Vítězné tažení pokračuje: Brno versus Oceláři 1:2!

10.10.2014 · Martin Stebel
Bravo! Oceláři i nadále pokračují ve vítězném trendu. V rámci desátého kola Tipsport extraligy dokázali uspět na ledě brněnské Komety 2:1, jedná se už o šestý triumf Slezanů v řadě! Oceláři si tak upevní vedení v extraligové tabulce. První branku hostů zaznamenal Zbyněk Irgl, druhou přidal v oslabení Martin Adamský.
10.kolo, pátek 10.10.2014
Kometa Brno
1:2
Třetiny: 0:1, 0:1, 1:0  Branky a nahrávky: 45. Ton (Němec, Hruška) – 7. Irgl (Roth, Plíhal), 39. Adamský (Orsava) Rozhodčí: René Hradil, Vladimír Pešina – Jaromír Bláha, Josef Špůr Vyloučení: 8:6 Využití: 1:0 V oslabení: 0:1 Střely na branku: 20:30 Průběh utkání: 0:2, 1:2 Diváci: 6706
Čiliak (Falter) – Kempný, Ptáček, Hanzlík, König, Dlapa, Kuboš, Dujsík – Hruška, Němec, Ton – Ostřížek, Čermák (C), T. Svoboda – Burian, Koreis, Vondráček – Wasserbauer, Kusko, Mrázek.
Hamerlík (Hrubec) – Klesla (C), Roth, Doudera, Galvas, Linhart, Nosek, Trončinský – Dravecký, Plíhal, Kreps – Adamský, Polanský, Irgl – Orsava, Žejdl, Rákos – Kindl, Růžička, Jašek.

Poslední dva duely v Rondu pro Kometu nedopadly vůbec dobře. Z obou si odnesla výprask. Tentokrát to chtěla sobě i divákům vynahradit. Do Brna však přijel nejtěžší možný soupeř – lídr extraligové tabulky. A Třinec svou roli potvrdil. Na vítězství mu stačily dvě povedené akce a precizní obrana. Z Brna si odváží tři body za výhru 2:1.

Hned v úvodu se snažili domácí začít aktivně. Cítili, že je na čase bodovat. Příliš jim to ale nevyšlo, když už ve druhé minutě hráli poprvé oslabení. Hosté jej sice nevyužili, ale dostali se rychleji do zápasu. Hned nato navíc následovalo další vyloučení z domácích řad. Byť se ocelářům ani tuto početní výhodu nepovedlo využít, tak krátce po ní už se radovali. V obranném pásmu vyhráli buly, po kterém jeden z hráčů naskočil na střídačku, aby z druhé strany mohl naskočit Zbyněk Irgl, jenž dostal puk do jízdy a jel sám na Čiliaka. Toho si rozpohyboval a puk mu zasunul mezi nohy – 0:1. Následně si přesilovku zahráli také Brňané a vyrovnání měl na hokejce Leoš Čermák. Ten si však puku, který zůstal volně ležet v brankovišti, všiml až pozdě a třinecký brankář mu radost z vyrovnání vzal, když do jeho střely stihl vložit svou hůl.

Od té doby však na ledě úřadoval především lídr extraligy. Tlačil se dopředu a mnohdy Čiliakovi a spol pořádně motal hlavy. Kometa ještě dvakrát hrála opět ve čtyřech, ale ani jednou neinkasovala, za což mohla být hodně ráda. Třinec tedy dostal v první periodě spoustu prostoru, aby ukázal, co umí, ale využil pouze jedinou možnost. Hamerlík v třinecké bráně byl téměř bez práce.

Do druhé třetiny domácí nastoupili s jednobrankovým mankem. Na začátku ukázali, že s tím něco chtějí dělat, ale vyrovnat se jim stále nedařilo. Třinecká obrana byla dále stoprocentní. Několika útočnými výpady se prezentovali také hosté. Ani jednomu mužstvu se však nevedlo úplně podle představ. Spoustu přihrávek končilo na hokejkách soupeře. Začalo se bojovat o každý metr, o každý puk. Ve 29. minutě dostala Kometa výhodu přesilové hry. Domácí toho však v početní výhodě mnoho nedokázali a pokračovalo se v bojovném duchu. To přerušilo až další vyloučení, opět na hostující straně. Stačilo osm sekund a padl gól. Do sítě Jihomoravanů. Martin Adamský našel po buly puk a potom, co brněnský obránce upadl, mířil sám na Čiliaka a toho se štěstím prostřelil - 0:2. Místo vyrovnání tak oceláři navýšili vedení. Ve zbytku přesilovky se Kometa sice dostala k nějakým střelám, ale s těmi si poradil Hamerlík. Ve druhé dvacetiminutovce tak diváci v Rondu viděli jednu branku, rovněž jako v první z hole Třineckých.

Hned v úvodu třetí třetiny dostala Kometa možnost, jak vstřelit kontaktní branku. Početní výhodu však nevyužila. Místo toho však musela řešit rychlé a nebezpečné útoky hostí. Na konci 44. minuty ale dostala další výhodu jednoho muže v poli. Tu, byť trochu netypicky, využila. Vojtěch Němec přečíslil s Petrem Tonem obranu hostí a druh jmenovaný se štěstím prostřelil Hamerlíka – 1:2. Po této brance Kometa výrazně ožila a začal se hrát trochu jiný hokej. Během pár minut si brněnští hokejisté připravili několik dobrých šancí a začali cítit, že by to šlo. Proti však byl bezchybný Hamerlík i precizní obrana ocelářů.

Lídrovi extraligy se ale přestalo líbit, že by měl být až ten druhý na ledě a vrhl se opět víc do útoku. Jeden z nich ukončil faul Davida Ostřížka. Kometa tak v době, kdy potřebovala ještě zintenzivnit svůj tlak, šla do oslabení. A to se s ní táhlo už po zbytek zápasu. Po chvíli totiž přišlo další oslabení a Kometa se vlastně do závěrečného tlaku ani nedostala. Na úplném konci ještě zkoušela hru v šesti, ale ani v té se jí příliš nevedlo. Vyrovnání tak bylo už nad její síly.

Byť tedy Kometa zvládla obrannou fázi poměrně dobře, tak padla i pošesté v řadě. S jedinou brankou se velice těžko získávají body, a to se potvrdilo. Zlepšený výkon modrobílých by hráče mohl nakopnout do dalších extraligových kol. Třinečtí hokejisté si naopak díky těsné výhře upevnili pozici nejlepšího týmu extraligy.

Karel Beran (HC Kometa Brno): Do zápasu jsme také vstoupili s velkým respektem. Celou dobu jsme bojovali a nic jsme nevzdali. Nakopla nás branka, po které jsme sahali po bodech a snažili se do konce zápasu aspoň srovnat. Když takhle budeme hrát dál, tak to přijde. Nemůžeme koukat nalevo napravo. Tohle je ta správná cesta, kterou musíme jít. Věřím, že s bojovností přijdou body. Chceme poděkovat i divákům, že nás takhle podporují.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): Máme za sebou nepovedené utkání ve Finsku, takže jsme se na zápas připravovali s velkým respektem. Víme samozřejmě, že se Kometě nedaří, ale i tak nám bylo jasné, že nás čeká těžký zápas. Dobře jsme do utkání vstoupili, měli jsme hodně šancí. S první i druhou třetinou jsme spokojení. Kometu dostala blíž kontaktní branka, kdy až do konce bojovala o body. Moc se mi utkání líbilo, mělo nádech play-off. V Brně odehráli obě mužstva zápas na vysoké úrovní se šťastným koncem pro nás.