Z Olomouce Oceláři body nevezou

28.12.2020 · Martin Stebel
Závěr kalendářního roku 2020 nezastihl třinecké hokejisty v optimálním herním rozpoložení. V pondělí se extraligový lídr představil na ledě Olomouce, kde Oceláři domácím Kohoutům podlehli poměrem 3:6. Dvě trefy hostů zaznamenal Matěj Stránský, jednou se do střelecké listiny zapsal Jan Jaroměřský.
30.kolo, pondělí 28.12.2020
Olomouc
6:3
zimní stadion Olomouc
Třetiny: 2:2, 2:0, 2:1   Branky a nahrávky: 6. J. Knotek (Bambula), 11. V. Tomeček (J. Knotek), 30. J. Knotek (Kucsera, Ondrušek), 31. Ondrušek (Nahodil), 45. Kucsera (Olesz, Mácha), 58. Kolouch (Bambula, J. Káňa) – 16. Jaroměřský, 17. M. Stránský (P. Vrána), 51. M. Stránský (Martin Růžička, Kundrátek). Rozhodčí: Hodek, Šindel - Brejcha, Gerát. Vyloučení: 3:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Střely na branku: 30:28. Hity: 9:5. Zblokované střely: 10:10. Radegast index: 29:2. Vhazování: 39:25. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 5:2, 5:3, 6:3. Hráno bez diváků.
HC Olomouc: Konrád – Švrček, Dujsík, Valenta, Černý, Ondrušek (A), A. Rutar – Káňa, J. Knotek (A), Bambula – Burian, Ostřížek, Tomeček – Olesz, Mácha, Kucsera – Kolouch, Nahodil, Pekr - Gřeš.
HC Oceláři Třinec: Štěpánek (31. Kacetl) – Gernát, M. Doudera, Galvinš, D. Musil, Jaroměřský, Kundrátek – M. Stránský, P. Vrána (C), Martin Růžička (A) – Hrehorčák, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Kurovský, Dravecký, Hrňa - Kofroň, Veselý, Šedivý - Tomi.

Do třinecké branky se od začátku utkání vrátil Jakub Štěpánek, naopak scházel zdravotně indisponovaný Tomáš Marcinko. Domácím patřil start, kdy nejprve zahrozil Tomeček. Úvodní možnost hostů měl Ondřej Kovařčík, jenže ani on nemířil precizně. Skóre se tak poprvé změnilo na konci šesté minuty, kdy se prosadil centr zahajovací formace Olomouce Jan Knotek. Hanáci svůj náskok zvýraznili v čase 10:39, kdy znovu agilní Knotek posunul puk na Vojtěcha Tomečka, který svižnou střelou zápěstím rozvlnil třineckou síť podruhé. Oceláři zareagovali poměrně brzy. Autorem branky byl exolomoucký dříč Jan Jaroměřský, jenž se s kotoučem nemazlil, poslal jej z osy hřiště téměř od modré na Konráda, a ten kapituloval.

Vedoucímu týmu extraligy se ještě před první sirénou povedlo dokonce srovnat krok. Stalo se tak paradoxně při oslabení, kdy za katrem seděl debutant Vojtěch Tomi. Do střelecké listiny se zapsal nejlepší kanonýr soutěže Matěj Stránský. Ten si našel před olomouckou brankou puk a oslavil osmnáctou trefu aktuální sezony.

Úvod druhé části se nesl ve vyrovnaném duchu. Solidní možnost nejprve gólově nezhodnotil Martin Růžička, a krátce poté přišel zákonitý trest. Kohouti udeřili během přesilovky, stalo se tak v době, kdy se psala třicátá minuta. Za katrem znovu seděl Tomi, kdy se podruhé ujala pohotová dorážka Jana Knotka. Aby špatných zpráv nebylo málo, domácí brzy poté znovu odskočili na rozdíl dvou branek. Na časomíře svítila hodnota 30:58, kdy Nahodil vyhrál buly, posunul kotouč pro Jiřího Ondruška, jehož pumelice skončila za zády třineckého gólmana. To už byla příliš silná káva pro Jakuba Štěpánka, který přenechal prostor Ondřejovi Kacetlovi.

Hladový domácí tým ovšem i nadále diktoval tempo hry. Kacetl musel postupně zlikvidovat možnost Lukáše Nahodila, kterého "vyčapal" lapačkou, krátce poté pomohla třineckému gólmanovi dokonce tyč. Tu zasáhl během početní převahy nejlepší olomoucký střelec sezony Jan Káňa. Mora nebyla daleko od dalšího gólu v závěru druhé třetiny, kdy byl vyloučen Musil, ale skóre už se nezměnilo.

Olomoucké hráče slabší produktivita ze závěru druhé třetiny mrzet absolutně nemusela. Brzy si totiž spravili chuť. Autorem páté branky byl po samostatném úniku a bekhendové kličce Lukáš Kucsera. Obrana hostujícího týmu nefungovala dobře, což jasně dokumentovala situace, kdy se v dalším úniku objevil Kolouch, ale ve finální fázi nezachoval chladnou hlavu.

Jiskra naděje vysvitla necelých deset minut před koncem. V signalizované výhodě Oceláři uzamkli soupeře v pásmu, Martin Růžička přesnou nahrávkou oslovil Matěje Stránského, a ten dnes podruhé skóroval. Třinečtí rázem vycítili šanci. Blízko kontaktního gólu byl především Růžička, jehož prudká rána z prostoru kruhu se otřela o olomouckou boční síťku. Jenže příkladně bojující domácí si vítězství nenechali vzít. Definitivu získali v čase 57:43, kdy Petr Kolouch trefil opuštěnou branku při power-play hostů. Oceláři tak na Hané neuspěli, a o další body budou usilovat ve středu, kdy zavítají na led zlínských Beranů.

Zdeněk Moták (HC Olomouc): "Musím hráče pochválit, z naší strany to bylo velmi kvalitní utkání. Hráli jsme dobře, disciplinovaně a s nejvyšší mírou bojovnosti a nasazení. A vstřelili jsme branky, to je asi to nejdůležitější, co jsme potřebovali k dnešnímu výbornému výsledku. Třinec nás ve druhé třetině na pět minut a na konci zápasu zavřel a byli jsme pod tlakem. Nevěděli jsme si s tím rady, ale pak jsme se z toho dostali. Ať je to jak chce, Třinec má obrovskou ofenzivní sílu."

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Finální výsledek pro nás není pozitivní. Nezačali jsme zápas dobře a z prvních dvou střel jsme inkasovali dva góly. Ve druhé třetině jsme pokračovali v bojovnosti, mačkali jsme domácí a měli samostatné nájezdy a přesilovou hru. Pak ale přišly zbytečné fauly, které nám vzaly vítr z plachet a domácí dali dva góly. Spoustě hráčů to tam nepadá a jsme zdravotně obouchaní. Kvalita v týmu pořád je. Je potřeba, aby si hráči uvědomili, co je potřeba k tomu, abychom utkání zvládali."