Oceláři zdolali Slávii

09.10.2009 · Tomáš Vacho
Třinečtí Oceláři zvítězili v těžkém utkání 14. Kola O2 Extraligy s pražskou Slávií po vyrovnaném průběhu výsledkem 3:1, zejména díky výrazně zlepšeným přesilovým hrám.
14.kolo, pátek 9.10.2009
Slavia Praha
3:1
Zimní stadion Třinec
Třetiny: 1:0, 1:0, 1:1  Branky a nahrávky:18. Martynek (Květoň, Peterek), 23. Polanský (Kohn, Zíb), 56. Kohn (Seman, Malec) - 53. Branda (Červenka, Vondrka). Rozhodčí: Minář, Greško - Lederer, Gebauer. Vyloučení: 6:8. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0. Diváci:3707 . Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1.  3707
Hamerlík - Zíb, Hrabal, Malec, Seman, Cartelli, Výtisk, Andersons, Lojek - Růžička, Polanský, Kohn - Květoň, Peterek, Martynek - Balej, Bonk, Polák - Kanko, Hampl, Tomas.
Slipčenko - Žižka, Kadlec, Vašíček, Roth, Špelda, Drtina, Kolařík - Doležal, Beránek, Hruška - Červenka, Sklenář, Branda - Jelínek, Růžička, Vondrka - Endál, Micka, Čermák.

Pražané, kteří na sever Moravy vyrazili již o den dříve, se pro dnešní utkání museli obejít bez služeb Marka Tomicy – přesto to byli oni, komu patřil úvod utkání. Slávisté si skvělým napadáním během první desetiminutovky vynutili několik slibných šancí, střela Jelínka po pohledné akci, ani nálet Davida Hrušky na třineckého brankáře však brankou neskončily. Stejně dopadl i pokus Vondrky během přesilovky ze čtrnácté minuty. V první třetině jsme sledovali rychlý, ale nepřesný hokej z obou stran, častá zakázaná uvolnění snižovaly atraktivitu. První vážnější šanci domácích předvedl ve čtrnácté minutě Lukáš Zíb, jehož bombu skrz chumel hráčů od modré čáry Slipčenko likvidoval s velkými potížemi. Probuzený Třinec ale při ofenzivních manévrech pozapomněl na Endála, který se v čase 16:24 dostal do úniku, se kterým si ale neporadil podle svých představ. Polanský mohl za dalších jedenáct vteřin z protiútoku zužitkovat rozhodčím udělenou výhodu, u levé tyče ale nepředvedl potřebný důraz. Následnou přesilovku proměnil Rostislav Martynek, kterého přihrávkou na zlatém podnose vyzval David Květoň. Zhruba dvě minuty před koncem první dvacetiminutovky dostali domácí příležitost dvojnásobné přesily, když se proti pravidlům provinil Roth a po něm i Čermák. V početní výhodě Třinčanů se do obrovské příležitosti dostal Peterek, skvělý Slipčenko se ale tygřím skokem postaral o to, že do šaten se po první siréně šlo pouze za stavu 1:0.

Jednadvacátá minuta – nová tvář v třineckém dresu Radek Bonk obdržel pas před brankoviště, tísněn ale zakončil pouze do připraveného gólmana. Ve třiadvacáté se nechal vyloučit Žižka, čehož třinečtí využili beze zbytku, protože kotouč po střílené přihrávce Zíba na Kohna číhajícího u pravé tyčky Slipčenkovy branky dále putoval na hůl dojíždějícího a nikým nestřeženého Jiřího Polanského, který nezaváhal. Druhá obdržená branka Sešívané viditelně srazila, což Třinci nahrávalo do karet – ve 26. minutě se ve vyložené šanci objevil Peterek, přihrávku Martynka ale nezužitkoval. Za další minutu mohli Slávisté snížit, když se po chybě Cartelliho do samostatného úniku dostal Červenka, Hamerlík ale jeho zakončení vyrazil. K další šanci se Pražané dostali v polovině utkání, po kombinaci na jeden dotek zakončoval těsně vedle Daniel Branda. Slavia si v dalších momentech druhé třetiny zlepšeným bruslením vynutila nejednu přesilovou hru, v jejich průběhu se hosté ale spíše trápili. A když se neujala ani obrovská šance Vondrky, jehož razantní pokus z levého kruhu třinecký gólman se štěstím vyrazil, vedli Oceláři po dvou třetinách 2:0.

40:34 - od modré velmi tvrdě pálil Hrabal, jedovatý pokus letící těsně nad ledem ukryl Slipčenko ve své lapačce. Třinečtí si nechtěli situaci nijak komplikovat a již od prvních vteřin třetí třetiny sázeli především na defenzívu. Prorazit obranný blok domácích se podařilo až Červenkovi v sedmačtyřicáté minutě a hned z toho byla slibná příležitost: Hostující útočník se nebezpečně obtočil kolem branky domácích, kotouči do cesty se na poslední chvíli postavil až Hamerlíkův beton. Ve třiapadesáté minutě vykřesal slávistickou jiskřičku naděje na zisk bodů Daniel Branda, když uplatnil svůj důraz před domácí bránou a ze skrumáže dokázal vytěžit maximum – 2:1. O minutu později mohlo být srovnáno, Roman Červenka ale v dobré příležitosti nenašel recept na lapačku strážce domácí svatyně. Do konce zápasu zbývalo pět minut a Pražané se kvůli nedisciplinovanosti ocitli ve dvojnásobném oslabení, čehož již po jedenácti sekundách využil Ladislav Kohn – 3:1. Přestože Slávisté měli i nadále potíže s disciplínou, paradoxně se do velké šance dostali v oslabení – Jiří Drtina ale tváří v tvář nechal v sedmapadesáté minutě Hamerlíka vyniknout. A když si již Pražané do konce zápasu nedokázali vytvořit žádnou slibnou příležitost, dospělo utkání ke svému závěru za stavu 3:1.

Slávisté si tak zpod Javorového neodvážejí ani bod, přestože dnes byli domácím vyrovnaným soupeřem. Utkání rozhodla nedisciplinovanost Slávistů před koncem utkání, kvůli které se sami připravili o zdramatizování závěru.

Břetislav Kopřiva (HCO Třinec):
Nechtěli jsme připustit druhou domácí prohru za sebou. Hráči k utkání ale přistoupili lépe než v úterý proti Pardubicím. V momentech, kdy jsme měli problémy, hrozně pomohl brankář Hamerlík. Rozhodlo ale naše proměňování přesilovek. Výkon byl celkem dobrý, i když nějaké chyby v obranné činnosti byly. Radek Bonk zahrál dobře. Hrál velice zodpovědně, byl silný na buly i v oslabeních. Až se ještě více sžije s mužstvem, bude to ještě lepší.

Jiří Čelanský (HC Slavia Praha):
I když jsme prohráli, hráčům není co vytknout. Myslím, že splnili to, co jsme si předsevzali. Měli jsme spoustu šancí, domácí ale jednoznačně podržel brankář. Kolikrát zakročil i se štěstím, ale to k hokeji patří. Těch vyloučení bylo na naší straně bohužel moc, zkušené domácí mužstvo tři přesilovky využilo. Na to jsme neodpověděli.