Třinečtí zvládli i druhé letní derby – Vítkovice porazili 3:1!

15.08.2018 · Michal Samiec
Oceláři zvládli obě přípravná utkání s Vítkovicemi před startem extraligového ročníku 2018/19. Po úterní výhře v Ostravě se jim podobný kousek podařil i v odvetě o den později pod Javorovým. Svěřenci trenéra Varadi vyhráli 3:1. Góly střelili bratři Kovařčíkové a Hrňa.
příprava, středa 15.8.2018
Vítkovice
3:1
WERK ARENA
Třetiny: 1:0, 1:1, 1:0  Branky a nahrávky: 19. M. Kovařčík (Roth, Viedenský), 23. O. Kovařčík (Cienciala, Roth), 59. Hrňa – 37. Olesz (Trška, Dej). Rozhodčí: Mrkva, Kika – Ganger, Hanzlík. Vyloučení: 7:4. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 2 231. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1.
HC Oceláři Třinec: Hrubec – Roth, D. Musil, M. Doudera, L. Kovář, M. Adámek, Smetana, F. Haman – O. Kovařčík, Viedenský, Cienciala – Hrňa, Roman Vlach, M. Kovařčík – Svačina, Polanský, Dravecký – Chmielewski.
HC Vítkovice Ridera: P. Bartošák – E. de la Rose, D. Krenželok, Výtisk, Trška, Hrbas, Šidlík, T. Černý – Tybor, O. Roman, Dej – Olesz, Žiak, Szturc – Kucsera, Lev, Schleiss – Kurovský, Š. Stránský, Zdráhal.

Oba trenérské štáby před odvetou, jejíž úvodní buly bylo naplánováno přesně 24 hodin po začátku prvního zápasu, udělaly zásahy do sestavy, které znamenaly několik změn, jak je v přípravném období obvyklé. Třinečtí nechali tentokrát odpočívat brankáře Hamerlíka, do brankoviště se vrátil Hrubec. Nehrál například obránce Krajíček, kompletní první útok nebo Adamský. Vítkovičtí také udělali změnu v brance, obrana zůstala prakticky totožná, trenéry ale určitě mrzela ztráta obránce Baranky, který nedohrál úterní zápas. Mezi forvardy nenastoupil Mahbod a naopak oproti prvnímu letnímu derby nastoupili Ostravané s útočným triem Tybor, Roman, Dej.

Utkání začalo dobrou příležitostí Adámka, který dostal zpoza branky puk od Svačiny, ale nepodařilo se mu dostatečně rychle jej srovnat na holi. Hosté dostali první šanci skórovat o pár momentů později, když byl vyloučen Michal Kovařčík, ale naopak do šance dva na jednoho unikli Doudera s Hrňou. Podstatně lepší přesilovku sehráli hosté od konce sedmé minuty, kdy byl vyloučen Cienciala. Od modré pálil Hrbas, následně Trška, jehož střelu tečoval Schleiss, z levého křídla pak střílel ještě Lev. I v tomto oslabení se podařilo vyrobit šanci i domácím. Michal Kovařčík vykoupal na modré Schleisse, ale následně poslal puk nad branku Bartošáka.

Gól nepadl ani ve 13. minutě, kdy Tybor nejprve dostal v rohu tvrdý zákrok od Michala Kovařčíka, poté se však velmi rychle dostal na nohy a zpoza branky přihrál puk na Deje, jeho zblokovanou střelu ještě vrátil na Hrubce Roman. O pár sekund později pálil od modré Roth, jeho střelu Bartošák viděl na poslední chvíli. Chmielewskému číhajícímu na dorážku se puk namotal na hokejku. Branku nedal ani Hrňa, kterému pěkně naservíroval kotouč mezi kruhy Michal Kovařčík. Když už se zdálo, že třetina skončí bez gólu, přišlo vyloučení Šimona Stránského. Ten si ale nestačil ani sednout, od vyloučení po gólovou teč Michala Kovařčíka totiž uběhly jen tři sekundy. Úvodní hrací doba tak skončila stejným výsledkem jako předchozí tři třetiny letošních letních derby – tedy 1:0 pro Oceláře!

