Parádní utkání a spousta branek – Třinec vítězí v hitu kola

27.11.2020 · Michal Samiec
Po takovém utkání si lze pouze povzdechnout, jaká je škoda, že u toho nemohlo být diváci. Ti by parádnímu šlágru kola přidali ještě další level. Třinečtí brzy prohrávali o dva góly a hosté, kteří předváděli výborný hokej, byli na koni. Oceláři ale ukázali vysokou kvalitu v útoku a Liberci nastříleli celkem šest gólů! Na třinecké konto tak přibyly další tři body.
21.kolo, pátek 27.11.2020
Liberec
6:4
Třetiny: 2:2, 2:1, 2:1  Branky a nahrávky: 15. Chmielewski (F. Zadina, Marcinko), 20. M. Adámek (Miloš Roman, O. Kovařčík), 22. P. Vrána (F. Zadina, D. Musil), 36. M. Stránský (Hrňa, Martin Růžička), 45. Jaroměřský (Jašek, M. Kovařčík), 59. M. Doudera – 4. Rosandić, 8. Filippi, 33. Lenc (Rosandić, Birner), 58. Knot (Birner, Bulíř). Rozhodčí: Hodek, Kika – Ganger, Klouček. Vyloučení: 7:7, navíc F. Zadina, M. Stránský (oba Třinec) 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Hráno bez diváků. Střely na branku: 19:26. Střely mimo: 16:5. Zblokované střely: 8:15. Hity: 11:7. Vhazování: 29:27. Průběh utkání: 0:2, 3:2, 3:3, 5:3, 5:4, 6:4.
HC Oceláři Třinec: Štěpánek – D. Musil, M. Doudera, Kundrátek, Jaroměřský, M. Adámek, Zahradníček – Martin Růžička, P. Vrána, M. Stránský – Chmielewski, Marcinko, F. Zadina – O. Kovařčík, Jašek, M. Kovařčík – Dravecký, Miloš Roman, Hrehorčák – Hrňa.
Bílí Tygři Liberec: Pavelka – Hanousek, Šmíd, Knot, Rosandić, Štibingr, Derner – Lenc, Bulíř, Birner – Gríger, Filippi, T. Rachůnek – A. Musil, Jelínek, J. Vlach – Zachar, Najman, Šír – Hrabík.

Zajímavý pohled se naskytl před utkání do brankovišť obou týmů. Třinečtí porušili systém rotace obou gólmanů a poslali do branky Štěpánka, kterému se dařilo v zápasech proti favoritům extraligy. V zápasech s Plzní a Hradcem Králové inkasoval jediný gól. Liberec postavil do branky Pavelku, který extraligový zápas nehrál od března 2019, v mezičase bez jediného startu absolvoval angažmá v Plzni.

Start třineckého brankáře ovšem nebyl vůbec jednoduchý. Již ve čtvrté minutě skončilo v jeho síti nahození Mislava Rosandiće od modré čáry, do kterého pravděpodobně lehce šáhl před ním stojící Jaroměřský. Druhý gól s přispěním třineckého obránce skončil ve Štěpánkově síti v osmé minutě. Hosté v přesilovce po vyloučení Stránského chtěli třinecké bránící hráče vykombinovat do prázdné branky, domácí Musil se snažil zabránit přihrávce Tomáše Filippiho na zcela volného Grígera a nešťastné srazil puk do třinecké branky.

Ocelářům se v tu chvíli nedýchalo lehce. Ve třinácté minutě navíc hned po návratu z trestné lavice jel sám na Štěpánka Filippi. Třinecký brankář betonem puk zastavil a neinkasoval ani při nepřesné dorážce libereckého útočníka. O zhruba dvě minuty později nahrnul zpoza branky puk do brankoviště Zadina a s dorážkou z předbrankového uspěl Aron Chmielewski. Po pohledné akci celé Jaškovy formace měl Třinec přesilovku, v poslední chvíli byl faulován v gólové šanci se nacházející Ondřej Kovařčík. Oceláři sehráli přesilovku aktivně, byť neúspěšně – Růžička z velkého úhlu střelou z první trefil tyč. Ve velkém tlaku domácí pokračovali i po návratu Bulíře na led. Gólově se v Třinci počtvrté v první třetině urodilo až 16 sekund před koncem. Byla k vidění pohledná akce na jeden dotek a tři přihrávky až před prázdnou libereckou klec se zakončením Mariana Adámka.

