Na úvod přípravy vítězství nad Havířovem

01.08.2013 · Daniel Ježek
K prvnímu přátelskému klání se Oceláři vydali do nedalekého Havířova. Do zápasu lépe vstoupil prvoligový tým, který se v první periodě ujal vedení. Slezané ale po přestávce přidali na obrátkách, otočili stav klání a v dramatické koncovce jej dotáhli do vítězného konce.
přát., čtvrtek 1.8.2013
Havířov
3:4
Havířov
Třetiny: 1:0, 0:2, 2:2  Branky a nahrávky: 9. Deutsch (Klimša), 48. Kanko (Pechanec), 60. Kolařík (Pechanec) – 22. Orsava (Rákos, Roupec), 38. Ostřížek (Marosz, Galvas), 47. Rákos, 58. Gorskov (Rákos, Lojek). Rozhodčí: . Vyloučení: 6:8. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2916. Střely na branku: . Průběh utkání: 1:0, 1:3, 2:3, 2:4, 3:4.
Daneček – Vosátko "C", Klimíček, Krisl "A", Rimmel P., Deutsch, Koma, Graca – Bezuška, Kanko, Pechanec, Kolařík, Šlahař, Říčka, Daneček J., Klimša, Maruna, Meidl, Sztefek "A", Rimmel M., Škumát
Hrubec - Lojek, Galvas, Foltýn, Roupec, Kania, Gewiese - Rákos, Peterek, Gorškov - Rufer, Marosz, Ostřížek - Kindl, Hampl, Ižacký - Orsava, Zagrapan, Jaroš

První přípravný duel před nadcházející sezónou sehráli Oceláři na ledě krajského soka z Havířova. Vstup do zápasu se lépe vyvedl domácím, kteří se v deváté minutě, zásluhou využité přesilovky, dostali do vedení.

Ještě před tím se ale na střeleckou listinu mohli zapsat třinečtí Zagrapan a Orsava, oba ale ztroskotali na brankáři Danečkovi. Jako první ale udeřil AZet. V přesilovce se v nepřehledné situaci před Hrubcovou svatyní nejlépe orientoval Zdeněk Deutsch, jenž doklepl kotouč do odkryté branky.

Oceláři se na odpověď zmohli až po první přestávce. Z prostřední dvacetiminutovky uběhlo 63 vteřin, Rákos namazal Jakubu Orsavovi, jenž ranou z první propálil bezmocného Danečka. Otočit stav utkání mohl za další čtyři minuty Gorškov, prozatím ale ruskému útočníkovi nebylo přáno.

Utkání ve své prostřední fázi nabralo na obrátkách, jedna šance střídala druhou. V tu chvíli ale na ledě panovali oba muži v maskách. Jak Daneček, tak Hrubec si připsali několik pohotových zákroků, čímž drželi nerozhodné skóre.

To se povedlo prolomit až Ocelářům, a to v minutě osmatřicáté. Hráči s dráčkem na prsou hráli dvojnásobnou početní výhodu, kotouč se skrz brankoviště dostal k nehlídanému Davidu Ostřížkovi. Třinecký forward pálil z první a napálil černý nesmysl pod horní tyčku.

Úvod závěrečné dvacetiminutovky se nesl v poněkud nervózním duchu, dlouho se hrálo v nestandardním počtu hráčů na ledě. Na další velkou šanci si diváci ve slušně zaplněné K&K aréně museli počkat do čtyřicáté sedmé minuty.

A radovat se mohli fanoušci Ocelářů. Menších zmatků v hvířovské defenzívě dokázal využít Daniel Rákos. Ten si vybruslil zpoza branky a střelou nad Danečkovu vyrážečku navýšil třinecké vedení.

Oceláři se z dvoubrankového náskoku ale těšili pouze jednu minutu. Domácí fanoušky totiž rozradostnil Petr Kanko, který uchoval naděje AZetu na příznivý výsledek. Ty navíc posílila velmi dlouhá přesilovka pěti proti třem.

Havířovští byli po skoro celou dobu nastěhováni před Hrubcem, třinecký brankář ale parádními zákroky držel hubené ocelářské vedení. Domácí se za každou cenu pokoušeli o vyrovnání, to se jim nakonec mohlo stát osudným. V oslabení uprchl Orsava, Daneček fauloval. Následné trestné střílení ale třinecký forward nevyužil.

Klid na třinecké hole tak přinesl až Alexandr Gorškov. Ruský forward v třineckém dresu při brejkové situaci dostal ideální pas, vyjetého Danečka si pak vychutnal bekhendovým blafákem. Ani tahle branka ale nebyla poslední. Havířov ještě necelou minutu před koncem korigoval gólem Jana Kolaříka, srovnat už ale nedokázal. Havířov – Třinec 3:4.

Jan Daneček starší (AZ Havířov): "Jsem nesmírně spokojený s bojovností a s tím, jak se naši hráči vyrovnali s nelehkým soupeřem. Proti nám stál sice tým plný mladých hráčů, ale podle mě právě tím to pro nás bylo ještě těžší, protože ti hráči se snaží probojovat do sestavy. U nás platí to samé, máme spoustu hráčů, kteří v přípravě bojují o své místo. Dnes nemůžu říct, že bych mohl jmenovat jediného hráče, který mě zklamal. Ukázali jsme obrovskou bojovnost a z mého pohledu tento zápas pro mě splnil svůj účel."

Jiří Kalous (Oceláři Třinec): "V této fázi chceme především zkoušet mladé hráče, chceme je vidět v zatížení, v zápasovém rytmu. Vyhráli jsme, což je určitě fajn. Byly tam dobré pasáže, kdy jsme hráli velmi dobře na kotouči, ale vyskytly se i chyby. Bylo tam na můj vkus dost pokažených nahrávek a viděl jsem i několik systémových chyb. Kvalita ledu dnes nebyla ideální, ale bylo to stejné pro oba týmy, na tohle se nejde vymlouvat. Byla tady vynikající atmosféra. Když beru v potaz, že to bylo první přátelské utkání v srpnu, tak kulisa byla opravdu fajn. Myslím si, že i hráči si to naplno užili. Chci srdečně poděkovat třineckým fanouškům, kteří nás v hojném počtu přijeli podpořit a byli hodně slyšet!"