Třinec veze z Ostravy tři body a vyhrává třetí derby sezóny!

15.02.2021 · Michal Samiec
Zápas dvou zvratů byl dnes večer k vidění v Ostravě. Oceláři se poměrně brzy dostali do dvoubrankového vedení, které poměrně rychle prohospodařili a nakonec první třetinu prohráli. Začátek druhé třetiny byl ve znamení dvou slepených gólů Třince, které určily konečné skóre utkání.
16.kolo, pondělí 15.2.2021
Vítkovice
3:4
Ostravar aréna
Třetiny: 3:2, 0:2, 0:0  Branky a nahrávky: 6. Koch (Lakatoš), 14. L. Kovář (J. Hruška), 20. Lakatoš – 1. Martin Růžička (Hrehorčák, Kundrátek), 4. M. Adámek (Marcinko, Kurovský), 22. D. Kofroň (M. Kovařčík, O. Kovařčík), 23. Martin Růžička (Hrehorčák, P. Vrána). Rozhodčí: Mrkva, O. Hejduk – J. Frodl, Komárek. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Bez diváků. Střely na branku: 26:29. Střely mimo: 20:7. Zblokované střely: 13:5. Hity: 20:16. Vhazování: 36:32. Průběh utkání: 0:2, 3:2, 3:4.
HC Vítkovice Ridera: M. Svoboda – Gewiese, Galviņš, L. Kovář, Pyrochta, L. Doudera, Koch, R. Černý – Lakatoš, J. Hruška, L. Krenželok – Irgl, Dej, Svačina – Kalus, Flick, Mallet – Schleiss, Werbik, Fridrich.
HC Oceláři Třinec: Štěpánek (21. Kacetl) – M. Doudera, Gernát, Kundrátek, Freibergs, M. Adámek, D. Musil – Martin Růžička, P. Vrána, Hrehorčák – Rodewald, Marcinko, Kurovský – O. Kovařčík, M. Kovařčík, D. Kofroň – Hrňa, Miloš Roman, Dravecký – Chmielewski.

V sestavě Ocelářů po turnaji ve švédském Malmö chyběli reprezentační útočníci Špaček se Stránským, kteří absolvovali plný program tří mezistátních zápasů, naopak v sestavě se objevil obránce Musil, jenž měl v sobotu volno. Hosté již mohli využít služeb polského forvarda Chmielewského, který utrpěl zranění loni v listopadu v domácím utkání s královéhradeckým Mountfieldem a v následujících 29 zápasech musel z důvodu vážného zranění v dolní části těla absentovat. Hráč s číslem osm začal na pozici třináctého útočníka. Do sestavy se vrátil také Kanaďan Rodewald, jenž dostal místo na křídle Marcinkova druhého útoku.

Vstup do čtvrtého derby sezóny vyšel výborně Ocelářům. Ti otevřeli skóre už na konci první minuty, když po dorážení dvojice Martin Růžička – Hrehorčák byl gól nakonec připsán prvnímu jmenovanému. Třinečtí hokejisté měli na začátku utkání navrch, čehož využili ke vstřelení druhé branky o tři minuty později. Po vyhraném vhazování v útočném pásmu se střelou od modré prosadil Marian Adámek a mladý třinecký bek potvrdil, že tato sezóna z hlediska příspěvku ofenzivě je nejlepší v jeho kariéře.

Oceláři pak předali iniciativu domácím a promrhali nadějný dvoubrankový náskok ještě rychleji než v posledním utkání na Spartě. V polovině šesté minuty se individuálně prosadil Patrik Koch a Štěpánka prostřelil střelou do horních pater jeho branky. Vyrovnáno bylo ve čtrnácté minutě, po skončení první početní výhody zápasu, kterou měli domácí, se tvrdou střelou od modré prezentoval Lukáš Kovář. Vítkovice překlopily vývoj utkání na svou stranu ještě do konce první třetiny. Útočný faul Erika Hrni rezultoval ve druhou přesilovku domácích, kterou tentokrát hráči v modrých dresech využili. Po střele Dominika Lakatoše odrazil Štěpánek puk vysoko nad sebe, padající list chtěl odrazit do bezpečí Milan Doudera, ale srazil si jej do vlastní sítě. Hosté mohli vyrovnat hned v protiakci, ale valná hromada před Svobodou těsně před první sirénou dopadla pro domácí dobře.

