Výborně! Oceláři krok od Masarykova poháru!

26.04.2019 · Martin Stebel
To byly nervy, to bylo drama, to byla ocelářská paráda! Páté střetnutí v rámci finálové série Generali play off přineslo mimořádně napínavé a dlouhé představení. Oceláři podstatnou část dotahovali nepříznivý vývoj, ale nakonec díky trefě Ondřeje Kovařčíka z druhého prodloužení vezou do WERK ARENY třetí finálový bod a jsou jediný krok od historicky druhého mistrovského titulu!
F5, pátek 26.4.2019
Liberec
2:3p
Home Credit arena
Třetiny: 1:0, 1:1, 0:1 - 0:0, 0:1  Branky a nahrávky: 5. Lenc (Ševc, Havlín), 38. Birner – 23. Hrňa (Dravecký), 53. Werek (Martin Růžička), 87. O. Kovařčík (Chmielewski, M. Kovařčík). Rozhodčí: Hodek, Kika – Lhotský, Hynek. Vyloučení: 5:6, navíc Kolmann 10 min. OT. Využití: 1:0. Diváci: 7500. Střely na branku: 39:32. Zblokované střely: 9:13. Hity: 27:18. Vhazování: 68:40 Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 2:3. Nejlepší hráči: Ševc – Dravecký. Stav série: 2:3.
Bílí Tygři Liberec: Will (Schwarz) – Kolmann, Derner, T. Hanousek, Šmíd (A), Havlín, Ševc, Doherty – Lenc, Filippi, Birner – Valský, L. Hudáček, M. Kvapil – M. Zachar, P. Jelínek (C), L. Krenželok – Ordoš, Redenbach, J. Vlach.
HC Oceláři Třinec: Hrubec (Kantor) – Roth, Gernát, D. Musil, Galvinš, M. Doudera, Husák, M. Adámek – Martin Růžička (A), P. Vrána, Chmielewski – Hrňa, Marcinko (A), Dravecký – Svačina, Cienciala, Adamský (C) – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Werek.

Do pátého finálového souboje Oceláři nenastoupili s Jiřím Polanským, kterého do hry nepustila drobná zdravotní komplikace. Začátek vypadal pro třinecké nadějně, do zakončení se dostával Růžička či Marcinko, jenže scházelo víc kreativity. Liberec naopak svou první možnost hned využil. Za vlastní brankou vybojoval puk Ševc, který dlouhým pasem oslovil ve středním pásmu stojícího Radana Lence. Domácí útočník nabral rychlost a střelou pod lapačku dokázal třineckého brankáře překonat.

Šimon Hrubec měl hodně práce i pár minut poté, kdy jej pořádně prověřil exOcelář Redenbach, který plácl do puku z mezikruží a hostující gólman zareagoval na poslední okamžik. Srovnáno mohl být po jedenácti minutách, kdy se v dobré pozici našel Ondřej Kovařčík, jenž se prokličkoval do zakončení, ale střela nebyla přesná ani razantní. Také závěr první části patřil hokejistům v červených dresech, kteří měli střeleckou převahu, ale skóre už zůstalo nezměněno.

Třinečtí v úvodu druhé části hýřili aktivitou a logickým vyústěním této skutečnosti byla vyrovnávací branka. Na té měl velkou zásluhu Vladimír Dravecký, který při brejkové situaci povedenou žabičkou z levé strany našel v předbrankovém prostoru se pohybujícího Erika Hrňu, jenž jemnou tečí poslal puk pod Willovou lapačkou do sítě. Oceláři i nadále diktovali tempo hry, brzy mohl otočit vývoj Růžička, jenže v mezikruží byl jeho pokus zblokovaný.

Po polovině základní hrací doby se ocitl v nadějném postavení Werek, který z levé strany najížděl prakticky sám na Willa, ten ovšem jeho střelu zneškodnil. Navzdory převaze, Oceláři dvě a půl minuty před koncem druhé části inkasovali. Hrálo se ve čtyřech na obou stranách, kdy si hosté nepohlídali správný počet hráčů na ledě a šli do tří. Liberec nabídnutou možnost využil po 14 vteřinách. Až příliš mnoho prostoru dostal velezkušený Michal Birner a nikým nehlídán dokázal v předbrankové zóně z bekhendu zvednout kotouč pod horní tyč.

