru, odkud tvrdou ránou z první propálil vše, co mu stálo v cestě. Liberci vstřelená branka pomohla, v dalších minutách byl aktivnější, skóre se ale v první desetiminutovce znovu neměnilo.

Ve dvanácté minutě mohl domácí tým do dvoubrankového náskoku poslat Rychlovský, libereckému forvardovi ale gólovou radost zmařil dobře bránící Michal Kovařčík. Za další dvě minuty měl dobrou možnost Gríger, Kacetl ale byl proti. V sedmnácté minutě už třinecký brankář musel lovit kotouč ze své sítě, když jej z vrcholku kruhu pro vhazování propálil Radan Lenc. Bílí Tygři si následně po Špačkově faulu zahráli přesilovku, Vlach ale trefil jen tyč. V závěru třetiny pak do početní výhody šli i Oceláři, Kváča ale gólovou radost nepřipustil.

Druhou třetinu Oceláři zahájili v dohrávané přesilovce z předchozí dvacetiminutovky, hráči s drakem na prsou ale tuto možnost nevyužili. Hra se následně vyrovnala, oba soupeři se soustředili především na poctivou defenzívu. To mohli hosté změnit na konci sedmadvacáté minuty, kdy fauloval Adam Musil. V početní výhodě se do velké šance natlačil Matěj Stránský, nejlepší střelec základní části ale Kváču zblízka nepřekonal. Ještě v téže přesilovce pak neuspěli Michael Špaček a Jack Rodewald.

V třiatřicáté minutě zase zahrozili domácí hokejisté. První formace Liberce se dostala do dvou příležitosti, Adam Musil ani Radan Lenc ale své šance nevyužili. Za další čtyři minuty pak Lenc připravil dobrou pozici pro Rosandiče, Kacetl ale byl pozorný a vyrazil střelu z pravého kruhu. Liberečtí ale pokračovali v aktivitě a v předposlední minutě třetiny se do souboje s Kacetlem opět pustil Lenc, forvard domácího celku ale neuspěl ani v tomto případě.

Oceláři tak do poslední třetiny vstupovali s dvoubrankovým mankem. S tím se ale hosté nechtěli smířit a bojovali o šanci ještě se zápasem něco udělat. Ve čtyřicáté čtvrté minutě po Freibergsově střele od modré mohl dorážet Michal Kovařčík, Kváča si ale s nepřehlednou situací dokázal poradit. Za další dvě minuty pak v dobré příležitostí stál Erik Hrňa, ani on ale kouzlo domácího brankáře neprolomil. Hráči s drakem na prsou postupně přidávali na tempu, před dobře zformovanou defenzívu Bílých Tygrů se ale nemohli prosadit.

V úvodu padesáté šesté minuty si do útočného pásma nabruslil Petr Vrána, kapitán slezského celku ale utaženou střelou libereckého brankáře nepřekonal. Do dobrých příležitostí se následně dostala Marcinkova formace, Kváča ale zastavil všechny střelecké pokusy. Tři a půl minuty před koncem pak své barvy nedovoleným bráněním oslabil Martin Gernát, Liberec ale pojistku v podobě třetí trefy nepřidal. V oslabení naopak mohl udeřit Kurovský, ani tentokráte ale Kváča kotouč za svá záda nepropustil. Oceláři devadesát vteřin před koncem zkusili hru bez brankáře, tento risk ale domácí dokázali potrestat, když Michal Bulíř sebral kotouč Gernátovi a dopravil jej do prázdné branky.

Patrik Augusta (Bílí Tygři Liberec):„Odehráli jsme velice dobré a těžké utkání. Povedla se nám první třetina, až na vstup do zápasu, kdy nás Třinec dost zatlačil. Hráčům to dodalo hodně energie do dalšího průběhu, od brankáře až po poslední hráče to odehráli skvěle. Do kabiny patří gratulace. Když dáte první branku, tak se vám hraje trochu lehčeji. My ale známe sílu Třince, speciálně v útoku má velice kvalitní hráče. My ale hráli velmi dobře v defenzivě, soupeři jsme nedali moc šancí.“

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): „Měli jsme velmi dobrý vstup do zápasu, měli jsme nějaké šance, ty jsme ale neproměnili. Pak jsme inkasovali laciné góly, které určily ráz utkání. My už pak tahali za kratší konec. Navíc jsme neodehráli dobře přesilovky, zápas se mi nehodnotí dobře. Představoval bych si, že budeme mít více střel, to byl dnes kámen úrazu. Liberec udělal drobné změny, dnes byl lepší.“