Oceláři vynulovali soupeře a mají druhý bod

21.03.2019 · Michal Samiec
Třinečtí hokejisté zvládli i druhé čtvrtfinálové utkání, které se hrálo na ledě Werk areny. Vítězný gól vstřelil již po deseti sekundách Svačina, branky přidali ještě Chmielewski a Polanský. Hostující hráči nedokázali nijak brankově kontrovat, brankář Hrubec si připsal po pěti letech čisté konto v play off! Oceláři si tedy připsali druhý vítězný zápas v letošních vyřazovacích bojích.
ČF2, čtvrtek 21.3.2019
Vítkovice
3:0
Třetiny: 1:0, 1:0, 1:0  Branky a nahrávky: 1. Svačina (Martin Růžička, P. Vrána), 27. Chmielewski, 52. Polanský (Martin Růžička). Rozhodčí: Šír, Kika – J. Svoboda, Lhotský. Vyloučení: 2:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 400 (vyprodáno). Střely na branku: 34:24. Střely mimo: 16:8. Zblokované střely: 8:18. Hity: 14:14. Vhazování: 31:23. Průběh utkání: 3:0. Stav série: 2:0.
HC Oceláři Třinec: Hrubec – Roth, Gernát, D. Musil, Galviņš, Matyáš, M. Doudera – Martin Růžička, P. Vrána, Svačina – Hrňa, Marcinko, Werek – Dravecký, Polanský, Adamský – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Cienciala – Chmielewski.
HC Vítkovice Ridera: Bartošák – Hrabal, Trška, Výtisk, J. Mrázek, Šidlík, D. Krenželok – Olesz, Lev, Dej – D. Květoň, O. Roman, Tybor – Szturc, Poletín, Schleiss – Kucsera, Š. Stránský, P. Zdráhal.

Druhé čtvrtfinále začalo bleskově. Již v desáté sekundě prosvištěl do branky puk z hole Vladimíra Svačiny, který projel kolem Hrabala po pravém křídle jako kolem kuželu a trefil přesně nad pravý beton brankáře Bartošáka. Jednalo se o první gól Svačiny proti mateřským Vítkovicím v dresu Třince a čtvrtý nejrychlejší gól v historii českého hokejového play off. Celkově v úvodní pasáži utkání byli aktivnější Oceláři, ale do vyložené šance se nedostali. Hosté poprvé zahrozili v páté minutě, první vítkovický útok nahrnul puk před Hrubce, následně z pravého kruhu střílel Trška. Velkou šanci měl v šesté minutě na druhé straně Hrňa, ale poté, co mu Werek přiťuknul puk, branku Vítkovic přestřelil.

Velkou šanci měl dvoubrankový střelec z prvního zápasu Tybor. V jedenácté minutě měl prostor mezi kruhy a lehce líznul přihrávku z pravé strany. Brankář Hrubec musel zasáhnout ramenem. Zhruba o tři minuty později měl velký tlak Werekův útok. Dlouhé desítky vteřin držel Ostravany před jejich brankovištěm, dokonce prostřídal a pustil na led Vránovu formaci, ale gól z toho nebyl. Ani po chybě na modré čáře, úniku Zdráhala a nepříjemné střele na třineckou branku. Ke konci třetiny tempo sice poněkud opadlo, ale začalo se trochu jiskřit. Ruce vysoko měli Werek s Šidlíkem, ale v zatím velmi čisté sérii to nezažehlo větší emoce. V poslední minutě ještě byl dvakrát ve výborné situaci Marcinko. Nejprve byl sám před Bartošákem, ale byl příliš blízko a nepřehodil beton. Následně zkoušel obkroužit branku a zasunout, ale vítkovická valná hromada v brankovišti situaci vyřešila.

Začátek druhé třetiny byl velmi opatrný, až zhruba po dvou minutách se některá z formací na delší dobu usadila před soupeřovým brankářem. Nápor Polanského pětky ale k ničemu nevedl, stejně jako první přesilovka utkání po vyloučení Lva. Druhý gól zápasu padl 17 sekund po návratu vítkovické devadesátky na led, když nabito dostal na vrchol kruhu Aron Chmielewski, trefil tyč a následně si dezorientovaný Bartošák dovezl puk do branky. Původně byl ohlášen jako střelec Cienciala, ale záznam hry ukázal, že se dotkl puku až za čárou. Hra se následně dostala do vysokého tempa, přelévala se ze strany na stranu.

