Třinec veze ze Sparty bod

05.02.2010 · Adam Sušovský
V důležitém a zároveň brankově chudém utkání měli více štěstí na hokejkách Sparťané. Vítězství za 2 body trefil samostatným nájezdem Petr Ton. Třinečtí si však svého soupeře udrželi v tabulce pod sebou a navíc díky bodovému exportu přeskočili čtvrté Vítkovice.
48.kolo, pátek 5.2.2010
Sparta Praha
2:1sn
T-Mobile Aréna
Třetiny: 0:0, 0:1, 1:0 - 0:0  Branky a nahrávky: 55. Broš - 21. Růžička (Peterek). Rozhodující nájezd Petr Ton. Rozhodčí: Blecha, Hodek - Rittich, Guth. Vyloučení: 7:6. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 6463. Průběh utkání: 0:1, 1:1 - 2:1. 6463
Přikryl - Vydarený, Gulaši, Hanzlík, Vykoukal, Philipp, Bolf, Macholda, Cunik, Výborný, Hromas, Podlešák, Broš, Hrdel, Ručinský, Netík, Látal, Langhammer, Kratěna, Ton, Karpov.
Hamerlík - Zíb, Platil, Seman, Malec, Lojek, Andersons, Kania - Kohn, Peterek, M. Růžička - D. Květoň, Bonk, Pospíšil - V. Polák, Polanský, Tomas - Hampl, Ostřížek, Martynek.

Utkání začali aktivněji Třinečtí, jejich útočné snahy podpořila přesilová hra už ve třetí minutě utkání. V té však diváci gól neviděli, a tak se začali snažit také domácí hokejisté. Ještě dvě vteřiny před uplynutím trestu Hromase ujel obraně Petr Ton, který trefil pouze Hamerlíkovu hruď. V hledišti to mohutně zahučelo také po dorážce Podlešáka v šesté minutě. Třinec měl územní převahu, nedokázal se však prosadit do větší šance. Ve 13. minutě Ladislav Kohn tvrdě srazil Netíka, který musel odejít do kabiny. Rozhodčí zákrok ohodnotili trestem 5 minut plus osobní trest pro Kohna do konce utkání. Domácí však dlouhou početní výhodu nezužitkovali. Minutu před koncem úvodního dějství podruhé v zápase ujížděl hostující obraně opět Petr Ton, puk mu ale na poslední chvíli sjel z hole. Po první třetině byl tak stav bez branek.

Tento stav vydržel v prostřední části pouze 30 vteřin. Jan Peterek se nejprve dobře uvolnil u mantinelu a vzápětí poslal parádní pas na Martina Růžičku, který se trefil přesně mezi betony Přikryla. Ve 27. minutě ujel domácím Květoň. Přikryl mu kotouč úspěšně vypíchnul, rozhodčí následně nařídil trestné střílení. Polák zkoušel jet florbalovým způsobem, tedy pomalu, domácí brankář však jeho zakončení s klidem vyrazil. V následujících minutách tempo hry rostlo. Ve 32. minutě ujela obávaná dvojice Kratěna - Broš hostujícím bekům. První jmenovaný zakončoval sám, jeho pokus však Hamerlík kryl. Sparta se příliš často nedostávala do blízkosti gólmana Třince, tudíž byli hosté stále ve vedení. Ke konci třetiny dostali domácí příležitost dvojnásobné přesilové hry, kterou trestuhodně zahodili.

Pražané vlétli do poslední třetiny s jasným cílem skórovat. Jejich útočná snaha ovšem byla marná. Veškeré příležitosti ztroskotaly na nepřesných přihrávkách nebo na skvělém Hamerlíkovi. Nakonec se útočné snažení Sparty vyplatilo. Pět minut před koncem základní hrací doby vybojoval za brankou puk Michal Broš a prošel obranou hostí jako horký nůž máslem. Jeho střela z blízka podklouzla pod Hamerlíkovým betonem, a tak se hrálo znovu od nuly. Hned po vyrovnávací brance byl vyloučen domácí obránce Hanzlík, sparťané se stihli ubránit a v následujícím úniku byl zahákován Látal. V čase 58:03 tak Sparta měla poslední příležitost otočit utkání ve svůj prospěch. Tak se nestalo, a proto se v TESLA ARENĚ muselo prodlužovat.

Ondřej Kratěna mohl hned na začátku prodloužení rozhodnout utkání. Udělal několik rychlých kroků, ujel obraně, ale trefil mimo. Když později selhal Podlešák a po něm i Broš, bylo všem jasné, že zápas rozhodnou až samostatné nájezdy. V nich dlouho kralovali brankáři. Až v páté sérii zkusil napodruhé štěstí Petr Ton a tentokrát, ikdyž trochu se štěstím, proměnil. Petr Přikryl pak vychytal Polanského, který se pokoušel o další fintu ze svého repertoáru. Sparta tak otočila utkání ve svůj prospěch a získává bod navíc.

Miloš Holaň (Sparta): "Celý zápas jsme tahali za kratší stranu, Třinec byl velice aktivní a dělal nám problémy. My jsme se nemohli přes to trápení dostat do nějakých vyložených šancí. Petr Přikryl nás několikrát podržel a výrazně se podílel na zisku dvou bodů. Chytil i trestné střílení v základní hrací době a všechna čest, co poslední dobou předvádí za výkony. Třinec byl celé utkání lepší, my jsme se štěstím pět minut před koncem vyrovnali a v nájezdech je to loterie."

Břetislav Kopřiva (Třinec): "Myslím si, že výkon z naší strany byl velmi dobrý. Hráli jsme aktivně a hráči měli výborný pohyb, tím jsme eliminovali sílu Sparty. Nemělo by se nám stát takto ztratit utkání po individuální chybě, měli jsme to dotáhnout do vítězného konce. Jsme rádi za to, jaký výkon hráči podali v Liberci i dneska."