Podruhé Oceláři v Litvínově neuspěli, Verva má mečbol

16.04.2015 · Martin Stebel
Čtvrté měření sil v rámci finálové série Česká pojišťovna play-off nabídlo další takticky vedenou bitvu, která tentokrát přinesla pozitivní výsledek litvínovským hokejistům. Navzdory dalšímu výbornému výkonu Petera Hamerlíka Oceláři na severu Čech padli 0:3. Pátá konfrontace bude na programu v neděli 19. dubna na ledě WERK ARENY.
F4, čtvrtek 16.4.2015
Litvínov
3:0
Třetiny: 0:0, 2:0, 1:0  Branky a nahrávky: 31. Gula (Trávníček, Pavelka), 37. Hanzl (Ručinský, Sklenička), 56. Hübl (Pavelka). Rozhodčí: Fraňo, Hribik – Lederer, Tošenovjan Vyloučení: 5:5, navíc Kubát - Marek Růžička oba 5 min. a do konce utkání Využití: 0:0 V oslabení: 1:0 Diváci: 6011 Střely na branku: 25:38 Zblokované střely: 8:8 Hity: 13:20 Průběh utkání: 3:0 Stav série: 3:1
Francouz – Chaloupka, Kubát, Pavlík, Sklenička, Gula, Pavelka, Baránek, Kokeš – Jánský, Hübl, Lukeš – Petružálek, Hanzl, Ručinský – Martynek, Gerhát, Trávníček – Jurčík, Piroš, Hořava
Hamerlík – Klesla, Roth, Linhart, Galvas, Doudera, Trončinský, Foltýn, Nosek – Ružička, Klepiš, Dravecký – Adamský, Polanský, Irgl – Orsava, Plíhal, Hrňa – Matuš, Růžička, Cienciala

Čtvrtá epizoda finálové série odstartovala oboustranně opatrně. V prvním náznaku šance se ocitl domácí František Gerhát, jenže v rozhodujícím okamžiku selhal. Úspěchem neskončila ani spolupráce mezi Petružálkem a Ručinským, nahrávka domácího rutinéra totiž postrádala přesnost. Mírný tlak si Verva vytvořila v početní výhodě, ale Peter Hamerlík působil jistým dojmem. V desáté minutě se v rodící akci neprosadila dvojice Dravecký - Klepiš.

Pavel Francouz si v první části moc nezachytal, jeho pozornost otestoval Jiří Polanský, jehož pokus však domácí fantóm dokázal zpacifikovat. V samotném závěru úvodní periody stojí za zmínku střela Gerháta z mezikruží. Také tento pokus ale skončil v lapačce třineckého strážce svatyně.

Prostřední část začala možností Zbyňka Irgla, který z nenápadné akce trefil litvínovského brankáře. Krátce poté se připomenul Jakub Klepiš, ovšem v zakončení mu scházelo víc klidu. Ve 24. minutě zahrozil ofenzivní trojlístek Petružálek-Hanzl-Ručinský. Posledně jmenovaný ve finální fázi však nezachoval chladnou hlavu a minul. Obrovskou možnost měl také šikovný Lukeš, jenž pohotově obkroužil branku, ale vynikající Hamerlík znovu kraloval.

Vedoucí branku zaznamenal Jiří Gula, který v čase 30:10 při hře čtyř proti čtyřem prudce vypálil téměř od modré, třinecký gólman měl poněkud zakrytý výhled a kotouč doputoval do sítě - 1:0. Oceláři mohli srovnat ve vlastním oslabení. Aktivní Erik Hrňa si nabruslil mezi kruhy, ale Francouz byl znovu na svém místě. Ve 37. minutě už Verva vedla 2:0. Robin Hanzl obkroužil hostující klec a procpal touš nad Hamerlíkovou vyrážečkou. Třinecký brankář se vyznamenal krátce poté, kdy parádním zákrokem v jasné šanci vychytal Františka Lukeše.

Úvod třetího dějství byl ve znamení třinecké převahy, jenže pokusy Marka Trončinského a Erika Hrni nenašly správný cíl. Neujala se ani možnost Martina Adamského, jehož nadějná příležitost byla zblokována. Snížení Slezanů mohlo nastat také ve 49. minutě, ale Francouz s notnou dávkou štěstí dokázal puk zastavit před brankovou čárou.

Urputná snaha Ocelářů pokračovala i v samotném závěru čtvrtečního střetnutí. Hosté hráli početní výhodu, kterou bez přítomnosti Petera Hamerlíka ještě vylepšili o jednoho hráče v poli navíc. Puky sice několikrát svištěly okolo litvínovské klece, ale risk nakonec nepřinesl potřebný efekt. Velezkušený Viktor Hübl střelou přes celé hřiště trefil opuštěnou klec a dal svému týmu tříbrankový náskok. Krušnohorci už poté nepřipustili drama a získali třetí bod. Pátý díl finálového měření sil se bude konat na ploše třinecké WERK ARENY v neděli 19. dubna od 18:20 hod.

Radim Rulík (HC Verva Litvínov): Začali jsme lépe než včera, psychicky nás na nohy postavila vedoucí branka. Od té doby jsme se zvedli a víc si proti Třinci dovolili. A to jsme potřebovali. Soupeř byl i za stavu 2:0 strašně nebezpečný, nás podržel Pavel Francouz. A potyčky na konci? Mrzí mě, že soupeřův hráč tam skočí na našeho brankáře, aniž by byl atakován. Myslím, že to Třinec udělal cíleně. Bylo to po našem ataku, musím se podívat, jestli tam v brankovišti byl loket nebo něco jiného. V případě ataku na Pavla Francouze bych se ho chtěl zastat, to nebylo úplně fér. Na mé gusto se toho mohl soupeř vyvarovat.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): Utkání jsme nezačali jako to včerejší, z naší strany to bylo malinko nervóznější. Ale i tak byl průběh první třetiny jakž takž vyrovnaný, zřejmě to zlomila první branka, kterou jsme si nechali dát při hře čtyři na čtyři a po ztrátě kotouče na modré čáře. Tam jsme špatně vyhodnotili situaci na modré čáře. Potom jsme měli velké šance, domácí podržel brankář. My se to snažili zdramatizovat při přesilovce ve třetí třetině, ale nepodařilo se nám dostat kotouč za Francouze. V Litvínově jsme si ovšem vybojovali další zápasy, poctivě se na něj připravíme s vidinou toho, že jsme na hraně. Necháme tam všechno a věřím, že se do Litvínova ještě vrátíme.