Ocelářům vyšel výborně i vstup do druhé části hry. Po sto sekundách David Kofroň dorazil z pravé strany střelu Michala Kovařčíka a o minutu později se svižnou ránou z levého kruhu trefil pod víko Svobodovy branky podruhé v zápase Martin Růžička. Zbylá část druhé třetiny, tedy její podstatná část, mnoho vyložených gólových příležitostí ani trvalého tlaku jednoho či druhého týmu nenabídla. Byly k vidění pasáže, za které pravděpodobně trenéři své svěřence nepochválí, kdy se hra přelévala ze strany na stranu, jakoby neexistovalo střední pásmo. Třinečtí mohli navýšit zhruba dvě minuty před koncem druhé třetiny, kdy byl vyloučen Pyrochta – při zmatku před Svobodovou brankou se ale nikdo z hostujících hráčů nezorientoval natolik, aby puk zametl do vítkovické klece.

Prvních deset minut třetí třetiny bylo odehráno ve vysokém tempu. Nejprve byl na konci první minuty vyloučen Hruška a hosté měli přesilovku, ve které byli blízko ke skórování páté branky v zápase. Dorážky Hrni ani Marcinka ale nedonutily Svobodu inkasovat. Na konci třetí minuty šel za katr Marcinko a obrátky zvýšili zase domácí. Opticky nebezpečnější přesilovka ostravského týmu ale tentokrát vyšla na prázdno, byť Kacetl, který od druhé třetiny vystřídal Štěpánka, musel čelit třeba obrovské šanci Kováře, který byl s pukem zcela sám na ose útočného pásma. V osmé minutě byl vyloučen Pyrochta a začátek přesilovky Ocelářů potvrdil, že dnes hosté v přesilovce neměli svůj den. Do samostatného úniku ujel Hruška, a přestože Kacetl jeho pokus vystihl, rozhodčí za faul na ujíždějícího vítkovického hráče nařídili trestné střílení. K jeho exekuci se postavil Irgl, Kacetla sice nepřekonal, ale vyrobil paradoxně největší šanci, která byla ve čtvrté přesilovce Třince v zápase k vidění.

Do závěrečné desetiminutovky normální hrací doby tak oba týmy vstupovaly stále za nejtěsnějšího stavu. Oceláři dokázali odolávat domácí ofenzivní aktivitě, když efektivně vytahovali puky rychle ze svého obranného pásma. Pět minut před koncem byl vyloučen Rodewald, domácí svou přesilovku sehráli aktivně, vidět byl hlavně dispečer vítkovické standardní situace Lakatoš. Hosté se ale nebezpečné situaci ubránili. Vítkovice to bez brankáře zkusily už necelé tři minuty před koncem normální hrací doby. Zbývající část třetí třetiny byl ve znamení velkého tlaku domácích a urputné obrany Kacetlovy branky ze strany hostujícího týmu. Gól už žádný nepadl, ani do odkryté sítě Vítkovic, ani do hostující branky. Konečné skóre – Vítkovice 3, Třinec 4!

Autor foto: Petr Kotala

Miloš Holaň (HC Vítkovice Ridera): "Zápas jsme si prohráli špatným nástupem do prvních dvou třetin. Vážím si mužstva za to, že jsme otočili výsledek z 0:2 na 3:2. Dostatečně jsme si toho ale nevážili a Třinec nás na začátku druhé třetiny potrestal. I tak si ovšem myslím, že jsme odehráli dobrý zápas. Výsledek jsme mohli překlopit na svou stranu nebo si sáhnout alespoň na bod. Nepomohli jsme si ale v přesilovkách, neproměnili jsme ani trestné střílení, a tak nemáme ani ten bod. Zápasy jsou teď rychle za sebou, proto nemá moc smysl se v tom hrabat. Musíme se koukat hlavně dopředu."

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Měli jsme skvělý start do utkání, kdy jsme v podstatě z prvních dvou střel dali dva góly. Pak jsme si vedení nechali protéct mezi prsty, ale hráči nepřestali pracovat ani během reprezentační přestávky a myslím, že to bylo vidět. Ve druhé a třetí třetině jsme najeli na náš styl hokeje a zápas jsme zvládli. Vždy po pauze chvíli trvá, než si hráči opět zvyknou na zápasové tempo, což šlo chvíli vidět. Celkově to bylo vyrovnané utkání, které rozhodly detaily."