Oceláři potřetí zdolali Bruslaře a mají mečbol!

11.04.2021 · Jakub Kotajny
Oceláři v pátém semifinálovém střetnutí dokázali přestřílet Boleslav a po zásluze tak urvali pátý zápas na svou stranu. Brankostroj Třince nažhavil v polovině šesté minuty Martin Růžička, první trefy Petra Vrány a Michaela Špačka v rámci letošních vyřazovacích bojů pak stanovily konečný stav utkání na 3:0. Do šestého měření sil tak půjdou hráči s drakem na prsou s mečbolem a Boleslavský led jim v případě výhry může zajistit finálovou účast a zároveň i možnost obhajoby titulu.
SF5, neděle 11.4.2021
Ml. Boleslav
3:0
WERK ARENA
Třetiny: 1:0, 2:0, 0:0  Branky a nahrávky: 6. Martin Růžička (D. Musil, M. Stránský), 24. P. Vrána (M. Stránský, Martin Růžička), 37. Špaček (M. Adámek, D. Musil). Rozhodčí: Hodek, Lacina – Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 8:8. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 24:23. Zblokované střely: 12:27. Hity: 14:9. Vhazování: 35:33. Průběh utkání: 3:0. Hráno bez diváků.
Kacetl – Gernát, M. Doudera, M. Adámek, D. Musil, Kundrátek, Jaroměřský, Freibergs – Martin Růžička (A), P. Vrána (C), M. Stránský – Hrňa, Marcinko, Kurovský – Rodewald, Špaček, M. Kovařčík – Dravecký (A), Miloš Roman, Hrehorčák.
J. Růžička – Ševc (C), Hrbas, Dlapa, Pláněk (A), Šidlík, Fillman, Bernad – J. Strnad, Bičevskis, J. Stránský – Kotala, Cienciala, Šťastný – Jääskeläinen, A. Zbořil (A), Claireaux – Flynn, Najman, P. Kousal.

Zahajovací vteřiny pátého semifinálového klání znovu ukázaly, že oba celky prahnou po aktivní hře a přislíbily nemalé množství útočných akcí. Do té první se dral v úvodní minutě domácí kapitán Petr Vrána, ten však byl v prostoru mezi kruhy zahákován Janem Stránským a Boleslav šla do čtyř. Ani početní nevýhoda ale hosty neodradila od forčekingu a díky dobrému obsazování hráčů si Třinec mnoho šancí vypracovat nedokázal. Chuť domácích po úspěšném vstupu nakonec přinesla ovoce, po sympatických pokusech Mariana Adámka a zákroku Ondřeje Kacetla se do puku na modré čáře opřel David Musil, jehož střelu následně tečoval za záda bezmocného Jana Růžičky druhý nejproduktivnější hráč základní části, Martin Růžička.

Po inkasované brance se hosté jali převzít iniciativu utkání do svých rukou, Kacetl však i přes drobné problémy dokázal udržet touš před dotírajícími Bruslaři pod svou lapačkou a zamezil tak případným komplikacím. Po krátkém představení útočné aktivity Mladé Boleslavi se dirigentské hůlky utkání zmocnili opět domácí, ani útoky Hrni s Marcinkem ale do dvoubrankového vedení domácí ekipu neposlaly. Po několika nezdarech již branka visela ve vzduchu, maskovaný Bruslař Jan Růžička však stále odmítal jakékoliv zaváhání a ve střední části úvodní třetiny se do nebezpečného útoku dokázali propracovat hned několikrát i hosté. Za zmínku stojí bezesporu akce Najmana a Ciencialy, pokus druhého jmenovaného navíc musel Ondřej Kacetl likvidovat pohotovým rozštěpem. Zbytek první dvacetiminutovky ještě nabídl několik akcí na obou stranách, ani jedna z nich ale gólmany obou celků nepřekvapily a do útrob svatostánku třineckého hokeje se tak odcházelo za stavu 1:0.

Taktické šachy Václava Varadi poslaly na úvodní vhazování druhé periody Tomáše Marcinka, ten ale na této disciplíně podlehl Bičevskisovi a kotouč tak mířil na hole hostů. Necelé tři minuty po úvodním vhazování dokázali Boleslavští využít zaváhání Doudery v útočném pásmu, v akci 2 na 1 ale Kousalova střela z prostoru pravého kruhu skončila pouze v náručí Kacetla, který si tak stále držel šanci na třetí nulu v dresu Třince. Bezprostředně po nevydařeném brejku se navíc hosté poroučeli do čtyř, Jan Stránský totiž poslal po vhazování k zemi Milana Douderu. Tohoto zaváhání využili Oceláři na jedničku, po drobném zaváhání ve vlastní rozehrávce se do situace dva na jednoho dostal tandem Matěj Stránský-Petr Vrána, ve kterém se první jmenovaný přesnou přihrávkou napříč předbrankovým prostorem obsadil do role nahrávače a třinecký kapitán si následně po bekhendovém blafáku zapsal svou úvodní branku v rámci letošního play-off do svých statistik.

