Vítězství bylo blízko. Oceláři vezou ze Švédska bod

04.09.2022 · Adam Sušovský
Parádní bitva, dramatická koncovka a nakonec taky velká smůla. Třinečtí hokejisté na ledě AIK Skelleftea dokázali v závěrečné třetině stáhnout dvoubrankové manko, na obrat to ale bylo málo. Oceláři se ze Švédska vracejí s bodem po prohře 2:3 v prodloužení.
2.kolo, neděle 4.9.2022
Skellefteå
3:2p
Skellefteå Kraft Arena
Třetiny: 0:0, 0:0, 2:2 - 1:0  Branky a nahrávky: 42. Olsson (Granberg), 45. Hugg (Salomonsson). 64. Jonsson– 49. Růžička (Vrána, Roman), 60. Roman (Voženílek, Svačina). Rozhodčí: Kova (FIN), Björk (SWE) – Yletyinen (SWE), Persson (SWE. Vyloučení: 1:2. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: doplníme později. Střely na branku: 20:26. Průběh utkání: 2:0, 2:2 - 3:2.
Lindvall – Nilsson, Salomonsson, Lundberg, Sandin-Pellika, Olsson, Granberg, Forsfjäll, Keilin – Wingerli, P. Lindholm (A), J. Lindström – Hugg (A, TS), Jonsson, Möller (C) – Kühnhackl, L. Lindström, M. Lindholm – Stenman, Sundsvik, Sandberg.
Kacetl - Marinčin, Doudera, Ročák, Čukste, Jeřábek, Zahradníček, Zeleňák – Růžička (A), Vrána (C), Roman – Svačina (TS), Hudáček, Daňo – Kurovský, Voženílek, Chmielewski – Dravecký (A), Lyszczarczyk, Hrehorčák.

V pořádné drama vyústilo druhé utkání základních skupin Champions Hockey League, Oceláři v neděli zavítali daleko na sever Evropy a přestože do Švédska cestovali až v den zápasu, z ledu třetího týmu poslední sezony tamní ligy AIK Skelleftea se vracejí s cenným bodem.

Oceláři rozhodně nebyli v zápase horším celkem, navíc ukázali i velký charakter a nezlomnou vůli. Svižné utkání, ve kterém nebylo nouze o šance, ale bohužel v něm dlouho scházely branky, rozseklo až prodloužení. Třinec ve Švédsku v závěrečné třetině stahoval dvoubrankové manko a byl blízko velkému obratu, více štěstí se ale v závěru nakonec přiklonilo na stranu domácích.

Ale pojďme popořadě… Náročný letecký přesun byl v nohách Ocelářů znát jen v prvních minutách zápasu, kdy si domácí vytvořili tlak. S postupem času se jim ale Třinec zvládl přizpůsobit a v první třetině nakonec byl i střelecky aktivnější. Nejvíce asi mrzí šance Růžičky, který v přečíslení dva na jednoho po hezké přihrávce od Hudáčka přesně zamířit nedokázal. Dobré střelecké pozice si vypracovali také Chmielewski a Kurovský v 16. minutě, za zmínku jistě stojí i výborný zákrok Kacetla z následného brejku.

Také ve druhé třetině dokázali Oceláři domácímu celku zatopit, hned z kraje prostřední části se dostal sám před brankáře Lyszczarczyk, ale kličku zakončil jen střelou do boční konstrukce branky. Kacetlovi na druhé straně bylo horko až v posledních minutách druhé části, když nejprve zvládl přesun proti voleji Hagga a pak ustál také velký tlak soupeře při přesilové hře, kterou Oceláři obětavě bránili v podstatě ve třech, protože Roman hned po vhazování zlomil hůl.

Góly tak diváci v hale viděli až v závěrečné části, ze strany domácích to byl doslova raketový vstup do třetiny. Ve 42. minutě zápasu otevřel skóre ne tak prudkou, ale za to přesnou ránou od modré Anton Olsson, Kacetl na puk neviděl. A o další minutu později už domácí vedli dokonce o dva góly, když Rickard Hugg schoval svou ránu za tělem dvou bránících hráčů a Kacetl lovil puk z branky podruhé.

Oceláře po hrozivém vstupu do třetí třetiny zvedla přesilová hra, v ní sice ještě Třinec udeřit nedokázal, ale zvládl soupeře dostat pod tlak. Naději, že večer ve Švédsku neskončí špatně, vykřesal ve 49. minutě Martin Růžička, který do branky zametl odražený puk z brankoviště. Platnost gólu následně vzhledem k jeho postavení muselo potvrdit i video. Třinec snížil na 1:2 a začal mocně dotahovat!

Hodně blízko vyrovnání byli Oceláři už v 55. minutě, jenže střelu Vrány zastavila levá tyč. Také domácí tým si vytvořil několik nebezpečných příležitostí, Kacetl ale brejky Sanberga, Sundsvika i Hugga do otevřené obrany dokázal zastavit.

A tak přišla druhá gólová radost Třince. Oceláři zvládli fantasticky závěrečný tlak, při hře bez brankáře ždímali svého soupeře v pásmu skoro minutu v kuse, než se střela z dálky odrazila před brankoviště k Miloši Romanovi, který rozjásal hodně hlasitý hlouček přibližně osmdesáti fanoušků, kteří do Švédska odcestovali společně s týmem - bylo to 2:2!

V prodloužení Oceláři sahali dokonce po obratu. Přestože hrál s pukem častěji soupeř, byl to Třinec, kdo si vytvořil po zaváhání Švédů obrovskou šanci: Petr Vrána se v 63. minutě řítil sám na branku, jenže kotouč nakonec prolétl těsně kolem ní. A tak zápas rozhodli domácí: Oceláři totiž v útočném pásmu lacině ztratili puk, do brejku vystartoval Jonathan Jonsson a s velkým štěstím dostal kotouč za záda Kacetla.

Oceláři i tak v tabulce základní skupiny po úvodním hracím víkendu drží postupovou příčku. Za týden se hrají odvety: V pátek Třinec doma hostí právě švédskou Skellefteu, v neděli letí do Belfastu.

Účast Ocelářů v Lize mistrů byla podpořena z dotace Moravskoslezského kraje, ze které byla spolufinancována přeprava hráčů k venkovním utkáním.

Dnes v 17:00 | Muži
HC Motor České Budějovice