Začátkem třetího dějství se Slezanům naskytla optimální možnost k vyrovnání. Téměř čtyřicetivteřinová přesilovka pět na tři ale navzdory velkém tlaku gólovou pointu nepřinesla. Liberec poté skóroval, ale trefa Vlacha nemohla být posvěcená, jelikož už dávno předtím sudí viděli sekání obránce Šmída. Neprosadil se ani chvíli poté šikovný Filippi, jehož pokus na bližší tyč spolehlivý Hrubec zachytil. Další minuty naopak patřil hostujícímu celku. Nejprve se neujala kombinační akce po ose Vrána-Dravecký, kdy druhému jmenovanému utekl ve výhodné pozici puk z čepele. Udeřilo ale chvíli poté. Od modré pálil Roth, puk se odrazil k Růžičkovi, který duchapřítomně viděl před Willem Ethana Wereka a kanadský forvard vkleče pohodlně poslal puk po ledě do sítě.

Závěr základní hrací doby přinesl několik zajímavých šancí na obou stranách hrací plochy. Více práce měl třinecký gólman, který postupně zpacifikoval možnost Filippiho či Valského. Ocelářům mohl udělat radost pár vteřin před třetí sirénou Hrňa, jenže jeho pokus byl na poslední moment zblokován. Finále s číslem pět tedy muselo rozhodnout teprve prodloužení.

To začalo náporem Bílých Tygrů. Nejprve zaplněná Home Credit aréna viděla střelu z křídla, kterou se prezentoval agilní Lenc. Krátce poté se připomenul Filippi, jehož z palebné pozice na poslední okamžik odtlačil výborně hrající Musil. Po faulu Růžičky hráli domácí přesilovku, při které nebezpečně vypadaly především akce Ševce a Kvapila. Šimon Hrubec ale několika důležitými zákroky přiváděl soupeře k zoufalství a držel Oceláře výrazně nad vodou. Napínavé utkání mohl dvakrát ukončit liberecký Petr Jelínek. V první případě v brejku prováhal ideální příležitost, ve druhé situaci těžil z chyby hostujících hráčů, kdy jeho zakončení bylo příliš laxní a reakce pomalá.

Neskutečné drama v nejdelším utkání letošní extraligy rozhodla trefa v čase 86:11. Hlavním architektem rozdílové akce byl Aron Chmielewski, který z mezikruží vypálil, puk prosvištěl Willovu branku, divoce se odrazil od zadního plexiskla před libereckou svatyni a v pravý čas na optimálním místě se ocitl Ondřej Kovařčík, jenž duchapřítomně doklepl kotouč do domácí sítě a přisoudil tak třineckému kolektivu třetí finálový bod! Pokud Oceláři v neděli zvládnou souboj s číslem šest, oslaví druhý extraligový titul!

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec): „Byl to další extrémně vyrovnaný zápas, bohužel pro nás skončil nešťastně. Ve čtvrtém zápase v Třinci jsme byli horší a odnesli jsme si vítězství v prodloužení, teď jsme byli dle mého názoru lepším týmem a z výhry se raduje soupeř. Klíčových momentů v utkání bylo strašně moc. Měli jsme hodně šancí v prodloužení, nedokázali jsme je proměnit. Hosté se pak dostanou k odraženému kotouči od plexiskla a na brankovišti nám dorazí rozhodující gól. Spíše vyčítám svému týmu neúspěšnost v přesilových hrách. Tam musíme hodně přidat, abychom si jedním dvěma góly v početní výhodě dokázali pomoci. Pojedeme se do Třince poprat o vyrovnání série. Už jsme tam jednou vyhráli a já věřím, že vyhrajeme znovu. V sobotu tam poletíme, takže cesta bude o něco snazší a pohodlnější než autobusem. Doufám, že dobře zregenerujeme a připravíme se."

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): „Měli jsme velmi dobrý vstup do zápasu, dobře jsme bruslili, vytvořili si pár šancí. Lacině, po individuální chybě, jsme inkasovali a Liberci to vlilo krev do žil. Domácí pak měli spoustu šancí, přesilové hry a my jsme moc dobře nehráli. Ve druhé třetině byla z naší strany hra slušná, bylo to urputné a vyrovnané. Ve třetí části jsme byli nebezpeční, i když jsme si moc šancí nevytvořili. Chtěli jsme více. V play off hrajeme paradoxně venku lépe, ale věřím, že kluci k tomu přistoupí s maximálním nasazením, zarputilostí a budou se snažit zápas zvládnout tak, abychom došli k vytouženému cíli. Šestý zápas bude stejně těžký jako ten pátý."