V prostřední hrací době čekali diváci ve WERK ARENĚ na gól pouze 126 sekund. Základem branky byla opět střela Vladimíra Rotha od modré čáry, kterou lehce tečoval Cienciala, po Bartošákově zákroku jej poslal do vítkovické svatyně před brankou operující Ondřej Kovařčík. Potenciál pro změnu skóre nabídla další vítkovická přesilovka, která začala ve 26. minutě. V dobrých pozicích se objevoval Ondřej Roman, skóroval mohli i Třinečtí, a to kdyby Viedenský před brankou Patrika Bartošáka dosáhl na Ciencialův pas.

Kolem poloviny zápasu byl několikrát vidět Aron Chmielewski. Třinecký forvard nejprve chtěl po rychlém obkroužení branky zasunout puk za rozhozeného Bartošáka, to se mu ale nepovedlo a poslal puk skrz brankoviště jen do tyče. V následně přesilovce dostal puk na pravém křídle od Vlacha, ale vítkovického gólmana nevymíchal. Nepovedlo se ani přihrát na gól Draveckému. V samém závěru vyloučení hostí posílal puk rychle od tyče k tyči, slovenský forvard v barvách Ocelářů ale neskóroval.

Do konce třetiny se ještě zrodily dva zajímavé momenty. Nejprve rychlá kombinace domácích, kdy Ondřej Kovařčík prohodil vítkovického bránícího hráče, puk přistál na holi Draveckému, tomu ale blafák sebral do lapačky Bartošák. Následně byl na třinecké straně vyloučen Polanský a i hostům se podařilo skórovat. Trškovu střelu od modré vyrazil Hrubec před sebe, z hrany brankoviště následně dorážkou prostřelil třineckého gólmana Rostislav Olesz, který tak snížil na rozdíl jediné branky a utnul vítkovickou střeleckou nemohoucnost – hráči z Ostravy se v přípravném dvojzápase s Oceláři prosadili po 96 minutách!

Třetí část začala opatrně, nebezpečné situace se začaly rodit až zhruba od osmé minuty, kdy Vítkovičtí dokázali uzavřít Oceláře na několik desítek sekund v jejich pásmu a několika tečovanými střelami s gólovými parametry ohrozili Hrubce. Na druhé straně mohl padnout gól po Rothově střele, do které vložil hůl Ondřej Kovařčík. Před třineckým brankářem pak opět hrozil Szturc – nejprve nezpracoval puk a nemohl tak ujíždět sám na Hrubce, následně z mezikruží těsně netrefil.

První přesilovku třetí tercie měli Třinečtí po vyloučení Lva. Zrodily se dobré šance – Rothova střela od modré orazítkovala tyč, rychlý ťukes, kdy kotouč putoval po ose Michal Kovařčík – Viedenský nezakončil přesně Ondřej Kovařčík. Nedal ani velmi aktivní Chmielewski, který dostal výborný puk mezi kruhy. Výbornou šanci srovnat dostali Ostravané v 54. minutě, když byl za vyhrnutý dres, tedy zdržování hry, vyloučen Cienciala. Vítkovice nevyrovnaly, ale dobrou šanci měly hned po návratu Ciencialy na led – Zdráhal promáchl puk po přihrávce Kurovského z rohu hřiště.

Vítkovice následně dostaly další šanci vyrovnat při technickém prohřešku domácího hráče. Za hru se zlomenou holí dostal menší trest domácí brankář, hosté posílili přesilovku odvolaným brankářem, ale k vyrovnání se nepropracovali. Naopak chybnou rozehrávku hostí potrestal střelou do prázdné branky Erik Hrňa a pečetil tak výsledek utkání. Třinečtí tak zvládli obě letní derby s celkovým skóre 6:1!

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): "Se zápasem můžeme být spokojení. Doma jsme chtěli vyhrát, což se povedlo. Poslali jsme do hry několik nových kluků, kteří včera nehráli, chtěli jsme totiž síly rovnoměrně rozložit a vidět v akci další hráče. Byly tam pasáže, které se nám moc nepovedly, ty si teprve musíme rozebrat u videa. Měli jsme dobrý pohyb, z čehož pramenily šance. Z utkání máme dobrý pocit, posunuli jsme se v přípravě zase dál."