Vítej, Evropo!

05.03.2019 · Michal Samiec
Třinečtí hokejisté vyhráli pošesté v řadě, porazili Piráty Chomutov i počtvrté v sezóně a opět se kvalifikovali do Champions Hockey League. V utkání se za Oceláře prosadili dva hráči – dva zásahy si připsali Marcinko a Werek.
51.kolo, úterý 5.3.2019
Chomutov
4:1
Třetiny: 1:0, 2:1, 1:0  Branky a nahrávky: 6. Marcinko (Martin Růžička, Hrňa), 25. Marcinko, 35. Werek (Galviņš, Polanský), 60. Werek – 36. Vladimír Růžička (J. Stránský). Rozhodčí: Kubičík, Pavlovič – Bryška, Lučan. Vyloučení: 5:8. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 487. Střely na branku: 34:17. Střely mimo: 11:12. Zblokované střely: 9:15. Hity: 8:6. Vhazování: 30:33. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1.
HC Oceláři Třinec: Hrubec – M. Doudera, Gernát, D. Musil, Galviņš, Matyáš, M. Adámek – Martin Růžička, P. Vrána, Svačina – Hrňa, Marcinko, Dravecký – Š. Novotný, Polanský, Werek – O. Kovařčík, Cienciala, Chmielewski – Adam Raška II.
Piráti Chomutov: Peters – Flemming, Jank, Knot, Trefný, Blaha, Dietz, Valach – T. Svoboda, Vladimír Růžička, Tomica – J. Havel, Adam Raška I, Sklenář – J. Stránský, Vantuch, Marjamäki – Gut, Klhůfek, Koblasa.

První šanci posledního utkání základní části, který Oceláři sehráli na domácím ledě, měla v páté minutě dvojice Hrňa – Dravecký. První jmenovaný dostal pas do jízdy z obranné třetiny od Matyáše a po přihrávce skrz jediného bránícího hráče sice jeho kolega prostřelil Peterse, ale těsně minul chomutovskou branku. Hosté se při akci provinili proti pravidlům, a tak následovala první početní výhoda utkání. Oceláři ji využili po 79 sekundách, když se z předbrankového prostoru jemným usměrněním puku mezi Petersovy betony prosadil Tomáš Marcinko. Dva nula to mohlo být o dvacet sekund později, když do samostatného úniku dostal přihrávku Ondřej Kovařčík, ale jeho krátká klička do bekhendu nebyla úspěšná. Brankář Pirátů dokázal včas sklapnout betony.

Následovalo vyloučení na obou stranách a hra čtyři na čtyři, kdy v závěru této dvouminutové sekvence Oceláři zle zatápěli chomutovské čtyřce. V jedenácté minutě měli první přesilovku hosté, když byl vykázán Doudera, ale větší šanci si vyrobili až po skončení početně nerovnovážného stavu hráčů na ledě. Chomutovský Adam Raška promáchl tečovaný puk před odkrytou třineckou brankou. Následovaly další dvě početní výhody domácích, když třetím a čtvrtým vyloučeným Pirátem v první třetině byl nejprve Tomica a pak Jank, ale Třinečtí čtyři téměř vcelku odehrané minuty proti čtyřem hostům nepřetavili ve druhou branku zápasu.

Prostřední hrací doba začala z obou stran velice opatrně. Až ve třetí minutě dostal trochu více prostoru na levé straně Vladimír Růžička, ale při střele ho vytlačil do strany Vrána. V páté minutě se nejprve zjevili třinečtí Raška s Draveckým v situaci dva na jednoho, která gólem neskončila – třinecký benjamínek se rozhodl zakončovat. O pár okamžiků později vyzkoušel pozornost Peterse z levého kruhu Tomáš Marcinko, hostující brankář pravděpodobně toho moc neviděl a puk propustil. Hned po brance mohl snížit Klhůfek – ujížděl sám na Hrubce, ale zezadu jej pokryl Gernát. Chomutovský hráč s číslem dvaadvacet zakončoval pod tlakem.

