Střetnutí partnerských týmů pro Oceláře

15.08.2019 · Martin Stebel
V hale Polárka ve Frýdku-Místku se ve čtvrtek hrál v pořadí druhý přípravný duel extraligových mistrů. Nadšeně bojující účastník Chance ligy v sestavě s mnoha třineckými juniory nadělal extraligovému favoritovi poměrně značné obtíže a v divácky pohledném utkání se nakonec zrodil výsledek 4:1 pro Oceláře. Třemi přesnými zásahy se připomenul spolehlivý kanonýr Martin Růžička.
příprava, čtvrtek 15.8.2019
Frýdek-Místek
1:4
Hala Polárka
Třetiny: 1:0, 0:1, 0:3   Branky a nahrávky: 20. Kalus (Klimša) – 40. Růžička (Vrána), 44. Haman (M. Kovařčík), 54. Růžička (Dravecký), 60. Růžička. Rozhodčí: Mrkva, Kubičík - Bartek, Dohnal. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:1. v oslabení: 0:1. Střely na branku: 25:40. Průběh utkání: 1:0, 1:4. Diváci: 1884.
HC Frýdek-Místek: Daneček (Loubal) – Adámek J., Michálek, Krzak, Hrachovský, Kudla, Rufer – Čmiel, Klimša (A), Martynek (A) - Stuchlík, Przybyla, Havránek - Mikulík (C), Kaukič, Peterek - Flok, Raška, Kalus - Konečný.
HC Oceláři Třinec: Bartošák (Kváča) – Musil, Galvinš, Doudera, Kundrátek, Haman, Adámek M. – Dravecký, Vrána, Růžička (A) - Hrehorčák, Kovařčík M., Kovařčík O. - Adamský (C), Hladonik, Kofroň - Kvasnica.

Střetnutí partnerských oddílů odstartovalo zvýšenou aktivitou extraligového kolektivu. Ve druhé minutě utekl domácí obraně Růžička, ale ve finální fázi neměl dostatečný prostor a čas k lepšímu zakončení. Krátce poté se před Danečkem ocitl Hrehorčák, ale znovu trefil jen betony zkušeného brankáře. Frýdek hrozil jen sporadicky, ale rozhodně byl nebezpečný. Z křídla vyslal solidní ránu Przybyla, jenže Bartošák při své zápasové premiéře v třineckém mužstvu odolal.

V polovině úvodní části se tvrdým projektilem téměř od modré ukázal Marian Adámek, ovšem zasáhl pouze masku Lukáše "Steva" Danečka. Krátce na to Oceláři znovu sevřeli svého soupeře v útočné zóně a nejlépe vypadal ostrý pokus Guntise Galvinše, ale skvělý Daneček byl i tentokrát na svém místě a schoval puk do lapačky. Skóre se změnilo 37 sekund před první sirénou. Hosté při rozehrávce zaváhali, čehož využil Klimša, který nabídl puk optimálně postavenému Janu Kalusovi a ten si už před třineckou brankou z bekhendové dorážky věděl rady - 1:0.

V úvodu prostřední třetiny Oceláři dostali k dispozici dvě přesilovky a především ta první vypadala velmi nadějně. Postupně to zkoušeli Růžička či Kundrátek, ale v obou případech třinecké opory ztroskotaly na frýdeckém čarodějovi v masce. Jenže také domácí se osmělili, hráli početní převahu a vůbec ne špatně. Povedenou akci se prezentoval například Jakub Michálek, který z bekhendové strany orazítkoval tyč za Bartošákem. V Polárce se hrál zajímavý hokej a nutno dodat, že zatímco v první části měl Třinec poměrně značnou herní převahu, ve druhé už to byla naprosto vyrovnaná partie. Frýdečtí mladíci neustále hýřili pohybem a díky nesmírné snaze a urputnosti působili velmi solidním dojmem.

Důležité a zároveň interesantní okamžiky se odehrály v závěru druhé periody. Nejdříve mohl a měl skórovat Martynek, ale jeho jemnou teč z předbrankového prostoru Bartošák zpacifikoval. Udeřilo teprve na druhé straně a znovu v poslední minutě. Během přesilovky udělali Oceláři pořádnou skrumáž, ze které rezultovala trefa Martina Růžičky, jenž důsledně sledoval puk a nakonec ho v nepřehledné situaci zametl do Danečkovy svatyně.

Na startu poslední části zahrozil prudkou bombou pravděpodobně nejlepší hráč mistrovského play-off Vladimír Dravecký, jenž z mezikruží trefil Danečkovou hruď. Krátce potom "Dravec" fauloval a rezultovala z toho početní převaha, se kterou však domácí naložili mizerně. Logicky zafungovalo staré okřídlené heslo "nedáš-dostaneš". Ve 44. minutě vyhrál buly Michal Kovařčík, posunul instinktivně puk dozadu na Filipa Hamana, který utaženou střelou zápěstím od modré skóroval. Daneček v ten moment zřejmě nic neviděl, před jeho brankou totiž byla pořádná "trma-vrma".

Závěrečné minuty se hrály nahoru-dolů, hokej měl šťávu a nadále oboustranně vysoké tempo. K vidění bylo několik možností na obou stranách kluziště. Rysi hrozili z početních výhod, jenže reprezentant Bartošák působil velmi jistým dojmem. Prosadili se tak znovu Oceláři. Dravecký vyslal do brejkové situace Martina Růžičku, který z křídelního prostoru z plné jízdy pověsil kotouč precizně k tyči. Výsledek v poslední minutě definitivně zpečetil střelou do prázdné branky znovu Martin Růžička. Suma sumárum: Rysi versus Oceláři = jedna ku čtyřem.

Vlastimil Wojnar (hlavní trenér HC Frýdek-Místek): "Za dnešní výkon se kluci určitě stydět nemusí. První polovina zápasu vyrovnaná, kdy jsme tam měli také nějaké šance. Zápas rozhodly detaily a také i kvalita soupeře. Výsledek sice vypadá jednoznačně, ale tak tomu určitě nebylo. Kluci utkání odjezdili, odmakali, není jim co vyčíst."

Jiří Raszka (asistent trenéra HC Oceláři Třinec): "Zápas splnil to, co jsme od něj očekávali. Frýdek má mladé mužstvo, nebylo to s ním lehké utkání. Neustále nás forčekovali a napadali. Z toho pohledu nás domácí dostatečně prověřili. Očekávání veřejnosti bylo takové, že je jasně přejedeme, ale s takovým soupeřem se vždy hraje špatně. Měli jsme v utkání dobré chvíle, byly tam ale i slabší pasáže. Hlavně ve druhé třetině. Naopak třetí část zápasu byla odehraná dobře. Musím ještě pochválit Lukáše Danečka, který předvedl výborný výkon a Frýdek v několika důležitých momentech podržel."