Ve třicáté minutě se před Hrubcem zjevili Schleiss s Poletínem, první jmenovaný pálil nad třineckou branku. O dvě minuty později rychlou kombinaci prvního útoku zhatila přihrávka Svačiny před branku na Růžičku, která tam zásahem vítkovické obrany nedoputovala. Na druhé straně tlak Romanovy formace a nebezpečná střela centra tohoto útoku. Solidní příležitost měl střelec druhého gólu. Po kombinaci na pětníku se sourozenci Kovařčíkovými poslal polský forvard s číslem osm puk z jízdy za přispění Bartošákovy vyrážečky do sítě nad brankou. Třinec pak nevyužil ani druhou přesilovku v zápase, když pykal Kucsera, který trefil holí do hlavy při své vlastní střele Polanského.

Vítkovice vstupovaly do třetí části hry s početní převahou, s druhou sirénou totiž byl vyloučen jako první Ocelář v zápase Musil. Ostravští přesilovku nesehráli vůbec špatně, dvakrát byli blízcí gólu. Nejprve střílel z pravého kruhu Roman, Hrubec jeho střelu propustil, ale mířila mimo. Následně Tybor z pravé strany najel až před třinecké brankoviště a chtěl zasunout za domácího gólmana, ale ten jeho pokus pohlídal. V sedmé minutě první vážnější příležitost domácích měl Polanský. Akci dva na jednoho s Galviņšem zakončil střelou z jízdy z pravého křídla, kterou Bartošák sice vyrazil, ale mimo dosah dojíždějících hráčů. O dvě minuty později zaváhali domácí obránci při rozehrávce a zcela sám se před Hrubcem zjevil Tybor, domácí brankář jej ale zastavil.

V jedenácté minutě třetí dvacetiminutovky měla obrovský nápor Werekova formace – Marcinko zavezl puk před Bartošáka, následně dorážel Hrňa a v pádu Werek. Hostující brankář doslova čaroval! Magie jej ale opustila zhruba o minutu později, když Jiří Polanský dostal puk od Růžičky a poslal ho nad padajícího Bartošáka. Ten se ještě zaskvěl při šanci Růžičky, když s pomocí tyče odolal jasné šanci. Následovala přesilovka Třince po vyloučení Szturce, ale domácí ji pojali spíše jako možnost pro úsporu času. Definitivní pojistku mohl přidat dvě minuty před koncem Polanský, ale gól po přihrávce Svačiny v situaci dva na jednoho mu z hokejky sebral Bartošák. Ve zbytku utkání se již nic kromě drobné rozmíšky v závěru nestalo. Oceláři uhájili výhodu domácího ledu a do Ostravy se série přesouvá za vedení 2:0 na zápasy z pohledu třineckého týmu!

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Očekávali jsme větší vzdor Vítkovic, ale pomohla nám rychlá branka už po deseti sekundách. Dnešní zápas byl velmi vyrovnaný, měli jsme spoustu příležitostí, ale i Vítkovice měly pasáž, a to ve druhé třetině, kdy si vypracovaly nějaké možnosti. Tam to smrdělo brankou, ale ubránili jsme vše, i oslabení a signálem po buly si pomohli ke druhé šťastné brance, která nám dodala klid. Pak jsme si to v zásadě už jen hlídali a v podstatě si došli pro další skvělé vítězství. Je to dobrý start do série, ale ta bude ještě dlouhá. Čekám, že ve Vítkovicích to nebudeme mít jednoduché.“

Jakub Petr (HC Vítkovice Ridera): "Podali jsme oproti středě zlepšený výkon, už tam byly věci, které jsem včera zmiňoval a které nám v prvním duelu chyběly, nicméně výsledek je stejný, respektive je ještě horší než včera. Ale myslím, že jsme našli cestu, jak favoritovi série vzdorovat. Jediné, co mi v naší hře zatím chybí, a co je v průběhu celé série markantní, je rychlost rozhodování hráčů. Je to znát v důležitých fázích zápasu a tam je diametrální rozdíl mezi námi a Třincem. Nicméně od dnešního výkonu, přístupu hráčů a jejich herního projevu se můžeme odrazit k domácím zápasům. Po těch dvou vystoupeních v Třinci je vedení soupeře zcela zasloužené.“