Třinečtí vyprovodili Hradec tenisovým kanárem

14.02.2020 · Michal Samiec
V jednoznačnou záležitost se změnilo utkání mezi Oceláři a Mountfieldem. Třinečtí dali základ vítězství už v první třetině, kdy na rozdíl od středečního zápasu s Mladou Boleslaví byli schopni přidat i další branky. Hosté pak ve druhé části hry nevyužili velké šance, načež další gól přidal Marcinko. Ve třetí třetině si domácí výsledek pohlídali a brankář Štěpánek vychytal první čisté konto za Třinec.
45.kolo, pátek 14.2.2020
Mountfield HK
6:0
Třetiny: 3:0, 1:0, 2:0  Branky a nahrávky: 5. O. Kovařčík (M. Stránský, Kundrátek), 11. Wolski (Gernát), 15. Hrňa (Chmielewski, Marcinko), 37. Marcinko (Martin Růžička, M. Stránský), 50. Chmielewski (Kundrátek), 60. Adamský (Galviņš, Marcinko). Rozhodčí: Jeřábek, Mrkva – Bryška, Rožánek. Vyloučení: 2:7, navíc Perret (Hradec Králové) 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 367. Střely na branku: 38:19. Střely mimo: 13:14. Zblokované střely: 18:6. Hity: 5:6. Vhazování: 37:23. Průběh utkání: 6:0.
HC Oceláři Třinec: Štěpánek – Kundrátek, Gernát, D. Musil, Galviņš, M. Doudera, Zahradníček – Martin Růžička, P. Vrána, Wolski – Chmielewski, Marcinko, M. Stránský – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Hrehorčák – Dravecký, Š. Novotný, Adamský – Hrňa.
Mountfield HK: Š. Lukeš – Eklund, Nedomlel, Šidlík, Cibuļskis, Šalda, F. Pavlík, Čáp – Žejdl, Cingeľ, Smoleňák – M. Chalupa, Lev, Orsava – Perret, K. Klíma, Jergl – R. Pavlík, Koukal, Kubík.

Úvodní třetina čtvrtého vzájemného měření sil mezi třineckými Oceláři a finalistou hokejové Ligy mistrů z Hradce Králové jednoznačně patřila domácím. Ti mohli otevřít skóre už po pár sekundách, když se sám před Lukešem zjevil Gernát. Na druhé straně měl podobnou šanci na konci druhé minuty Perret. Gól padl až v páté minutě, kdy se do předbrankového prostoru prodral Stránský a po jeho pádu poslal puk nad Lukešovo rameno Ondřej Kovařčík. Oceláři mohli navýšit vedení v přesilovce, vytěžili z ní horní tyč po střele Wojtka Wolského. Třinecký útočník skóroval až v minutě jedenácté, když si s pukem na holi vybruslil z rohu kluziště a trefil přesně do růžku Lukešovy branky. Hosté pak měli několik šancí, první třetina nebyla z jejich pohledu úplně jalová, ale v nejslibnější pasáži, kterou v útočném pásmu sehrála čtvrtá formce, gól nevstřelili. A tak vedení navýšili domácí - Chmielewski zpoza branky nabil do střelecké pozice Eriku Hrňovi a ten uzavřel střelecký účet první třetiny.

Druhá třetina byla z pohledu hostujícího týmu mnohem lepší. Hráči si o přestávce uvědomili, že čtyřicet minut není málo času na to, aby smazali tříbrankový náskok domácích. V polovině páté minuty dostali Oceláři druhou šanci hrát přesilovku, o kterou se ale brzo sami obrali, když špatně střídali a následovala pasáž čtyř proti čtyřem. Velké šance ale přišly až po polovině třetiny. Do samostatného úniku se dostal Koukal, který vyzkoušel na Štěpánka kličku po zemi mezi betony, ale třinecký brankář byl rychlejší. V polovině patnácté minuty přišel klíčový okamžik, který ovlivnil další průběh dvacetiminutovky. Lev střílel příklepem z pravé strany, Štěpánek jeho tvrdou střelu vyrazil a následně se královéhradeckému Orsavovi nepodařilo trefit prázdnou třineckou branku. Hosté pokračovali v náporu a za minutu a půl se hra přesunula na druhou stranu. Dobré šance měl nejprve Stránský, pak Růžička. Ten ve velké šanci nechal vyniknout Lukeše, ale rychle puk zpoza branky dal do brankoviště, odkud se prosadil Tomáš Marcinko. Na konci třetiny ještě Oceláři hráli přesilovku, část i proti třem. Vyprodukovali několik nebezpečných střel, gólman Lukeš se ale zaskvěl.

Třetí třetina utkání Ocelářů s královéhradeckým Mountfieldem už žádné zdramatizování průběhu nepřinesla. Třinečtí si jistě drželi svůj náskok, pokud se hosté dostali do nějaké šance, zlikvidoval ji jistý Štěpánek. Hosté se mohli dostat na rozdíl tří branek v přesilové hře, kdy Cingeľ z pravé strany dával na teč Smoleňákovi. Na druhé straně Třinečtí svou přesilovku využili. Aron Chmielewski vyjel s pukem z rohu a odrazem od Šidlíkova kolene poslal puk za Lukeše popáté. Další dvě početní výhody Oceláři sice nevyužili, ale pár sekund před koncem se ještě do samostatného úniku na Lukeše dostal Martin Adamský a střelou mezi betony nedal gólmanovi v brance Mountfieldu šanci. Oceláři si tak připsali tenisového kanára. Jakub Štěpánek vychytal první čisté konto v barvách Ocelářů a Mountfield ve třetím ze čtyř utkání s Třincem v této sezóně nevstřelil gól ze hry.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Vážím si těchto bodů po nepříliš vydařeném utkání s Boleslaví. První třetina dala šmrnc našemu výkonu, byli jsme v ní velmi dobří a mohla skončit vyšším rozdílem. Hradec ve druhé zabral a vytvořil si šance, ale Kuba Štěpánek byl velký a podržel nás. Utkání zlomila čtvrtá branka, snížila hostujícímu týmu šanci dostat se zpátky do zápasu. Ve třetí třetině jsme si vedení zkušeně hlídali a zaslouženě jsme vyhráli. Wojtek Wolski měl už před utkáním problémy s drobným zraněním v horní části těla. Limitovalo ho to, a proto jsme zvolili variantu, že do třetí třetiny už nenaskočí a odpočine si. Věřím, že v dalším zápase bude zase v sestavě."

Tomáš Martinec (Mountfield HK): "Třinec vyhrál zaslouženě, v zápase dominoval. Ráz utkání určila první třetina, ve které nás domácí přehrávali pohybem, v osobních soubojích a vytvořili si komfortní náskok (3:0). Ve druhé části jsme si vypracovali nějaké gólové příležitosti, ale nenaložili jsme s nimi dobře a postupně se projevila kvalita Třince. Výsledek je jednoznačný, a to měli ještě spoustu dalších šancí, ve kterých nás podržel Štěpán Lukáš."