Oslabení Tygři Werk Arénu nevyloupili

22.12.2009 · Tomáš Vacho
Čtyřiatřicáté kolo naší nejvyšší hokejové soutěže přichystalo souboj našich Ocelářů s Tygry z Liberce. Třinečtí dokázali zvrátit nepříznivý vývoj ještě v rámci první třetiny a následně si vytvořili slibný náskok. Liberec ale v samém závěru přitlačil na pilu a domácí se museli o výsledek strachovat.
34.kolo, úterý 22.12.2009
Liberec
5:4
Zimní stadion Třinec
Třetiny: 1:1, 4:1, 0:2  Branky a nahrávky:20. Kohn (Hrabal, Růžička), 23. Tomas (Seman, Výtisk), 24. Polák, 26. M. Růžička (Kohn, Polanský), 33. Květoň (Peterek) - 12. Bartovič (Malkamäki), 29. Bartovič (Kašpařík), 54. Čakajík (Jech, Špaček), 60. Derner (Matějovský, Hunkes). Rozhodčí: Hribik, Minář - Gebauer, Vengřín. Střely na branku: 37:35. Vyloučení:8:10. Využití: 1:1. Diváci: 3249. Průběh utkání: 0:1, 4:1, 4:2, 5:2, 5:4.  3249
Hamerlík - Hrabal, Zíb, Seman, Malec, Cartelli, Výtisk, Andersons, Lojek - M. Růžička, Polanský, Kohn - D. Květoň, Peterek, Martynek - Tomas, Bonk, Polák - Hampl, Kanko, Pospíšil.
Leinonen - Čakajík, Moravec, Malkamäki, Hunkes, Derner, Jareš, Holub, Rýgl - Matějovský, Kašpařík, Bartovič - Špaček, Blatný, Klimenta - Jech, Urban, Bárta - Bulíř, Skalický.

Dnešní souboj v tabulce sousedících mužstev probíhal již od samého počátku v atraktivním pojetí. Mírně navrch měli Oceláři a prezentovali se hned ve druhé minutě velkou příležitostí, když se sám před finským gólmanem ocitl Bonk, puk ale ani nadvakrát do brány nepropasíroval. Stejný hráč měl branku na holi i v minutě páté, proti střele z pravého kruhu se však znovu vytáhl liberecký Leinonen. Tygři, kteří se museli pro dnešní utkání obejít bez dvanácti hráčů převážně základní sestavy, dokázali srovnat krok zhruba v polovině prvního dějství, čímž si vyloužili odměnu v podobě gólového zářezu: Střelu od modré čáry vyslal Malkamäki a za bezmocného gólmana ji dorazil Milan Bartovič. Severočeši se rozhodli nabytý náskok bránit všemi silami, což se jim s úspěchem dařilo až do devatenácté minuty, kdy se před prázdnou bránou zjevil třinecký Kohn, ve stoprocentní příležitosti ale selhal. Šanci na reparát dostal třinecký útočník hned vzápětí a využil ji do dna, akci Hrabala totiž gólem zakončil právě Ladislav Kohn. Do šaten tak mužstva odcházela za stavu 1:1.

Po sedmnáctiminutovém oddechu jsme byli svědky úspěšného dobývání Leinonenovy branky - ve dvaadvacáté minutě se přesnou střelou švihem prezentoval Roman Tomas, o dvě minuty později byl při zakončení nevybíravě sejmut Hrabal a rozhodčí nařídil trestné střílení. K jeho exekuci se postavil Vojtěch Polák a propasíroval kotouč mezi betony hostujícího gólmana – 3:1. Liberec si už tak nahnutou situaci komplikoval svou nedisciplinovaností, následný přesilovkový kolotoč Třince činil hostujícím zadákům nemalé problémy. Početní výhody využili Oceláři v čase 25:04, kdy zafungovala spolupráce Ladislav Kohn - Martin Růžička. Ihned poté si liberečtí vyžádali oddechový čas. To byl od trenéra Kalouse dobrý tah, který přinesl ovoce v devětadvacáté minutě, protože se bekhendovým zářezem prosadil Milan Bartovič - 4:2. Snížení skóre Tygry velmi povzbudilo a k vidění bylo několik slibných příležitostí. Tu největší, kterou si okolo poloviny zápasu vypracoval Ctibor Jech, se štěstím zlikvidoval Hamerlík. Hosté ale nevyužili ani dvě nabídnuté přesilovky a ke slovu se tak znovu dostali třinečtí. Třiatřicátá minuta: Jan Peterek se dostal ke kotouči a vykličkoval pas pro Davida Květoně, který v jednoduché pozici zvýšil na 5:2.

V minutě číslo čtyřicet pět předvedl obrovskou hrubici při rozehrávce liberecký Jareš, třinečtí ale šanci zahodili. Domácí se zřejmě nechali ukolébat a přestali hrát, čehož Liberec často využíval. V osmačtyřicáté minutě se před Hamerlíkem objevili dva Tygři, jejich spolupráce ale zaskřípala a šanci nezužitkovali. Skóre se neměnilo ani v padesáté minutě, protože domácí gólman předvedl neskutečný zákrok proti spolupráci Matějovského s Kašpaříkem. Severočeši ale ve svém sympaticky snaživém výkonu pokračovali i nadále, za čož byli odměněni brankou Martina Čakajíka, jehož nahození propadlo až za záda nic netušícího Hamelríka. Tygři sice v závěru znovu předvedli velmi nedisciplinovanou hru a nabídli Ocelářům přesilovku 5 na 3, nakonec ale málem sahali po bodech. Podle pravidla nedáš - dostaneš potrestal Peterkem nastřelené břevno z protiútoku Lukáš Derner a naděje Tygrů tak třináct sekund před třetí sirénou stále žila. Třinec si po snížení na jednobrankový rozdíl vybral oddechový čas a dělbu bodů již nepřipustil.

Břetislav Kopřiva (HCO Třinec):
První třetina byla taková neurovnaná, nemohli jsme najít recept na překonání soupeřovy obrany, uteklo nám hodně puků. Ta druhá třetina to rozhodla, dávali jsme góly, naše hra se podstatně zlepšila. Dnes se nám dařily přesilovky, škoda toho závěru, ale za vítězství jsme rádi.

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec):
Myslím si, že jsme zde odehráli slušné utkání. Vyjma pěti minut ve druhé třetině jsme byli vyrovnaným soupeřem. Těch pět minut rozhodlo a prohrálo nám celé utkání.