Těžký direkt v Pardubicích

25.10.2010 · Adam Sušovský
Třinec po skvělém úvodu soutěže poprvé pořádně narazil. Osudným se mu stal led Pardubic odkud Oceláři stejně jako loni, vezou vysokou porážku. Tentokráte domácímu týmu podlehli poměrem 2:9.
15.kolo, pondělí 25.10.2010
Pardubice
9:2
Třetiny: 3:1, 2:0, 4:1  Branky a nahrávky: 7. Kolář I (Koukal, Starý), 14. Koukal (Starý), 18. Somík (Nakládal, Špirko), 30. Buchtele (Mezei, Rákos), 36. Zohorna (Somík), 42. Bartek (Pivko, Zohorna), 47. Koukal (Kolář I, Rákos), 54. Kolář I (Rákos), 59. Koukal (Rákos) – 5. Květoň (Peterek, Vágner), 59. Varaďa (Krajíček, Bonk). Rozhodčí: Minář, Šír – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:6. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 8761. Střely na branku: 45:30. Průběh utkání: 0:1, 8:1, 8:2, 9:2. Nejlepší hráči: Petr Koukal – Václav Varaďa.
Svoboda – Nakládal, Kaberle, Píša, Kočí, Jillson, Mezei – Starý, Koukal, Kolář – Bartek, Zohorna, Pivko – Pineault, Špirko, Somík – Radil, Rákos, Buchtele.
Hamerlík (20. Vojtek) – Lojek, Hořava, Krajíček, Hrabal, Zíb, Vágner, Kania – Polák, Bonk, Varaďa – Růžička II, Kohn, McGregor – Adamský, Peterek, Květoň – Orsava, Polanský, Hrňa.

Zápasy Pardubic a Třince vždy přitahují útočný hokej a góly. Nejinak tomu bylo i dnes v pardubické ČEZ Areně, kde Východočeši chtěli protáhnout vítěznou šňůru s Oceláři na šest. Nakonec se jim to povedlo a Slezany doslova zničili.

Žádné úvodní oťukávání, ale pěkně zhurta se do sebe oba protivníci pustili. Od prvního buly sledovala ČEZ Arena útočný hokej, jen v první třetině vystřelily oba týmy celkem jedenatřicetkrát!

Nástup do zápasu se lépe povedl Ocelářům, těm pomohl k vedení nedůraz domácí obrany. Ta nedokázala zlikvidovat kotouč po Vágnerově střele od modré. K puku se dostal Jan Peterek, ten jej rychle přes Svobodův beton předal Davidu Květoňovi, pro něhož nebyl problém uklidit černou gumu do brány – 0:1.

Východočeši se zdravě naštvali a vymýšleli jednu útočnou akci za druhou. V 7. minutě se prosadila první formace domácích, kdy puk letěl po trase Jan Starý – Petr Koukal – Jan Kolář, který střelou pod víko vyrovnal – 1:1.

Další akce na sebe nenechaly dlouho čekat, v 8. minutě trefil Václav Kočí od modré tyč, na opačné straně zahrozila individuální Květoňova akce. Oboustranně ofenzivní podívaná nadále pokračovala, v 11. minutě Jakub Nakládal nahodil puk na tyč, Adam Svoboda v brance Pardubic zase musel zasahovat po Polákově úniku.

Eaton se krátce na to dostal do vedení, ve 14. minutě vybídl Jan Starému k rychlé akci Petra Koukala, ten po levé straně se protlačil do kruhu, odkud mezi betony prostřelil Petera Hamerníka – 2:1.

Východočeši šli do kabin za dvoubrankového vedení, o to se postaral Radovan Somík. Jeho přesná střela od modré po předchozím obléhání třineckého ležení znamenala vedení 3:1 pro Pardubice.