Úvodní minuty druhé třetiny byly poznamenány zkoumáním videa poté, co v samostatném nájezdu na Pavelku zakončil pod tělem libereckého brankáře třinecký kapitán Petr Vrána. Pavelka hbitě vykopl puk před brankovou čáru a dlouho se zkoumalo, zda čáru vůbec přešel. Následně byl k vidění hokej ve vysokém tempu. Ve velké šanci se před Pavelkou zjevil Zadina, jehož zblokovanou střelu zkoušel poslat do branky Kundrátek. Třinečtí pak měli šanci navýšit vedení v přesilovce, ale největší šanci, dokonce dvojitou, neproměnil Chmielewski, byť při druhé příležitosti hosté byli na ledě akceschopní pouze tři, neboť ležet zůstal bolestivě zasažený Derner. Hosté přežili tyto okamžity a pak udeřili. Špatný přístup k soupeři potrestal Radan Lenc, který byl před Štěpánkem zcela sám na ose kluziště.

Posledních pět minut druhé třetiny bylo doslova nabito emocemi. Nejprve byl vyloučen Zachar, Třinečtí po delším čase uspěli a využili početní výhodu. Matěj Stránský zůstal na dorážku Hrňovy střely zcela nekrytý před brankou Liberce, ze které odklouzal Pavelka. Následně mimo hru v klinči napadl Hanousek Zadinu, toho bránil Chmielewski a na polského útočníka zase vystartoval Šmíd. Rozhodčí hodlali odměnit za tuto situaci Hanouska, Zadinu a Chmielewského menším trestem. Frustrovaný Zadina, který se cítil být ve výčtu hříšníků omylem, ještě vyfasoval desítku. Nervy tekly i při vyloučení Vlacha. Ten se zase jal vyčinit Adámkovi za nepotrestaný faul.

Domácí přesilovku nevyužili, stejně se vedlo hostům na začátku druhé třetiny, když pykal třinecký z bratrů Musilů po faulu na útočně agilního Rosandiće. Naopak vstřelená branka přibyla na domácím účtu. Jašek v útočném pásmu šikovně poslal puk proti Janu Jaroměřskému, který puk poslal z první nekompromisně do horních pater Pavelkovy branky. Oceláři pak přežili dvě oslabení po vyloučeních Draveckého a Stránského, ale kontaktní gól přišel tři minuty před koncem. Ronald Knot využil toho, že Štěpánek měl zakrytý výhled a střelou od modré snížil. Hosté se pak odhodlali ke hře bez brankáře, ale devadesát sekund před koncem poslal puk do prázdné branky Milan Doudera a definitivně rozhodl.

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec) „Věděli jsme, že to bude kvalitní utkání, přijel výborný soupeř. Z naší strany to bylo hodně živelné utkání, hrálo se hodně nahoru dolů. Byla tam spousta chyb, nedodržovali jsme systémově věci, z toho se musíme poučit. Do příštího zápasu si z toho musíme vzít ponaučení. Víme, že Filip na sobě má nějaký terč. V tu chvíli mi ujely nervy, to by se určitě nemělo stávat. Bouchl do mantinelu, dostal desítku. Matěj Stránský pak po odpískání neudržel emoce a taky dostal desítku. Vypadnou vám dva klíčoví hráči na dvanáct minut, je to velký zásah do sestavy. Odehráli jsme to ale dobře a dotáhli zápas do vítězného konce.“

Patrik Augusta (Bílí Tygři Liberec): „Viděli jsme velice kvalitní utkání. My jsme měli dobrý vstup, pak jsme ale neproměnili další šance a neutekli soupeři. Soupeř s velice kvalitním útokem pak vyrovnal a stal se z toho zápas o jednom gólu. My si nepomohli v přesilovkách, tohle rozhodlo zápas.“