Po zvýšení třineckého náskoku se nedařilo ani jednomu z celků usadit v pásmu svého soupeře a kotouč tak putoval od branky k brance. Až polovina šestadvacáté minuty přinesla na třinecký led větší akci, kdy se Jan Stránský se ocitl osamocen před Kacetlem. Brankář domácího celku však v této situaci zachoval chladnou hlavu a svým povyjetím zlikvidoval nadějně vyhlížející šanci mladoboleslavského forwarda. Další pasáž hry se nesla opět ve znaku výborných zákroků gólmanů, Kacetlovi pomohla proti Flynnově pokusu vnější strana brankové konstrukce, Jan Růžička si pak poradil se střelou Adámka z druhé vlny třineckého útoku.

Nedobrovolnou přestávku si museli oba aktéři dnešního duelu odkroutit na konci čtyřiatřicáté minuty, kdy byla zjištěna prasklina na plexiskle v prostoru za brankou Třince, jež potřebovala neodkladnou opravu. Krátká pauza se nakonec jevila jako výhodnější pro Třinec, na začátku sedmatřicáté minuty se totiž po parádním pasu Mariana Adámka dostal do úniku Michael Špaček, který forhendovým naznačením a následnou střelou pod víko překonal Jana Růžičku.

V samotném závěru druhé tercie se ještě o kontaktní branku pokoušel mladoboleslavský Pláněk, Kacetl si ale i s jeho pokusem poradil a odmítl jakoukoliv komplikaci na účet svého celku. Hráči se tak s ledovou plochou loučili za stavu 3:0 ve prospěch domácího manšaftu a před Mladou Boleslaví stála velká výzva, tedy vstřelit alespoň tři branky v průběhu závěrečné dvacetiminutovky.

Do závěrečné třetiny vstupovaly oba celky se čtveřicí hráčů na ledové ploše, mladoboleslavský Bernard a domácí Hrehorčák si totiž odpykávali zbytek svých trestů za hrubost a jejich spoluhráče tak čekalo netypické zahájení posledního dějství. Na samotném začátku této části hry se o tempo hry staraly zejména třinecké hokejky, schovaná střela z hole Mariana Adámka ale zamířila pouze na připraveného Růžičku. Hned po návratu do hry pět na pět svou intervenci předvedli také hosté, nejvíce byly vidět šance Ševce a Flynna, které ale končily pouze na rozchytaném Kacetlovi.

Puk cestoval z jednoho pásma do druhého a oba celky se předháněly v tvorbě útočných akcí, ani jeden z celků své pokusy však do úspěšného konce dotáhnout nedokázal a nejblíž brance tak byla střela Jääskeläinena z vrcholu kruhu, jež musel Kacetl odklonit mimo tři klece svou lapačkou. Nepřehlédnutelné však bylo ve třetí třetině i množství vyloučení na obou stranách, trestoměřiči museli na lavici hanby vítat hned devět hokejistů, jejichž tresty však obdrženou brankou vyváženy nebyly a během posledních dvaceti minut tak puk ani jednu z brankových čar nepřekročil.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): „Dnešní utkání jsme odehráli velmi dobře, přesně dle mých představ. Povedlo se nám dát první branku, myslím, že jsme byli lepším týmem a zaslouženě vyhráli. Hodně nás to těší a v Mladé Boleslavi budeme chtít zopakovat tento výkon. Nula pro mě není až tak důležitá, já beru hlavně výhru. I kdyby Ondra dostal víc branek, tak bych byl rád za výhru, za výkon už tak moc ne. Hosté si pár šancí vytvořili, třeba Pláněk ve druhé třetině, jinak si ale myslím, že jsme utkání kontrolovali. Musíme hrát dobře, srdcem, v plném nasazení. Nějaké chyby určitě uděláme, to se stane každému. Když je ale udělá soupeř, tak je musíme využít, což se nám v minulém utkání nepovedlo.“

Pavel Patera (BK Mladá Boleslav): „Začátek zápasu nám opět nevyšel, úvod udal ráz celému utkání. Těžko se to hodnotí, Třinec byl po celou dobu tvrdší a zaslouženě zvítězil. V kabině jsme žádný řev nedělali, možná hráči mezi sebou. To je dobře, zvýšily se emoce a nasazení. Bohužel to nepomohlo. Zatím se nám nedaří zachycovat nástup Třince a vždy inkasujeme jako první.“