Vítězný vstup do Ligy mistrů: Oceláři zdolali Belfast

02.09.2022 · Adam Sušovský
Trpělivý výkon v útoku, skálopevná obrana vzadu. Oceláři vstoupili do nové sezony vítězně, v úvodním utkání Champions Hockey League dokázali doma porazit Belfast 4:0 góly Voženílka, Daňa, Vrány a obránce Zahradníčka.
1.kolo, pátek 2.9.2022
Belfast
4:0
Třetiny: 1:0, 0:0, 3:0  Branky a nahrávky: 19. Voženílek (Marinčin, Svačina), 49. Daňo (Mazanec), 54. Vrána (Hudáček, Svačina), 58. Zahradníček. Rozhodčí: Stano, Šindel – Jiří Ondráček, J. Svoboda. Vyloučení: 4:7. Využití: 0:0. V oslabení: 2:0. Diváci: 2 367. Střely na branku: 25:18. Průběh utkání: 4:0.
Mazanec - Doudera, Marinčin, Čukste, Ročák, Zahradníček, Jeřábek, Zeleňák - Roman, Vrána, Růžička - Svačina, Hudáček, Daňo - Chmielewski, Voženílek, Kurovský - Hrehorčák, Lyszczarczyk, Dravecký.
Jones - Bast, Cullen, Ruopp, Raine, Baum, Foley - Goodwin, Conway, Angeli - Gilbert, Lake, Cooper - Soy, Butcher, Owre - McAuley, Long, Norris.

Bez zraněných Andreje Nestrašila, Erika Hrni a Tomáše Marcinka vstoupili třinečtí Oceláři do vůbec prvního ostrého utkání pod vedením nových trenérů Zdeňka Motáka a Vladimíra Országha, ti si na lavičce úřadujících mistrů připsali vítěznou mezinárodní premiéru.

Oceláři v úvodním utkání základní skupiny Champions Hockey League na svém ledě skolili irské obry, trpělivým výkonem přehráli Belfast 4:0. Góly Daniela Voženílka, Marko Daňa, Petra Vrány a Jana Zahradníčka. Dvě asistence si v utkání připsal střelec mistrovského gólu Vladimír Svačina, který v letošní sezoně oblékl dres Třince coby hráč partnerského Frýdku-Místku poprvé.

Hosté před zápasem mluvili o tom, že k úspěchu v Třinci vede cesta jen s pomocí disciplinované hry, jenže už ve druhé minutě šli do čtyř. Celkem si v úvodní dvacetiminutovce vykoledovali čtyři dvouminutové tresty a od toho se odvíjelo také dění na ledě. Oceláři měli herně navrch, ale v zakončení se podobně jako po celou letní přípravu trápili. A tak to paradoxně mohli být Giants, kdo mohl otevřít skóre zápasu. Cooperova samostatná akce ze začátku deváté minuty ale skončila střelou vedle levé tyče.

Klíčový moment první třetiny přišel v patnácté minutě, Gabe Bast trefil hokejkou do obličeje Lyszczarczyka a kvůli krvavému zranění třineckého hráče odešel na trestnou lavici hned na čtyři minuty. Oceláři se sice dlouhou přesilovkou protrápili, ale jen pár vteřin po návratu Basta na led přece jen dotlačili puk do sítě. Daniel Voženílek u branky dobře zareagoval na odražený puk od zadního mantinelu a zasunul ho za beton brankáře k tyči - 1:0!

Ve druhé třetině se už hrál přece jen o něco svižnější hokej, ale vyložených šancí jsme viděli skutečně jen velmi málo. Za zmínku snad stojí jen akce Lakea z 29. minuty, který po nepřesné kombinaci Ocelářů vyrazil do rychlého protiútoku, ale v poslední chvíli nestačil zasunout puk za záda vyjetého Mazance. Oceláři znovu obstřelovali branku velmi precizně bránícího soupeře zejména v přesilových hrách, ale gólman Jones žádnému vyloženě těžkému zákroku čelit nemusel.

Do třetí třetiny vstoupili výrazně aktivněji hosté a na začátku 44. minuty se dokonce chvíli radovali po závaru v brankovišti Mazance z gólu, následné zkoumání celé situace u videa ale nakonec přesvědčilo i hlavní sudí, že puk celým objemem za čárou nebyl. A branka, kterou hlavní původně uznali, tak platit nemohla.

Na začátku 48. minutě fauloval unikajícího soupeře Jeřábek a Belfast měl k dispozici přesilovou hru, jenže si v ní nic velkého vytvořit nedokázal a v jejím závěru Oceláři dokonce své vedení zvýšili. Marko Daňo se u pravého mantinelu uvolnil do samostatného úniku a ten řešil nekompromisní ranou z vrcholu kruhu - 2:0!

Druhá branka Oceláře uklidnila, zhruba o minutu a půl později jejich vedení mohlo být dokonce ještě vyšší, jenže Voženílek ve velké příležitosti nedokázal kotouč tváří v tvář brankáři zasunout za jeho beton. A tak se Třinec třetí branky dočkal až v 54. minutě, když kapitán týmu Petr Vrána využil hezké přihrávky Libora Hudáčka a zasunul kotouč do prázdné branky. Hosté v závěru v přesilové hře ještě toužili utkání zdramatizovat, ale Oceláři je už do další šance nepustili. A Jan Zahradníček pak střelou do prázdné branky skóre zápasu uzavřel - 4:0.

Už v neděli boje v Champions Hockey League pokračují, Oceláře čeká náročná cesta na sever Evropy, představí se na ledě švédské Skellefteå.