Na tříbrankový rozdíl navýšil vedení Ocelářů v patnácté minutě Ethan Werek. Oceláři měli delší tlak v útočném pásmu, k puku se dostal v prostoru modré čáry právě kanadský útočník v barvách třineckého klubu a jeho pokus – možná na teč kolegovi, možná nazdařbůh – skončil v chomutovské síti. Následovala první přesilovka Pirátů ve třetí třetině poté, co Chmielewski hasil požár – před Hrubcem se rýsovala vyložená šance pro chomutovského Rašku. V této početní výhodě byl vidět Vladimír Růžička. Dvakrát nebezpečně střílel z pravého kruhu – jeho druhý pokus se ujal. O dvě minuty později nejprve po velkém tlaku Pirátů zasáhl výborně proti Gutovi Hrubec, na druhé straně pak zákrok betonem proti střele Vrány z mezikruží vytáhl Peters.

Hosté ještě na začátku třetí třetiny dohrávali více než minutu přesilovky po vyloučení Svačiny. Piráti mohli snížit na rozdíl jediného gólu poté, co Sklenář tečoval Svobodovo nahození od modré. První desetiminutovka byla ve znamení vyloučení na obou stranách. Po Halvově faulu dostali šanci hrát proti oslabenému soupeři Oceláři, ale po padesáti sekundách fauloval i Doudera a hrálo se přes minutu čtyři na čtyři. V tomto počtu hráčů na ledě se ukázal třinecký Růžička. Nejprve objel bránící hráče po pravém křídle, ale tváří v tvář Petersovi přetáhl kličku do forhendu. Poté byl v situaci, kdy měl o mnoho méně času a prostoru a jeho bekhendové zakončení brankář Pirátů vychytal. Šanci měli i hosté, když po Blahově střele a Hrubcově zákroku se k dorážce nedostal Raška.

Dvanáct a půl minuty před koncem šel podruhé v zápase za katr extřinecký obránce Jank a Oceláři byli blízko uklidňující brance. Hrňa mezi kruhy vložil hůl do Vránovy pobídky, ale Peters vytáhl skvělý zákrok. Gól nepadl ani sedm minut před koncem poté, co rozruch před hostující brankou udělal Novotný s Polanským. Hattrick, aspoň co se týká vyloučení, završil Jank o chvíli později. Třinečtí i tuto přesilovku sehráli obstojně, ale Chomutov se ubránil a do samotného závěru držel hratelný výsledek. Dvě minuty před koncem hosté odvolali brankáře, ale kontaktní branky se nedočkali, naopak akci tří Ocelářů na jediného bránícího hráče přes návrat Peterse do branky zakončil gólově Ethan Werek.

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): „Viděli jsme bojovné utkání, které mělo tempo. My jsme si samozřejmě několik šancí vypracovali, ale i tak jsme museli naši hru v útočném pásmu zjednodušit, protože jsme to hráli spíš na krásu. To se od druhé třetiny změnilo, tlačili jsme se do brány, akorát jsme si nepomohli v přesilovkách, které jsme nedokázali zužitkovat, přestože jsme jich dostali k dispozici hodně. To je jedna z věcí, které je potřeba vypilovat, ale budeme pracovat na všem, na hře v defenzivní zóně, v ofenzivní. Vylepšit se dá vše. Prezidentský pohár? Rozhodne poslední kolo, ale my to neřešíme. Díváme se sami na sebe.“

Jan Šťastný (Piráti Chomutov): „Myslím, že jsme neodehráli špatné utkání a při hře pět na pět jsme byli domácím rovnocenným soupeřem. Neproměňujeme šance, to je dlouhodobá bolest. Dáváme teď v průměru jeden gól na zápas, a to je strašně málo. Další věc je, že jsme nediscplinovaní a máme spoustu vyloučení. I dnes jich bylo hodně, tuším osm nebo devět, a s takovým soupeřem to nejde. V oslabeních nás to pak stojí spoustu sil, které pak chybějí a my postrádáme drajv a sílu.“