Domácím nabyté vedení evidentně pomohlo, Pardubice předváděly nadále pohledný hokej se snahou zakončit každou akci. Naopak Třinec, který poslal do branky po první pauze Martina Vojtka, se v aréně spíše hledal a jen odvracel nápadité výpady soupeře.

V polovině základní hrací doby se Pardubičtí dostali do tříbrankového náskoku. Hostující bek Kania zaváhal na útočné modré, čímž do rychlého brejku pustil Jana Buchteleho. Pardubický mladík jel s parťákem dva na jednoho a akci zakončil povedenou střelou – 4:1.

Ještě veseleji bylo v Pardubicích dalším povedeném přečíslení dvou na jednoho. Mistr provedl celou záležitost luxusně: Radovan Somík zatáhl kotouč do pásma, Tomáš Zohorna si najel do palebné pozice, napřáhl a puk po rychlém a přesném pasu poslal do sítě – 5:1.

Pardubická převaha byla zřejmá, ve druhé třetině vystřelil Eaton celkem patnáctkrát, Třinec vyslal na gólmana Svobodu pouze sedm puků. Ten ze 38. minutě byl ale hodně nebezpečný, pardubický brankář však akci Ladislava Kohna a Martina Adamského, kteří doslova utekli pardubické obraně, skvěle zastavil lapačkou.

Třetí třetina nenabídla velkou změnu, Pardubice si v pohodě hlídaly vysoké vedení, Třinec už jen zápas dohrával, věděl totiž, že nemá šanci. A Pardubice? Ty se poprvé v této sezoně doma bavily hokejem.

Ve 42. minutě si na útočnou notu zahráli Libor Pivko s Martinem Bartekem. Výsledkem jejich akce dvou na jednoho bylo pohodlné navýšení vedení na 6:1 z hole slovenského forvarda.

A to nebylo všechno! Bez sekundy přesně o pět minut později vstřelil Eaton sedmou branku. Puk si při útočných manévrech v obraně soupeře vzal Petr Koukal a s lehkostí jej poslal pod horní tyčku – 7:1.

Téměř devítitisícový kotel hnal domácí k „desítce“, zásah na 8:1 po Rákosově příhře přidal útočník Jan Kolář. Eaton měl ke konci utkání výhodu přesilové hry, tu neproměnil, a tak rekordní výhru 10:2 nad Oceláři nakonec neohrozil. I proto, že v oslabení snížil na 8:2 Václav Varaďa.

Poslední slovo měl však nejlepší hráč zápasu – kapitán HC Eaton Pardubice Petr Koukal. Ten zkompletoval hattrick opět po Rákosově přihrávce. V samotném konci se Eaton snažil splnit přání diváků, v přesilovce v poslední půlminutě se však netrefil.

Jan Votruba (HC Eaton Pardubice):
Chtěli jsme soupeře napadat, hrát důrazně a často v útočném pásmu. A myslím si, že se nám to dařilo. Pomohlo nám, že jsme brzy vyrovnali a nemuseli se dvacet třicet minut trápit jako v posledních zápasech doma. Pak už jsme hráli náš hokej, který se nám dříve dařil a prakticky, na co jsme sáhli, to nám vyšlo. Doufám, že to hráčům vrátí sebedůvěru, že se střelecky chytí a budeme v tomto výkonu pokračovat.

Břetislav Kopřiva (HC Oceláři Třinec):
Výsledek je pro nás krutý. Za to, jak jsme hráli, jsme si to ale zasloužili. Chtěli jsme hrát jinak, ale nejsme schopni kluky při jejich útočné síle udržet. Začali jsme výborně, dali jsme gól, ale to ještě urychlilo naše útočné ambice. Na Pardubice se takhle hrát nedá, prohráli jsme s nimi pošesté za sebou a je to stále stejné. My je chceme porazit útočnou silou, otevřeme obranu a domácí jeli mockrát dva na jednoho. Doufám, že je to poslední ponaučení z utkání s Pardubicemi a už se nám to nestane.